Ninja 14-in-1, 8.5 Quart PossibleCooker PRO, Multi-Cooker
Shipping

Highlights
- Offers 8 cooking functions: Slow Cook, Sear/Sauté, Steam, Keep Warm, Sous Vide, Braise, Bake, and Oven Proof
- Includes an 8.5-quart oven-safe pot, glass lid, detachable spoon-ladle, and bonus steam/roast rack
- Replaces up to 14 different cooking tools and appliances
- Allows searing of protein or sautéing of vegetables directly in the cooking pot
- 8.5-quart capacity is ideal for entertaining
Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray $49.98

Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray


Members also considered
Bissell CleanView Swivel Pet Upright Vacuum with Active Extension Wand
SponsoredMembers-only priceBissell CleanView Swivel Pet Upright Vacuum with Active Extension Wand
1624.2963 out of 5 Stars. 162 reviews4.2963 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChefman Fast-Boil 1.8L Electric Kettle, 1500W with Removable Tea Infuser
Members-only priceChefman Fast-Boil 1.8L Electric Kettle, 1500W with Removable Tea Infuser
11164.5914 out of 5 Stars. 1116 reviews4.5914 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFoodSaver Vacuum Seal Variety Pack – 2 Rolls (8"x20"), 4 Rolls (11"x16"), 6 One-Gallon Bags $29.77
$2977current price $29.77FoodSaver Vacuum Seal Variety Pack – 2 Rolls (8"x20"), 4 Rolls (11"x16"), 6 One-Gallon Bags
4494.784 out of 5 Stars. 449 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBissell PowerClean FurFinder Deluxe with Extra Battery
SponsoredMembers-only priceBissell PowerClean FurFinder Deluxe with Extra Battery
6874.4818 out of 5 Stars. 687 reviews4.4818 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark Rocket Pro Corded Stick Vacuum with Odor Neutralizer Technology
Members-only price$88.54 offShark Rocket Pro Corded Stick Vacuum with Odor Neutralizer Technology
17634.4101 out of 5 Stars. 1763 reviews4.4101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingbObsweep Bio Self-Emptying Robot Vacuum & Mop with 100-Day Dock, and Activated Bio-Based Plastic Charcoal Odor Filtration $899.00
$89900current price $899.00bObsweep Bio Self-Emptying Robot Vacuum & Mop with 100-Day Dock, and Activated Bio-Based Plastic Charcoal Odor Filtration
2264.3319 out of 5 Stars. 226 reviews4.3319 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark Detect Lift-Away ADV Upright Vacuum with DuoClean Detect
Members-only priceShark Detect Lift-Away ADV Upright Vacuum with DuoClean Detect
2164.3426 out of 5 Stars. 216 reviews4.3426 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBISSELL Little Green MultiClean Portable Deep Cleaner, Carpet & Upholstery
Instant Savings
Members-only price$20 offEnds Oct 06BISSELL Little Green MultiClean Portable Deep Cleaner, Carpet & Upholstery
1584.5696 out of 5 Stars. 158 reviews4.5696 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark Rotator Anti-Allergen Pet Plus Upright Vacuum with PowerFins HairPro
Instant Savings
Members-only price$30 offEnds Oct 04Shark Rotator Anti-Allergen Pet Plus Upright Vacuum with PowerFins HairPro
12724.3404 out of 5 Stars. 1272 reviews4.3404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
Members-only priceIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
9424.4904 out of 5 Stars. 942 reviews4.4904 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBISSELL Revolution HydroSteam Upright Carpet & Upholstery Cleaner
Members-only priceBISSELL Revolution HydroSteam Upright Carpet & Upholstery Cleaner
5894.5127 out of 5 Stars. 589 reviews4.5127 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark Matrix™ Self Emptying Robot Vacuum with 60 Day Capacity
Members-only priceShark Matrix™ Self Emptying Robot Vacuum with 60 Day Capacity
3763.8989 out of 5 Stars. 376 reviews3.8989 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGE 1.1 cu. ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Members-only priceGE 1.1 cu. ft. Capacity Countertop Microwave Oven
15314.3743 out of 5 Stars. 1531 reviews4.3743 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark StainForce Cordless Portable Spot, Stain, & Odor Remover
Instant Savings
Members-only price$30 offEnds Oct 04Shark StainForce Cordless Portable Spot, Stain, & Odor Remover
1514.1854 out of 5 Stars. 151 reviews4.1854 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKeurig K-Duo S Bundle Hot & Iced Single Serve & Carafe Coffee Maker (Gen 2)
Members-only priceKeurig K-Duo S Bundle Hot & Iced Single Serve & Carafe Coffee Maker (Gen 2)
7634.5858 out of 5 Stars. 763 reviews4.5858 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Endless Culinary Possibilities
Discover the Ninja® 14-in-1 PossibleCooker™ PRO 8.5-qt, a versatile multi-cooker designed to handle any recipe for any occasion. From intimate dinners to large gatherings, its cooker-to-oven-to-table functionality simplifies your cooking process, making it a must-have addition to your kitchen.
8 Versatile Cooking Functions
This powerhouse appliance offers eight cooking functions, including Slow Cook, Sear/Sauté, Steam, Keep Warm, Sous Vide, Braise, Bake, and Oven Proof. With a cooking pot rated up to 500°F, it provides ultimate flexibility to create a variety of dishes with ease.
Replaces 14 Kitchen Tools
Save space and money with this all-in-one cooker that replaces 14 cooking tools and appliances. It takes the place of a slow cooker, steam oven, food warmer, nonstick pot, sauté pan, cast iron skillet, saucier, steamer, saucepan, stock pot, Dutch oven, roasting pan, bread maker, and utensil.
Perfect for Large Meals
With its generous 8.5-quart capacity, this multi-cooker is perfect for feeding a crowd. Prepare chili for up to 20 people, 9 lbs of spaghetti and meatballs, or enough pulled pork for 30 sliders, making it ideal for entertaining or large family meals.
Specifications
- Cooking Functions: Slow Cook, Sear/Sauté, Steam, Keep Warm, Sous Vide, Braise, Bake, and Oven Proof Cooking pot up to 500°F
