Navee ST3 Electric Scooter with Max Speed 25 MPH
Shipping

Highlights
- The NAVEE ST3 is powered by a 447.36Wh battery, offering up to 37.5 miles of range in Eco mode and 18.73 miles at 25 MPH
- Stay Connected with Apple Find My. The Traction Control System (TCS)ensures you ride confidently on slippery surfaces
- L 47.24" x W 23.63" x H 23.46"
- Weight: 54.7 lbs
- Weight Capacity: 265 lbs


Members also considered
Zuru Bunch O Balloons 400+ Rapid-Fill Self-Tying Recyclable Water Balloons, 12 Stems, $11.85, Was $13.83
Now$1185current price Now $11.85, Was $13.83$13.83$1.98 offZuru Bunch O Balloons 400+ Rapid-Fill Self-Tying Recyclable Water Balloons, 12 Stems
5704.7088 out of 5 Stars. 570 reviews4.7088 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
Members-only priceNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
10854.5982 out of 5 Stars. 1085 reviews4.5982 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLittle Kids Light-Up Halloween Bubble Wand 2-Pack, $21.97
$2197current price $21.97Little Kids Light-Up Halloween Bubble Wand 2-Pack
144.3571 out of 5 Stars. 14 reviews4.3571 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk., $18.98, $3.16/oz
$1898current price $18.98$3.16/ozNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk.
21504.7488 out of 5 Stars. 2150 reviews4.7488 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack, $17.98
$1798current price $17.98Neutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack
11164.8898 out of 5 Stars. 1116 reviews4.8898 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBig Joe Floating Oasis Pool Float, $49.98
$4998current price $49.98Big Joe Floating Oasis Pool Float
274.4815 out of 5 Stars. 27 reviews4.4815 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Sport Face Sunscreen, Oil-Free, 2 pk. 2.5 fl. oz., $16.98
$1698current price $16.98Neutrogena Sport Face Sunscreen, Oil-Free, 2 pk. 2.5 fl. oz.
15554.6958 out of 5 Stars. 1555 reviews4.6958 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSportspower Bounce Pro 14' Trampoline with Heavy Duty Basketball System, $249.98
$24998current price $249.98Sportspower Bounce Pro 14' Trampoline with Heavy Duty Basketball System
19614.2917 out of 5 Stars. 1961 reviews4.2917 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingSkywalker 15' Round Sports Arena Trampoline and Enclosure, $399.00
$39900current price $399.00Skywalker 15' Round Sports Arena Trampoline and Enclosure
10414.4054 out of 5 Stars. 1041 reviews4.4054 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Adventure Castle Playset, $1,698.00
$1,69800current price $1,698.00Lifetime Adventure Castle Playset
3334.4174 out of 5 Stars. 333 reviews4.4174 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLittle Tikes Dirt Digger Sandbox, $54.94
$5494current price $54.94Little Tikes Dirt Digger Sandbox
5964.5403 out of 5 Stars. 596 reviews4.5403 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Dash 6'6" Youth Sit-On-Top Kayak, Paddle Included, $79.98, Was $109.98
Now$7998current price Now $79.98, Was $109.98$109.98$30 offLifetime Dash 6'6" Youth Sit-On-Top Kayak, Paddle Included
804.25 out of 5 Stars. 80 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSkywalker Trampolines 14' Heavy Duty Trampoline with Basketball Hoop, $269.98
$26998current price $269.98Skywalker Trampolines 14' Heavy Duty Trampoline with Basketball Hoop
4454.4202 out of 5 Stars. 445 reviews4.4202 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Envoy Tandem Sit-On-Top Kayak, Python Fusion, $429.98
$42998current price $429.98Lifetime Envoy Tandem Sit-On-Top Kayak, Python Fusion
764.8026 out of 5 Stars. 76 reviews4.8026 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBackyard Discovery Skyfort II Cedar Swing Set/PlaySet, $2,199.00
$2,19900current price $2,199.00Options from $2,199.00 – $3,199.00Backyard Discovery Skyfort II Cedar Swing Set/PlaySet
20504.4288 out of 5 Stars. 2050 reviews4.4288 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Ultimate Urban Commuter
Bold design meets powerful performance with this high-performance electric scooter. Equipped with four golden damping arms, it offers unparalleled shock absorption for a smooth ride across any terrain. Its eye-catching aesthetic ensures you stand out while confidently navigating urban environments.
Impressive Speed and Climbing Capability
Experience the thrill of a fast ride with a maximum speed of 24.9 mph and a 24% climbing slope capability. The self-developed powerful motor ensures reliable performance, even for riders up to 265 lbs, making it a versatile choice for various commuting needs.
Foldable Frame for Compact Convenience
Designed with portability in mind, the foldable frame allows you to quickly collapse the scooter for easy storage and transportation. Whether you're navigating tight spaces or embracing an on-the-go lifestyle, this scooter is built for convenience and practicality.
Specifications
Assembled Dimensions: L 47.24" x W 23.63" x H 23.46"
Weight: 54.7 lbs.
Weight Capacity: 265 lbs.
Recommended Age Range: Suitable for age between 16 to 50 years old
Included: Adapter, Instruction Manual, Screws * 4, L-Type wrench
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Safety Tips for Lithium-Ion Batteries
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 9 reviews
Bought a second one for the family—absolutely love
This is officially my second NAVEE scooter purchase. I already own the ST3 Pro for my daily commute, and I was so impressed by the performance and reliability that I decided to get this one from Sam's Club for my family to use. What makes me a returning customer is the sheer peace of mind. The ride quality is top-tier; the suspension and 10-inch tires make you feel like you are gliding, not riding. It feels incredibly stable and balanced even at top speeds, which was important since other family members would be riding it. The folding mechanism is solid, making it super easy to toss into the trunk for weekend trips to the park. Buying it through Sam's Club was a no-brainer for the great price and value. If you're on the fence, trust someone who bought twice—you won't regret it!
Nice Scooter
Riding with ST3 has been a great and fancy experience overall. The ride is smooth and comfortable, with good suspension that handles small bumps well. The acceleration is smooth with responsive and reliable brakes, making the rides feel safe. I also like the overall design with its black and gold color. It looks luxury and fancy The controls are straightforward. The APP design helps me to control the scooter, making this scooter special enough for me. I can set up the starting speed from the APP etc. The battery lasts long enough for my regular rides. It takes me to longer trips up to 30 miles round trip. Everything about the scooter feels well thought out, from the build quality to the riding comfort. ST3 is definitely worth considering for a practical and enjoyable ride.
So far so good!
So far, I'm really happy with this scooter. This is my first one so I don't have much to compare it to. Watched a lot of YouTube videos and did a lot of research and I'm happy with my purchase so far. I'm using it to commute a short distance to work and it works well. I'm a bigger guy and it got up to 25 mph. Cruise control feature is pretty cool. I also like that I can lock it via the app when I get to work. I'd say the suspension is a big selling point. It's incredible. I do wish the charger was a bit bigger so it charged faster but it's not a deal breaker. So far I'm happy with my purchase.
Items you may like
Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs, $7.48
$748current price $7.48Morton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs
24684