- Includes: 8.5-quart oven safe pot, glass lid, detachable spoon-ladle, chef-curated recipe guide, and a bonus steam/roast rack
- Cooking Capacity: 8.5 quarts
- Dishwasher-Safe: All parts except the cooking base
- Dimensions: 18.11" L x 14.69" W x 12.68" H
- Weight: 15.21 lbs
- Warranty: 1-year limited
- Voltage: 120
- Wattage: 1200
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 264 reviews
Verified Purchase
Great, almost as good as previous Multi-Cooker
First we love the Ninja Multi-Cookers (not the round pressure Insta pot like ones; the oblong slower cooker ones). We've owned two of them and have bought another five for our two kids, two nieces, and my wife's sister. Our first one was a pretty basic one (4 in 1). Then we upgraded to the stainless steel Ninja 7 in 1 Cooking System Auto-IQ version. We still have it and love it. We wanted a second one for our RV but they stopped offering them, we were bummed. We tried a few copy-cat units from other manufactures but we less then impressed and returned them. Either to hot, couldn't read the settings, couldn't control the temps, to complicated, missing a feature, etc. While shopping online for yet another (4th) copycat version, we stumbled across this new Ninja PossibleCooker Pro and I ordered it; were anxious to try their new one. We bought this when it was in pre-order. We've had it now for about a month. First, I love the easy to read controls, the larger size pot and the newer nonstick coating. The shape of the base unit is exactly the same as our auto-IQ version, so we can use the smaller pot insert with it. (We had to buy a new cover and insert for our older IQ model as I broke the glass top and we wore out the non-stick coating using it so much). My wife says that this unit would be perfect if two things were different: 1) get rid of the hole in the glass top, it is too big and releases to much moisture (she uses a wine stopper to plug the hole while doing certain cooking - a better idea would be a rotating valve to control the moisture loss - open for soups or stews when you are trying to thicken them, closed for pot roasts, taco meat and baking to retain moisture) . 2) Go back to a non-metal glass top handle. It gets to hot when cooking and you have to use a pot holder to check your food, stir, etc. She uses a silicon alligator grippie as a pot holder. The only other thing; what are the temperatures of the various cooking modes?! They should be listed in the manual or online somewhere. This units slow cook low and high are higher temperatures of their older smaller models. It will boil water on the slow cook low setting. Otherwise we love it and will keep it.
GREAT ADDITION TO MY KITCHEN!!!
Ordered this six days before Super Bowl so I could slow cook and do pulled pork. This thing is AWESOME! It has SO MUCH more features than my other slow cooker. Game day was great and I love this addition to my other Ninja appliances. I have their pressure cooker, flip toaster, multi blender, Flip oven, counter top grill and stainless sharpening knives to name a few. Plus I have gifted a lot to friends! Plus I have Shark products also!!! Great products!
Love the product , hate the design defect
The performance of the product I love! The pot gets chipped at the lid edge. I have the third lid coming, and the warranty handles the issue effortlessly, however I am afraid without design change I don't know how this issue won't occur again. I had purchased the newer model for my daughter as part of her Christmas gift, and I noticed the pot on that has a recess where the lid meets the pot itself, this would stop the non-stick surface from chopping. I was a bit disappointed to hear that since I purchased this unit at a department store vs the Ninja, we site my warranty isn't as complete as I i purchased at a store. It seems if I purchased on teh web site I would be eligible for a replacement of the unit itself, but since purchased at a store, They will replace only the defective part, which by design will probably happen again.
Other popular items in Restaurant Supplies
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Peanut Oil, 35 lbs. $55.96 $0.07/foz
$5596current price $55.96$0.07/fozMember's Mark Peanut Oil, 35 lbs.
15284.7395 out of 5 Stars. 1528 reviews4.7395 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX $54.98 $0.05/ea
$5498current price $54.98$0.05/eaDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX
304.5 out of 5 Stars. 30 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 6" Boning & Utility Knife Set, 2 pk. $11.48 $5.74/ea
$1148current price $11.48$5.74/eaMember's Mark 6" Boning & Utility Knife Set, 2 pk.
1874.5134 out of 5 Stars. 187 reviews4.5134 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Holiday Marble Serving Boards $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Holiday Marble Serving Boards
12 out of 5 Stars. 1 reviews2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 8" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan $16.98
$1698current price $16.98Member's Mark 8" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
11414.8195 out of 5 Stars. 1141 reviews4.8195 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan $37.98
$3798current price $37.98Member's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1704.7765 out of 5 Stars. 170 reviews4.7765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 3-Piece Stainless Steel Mixing Bowl Set $15.87 $5.29/ea
$1587current price $15.87$5.29/eaMember's Mark 3-Piece Stainless Steel Mixing Bowl Set
3614.7729 out of 5 Stars. 361 reviews4.7729 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 12" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan $23.54
$2354current price $23.54Member's Mark 12" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1724.8547 out of 5 Stars. 172 reviews4.8547 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60374.0946 out of 5 Stars. 6037 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping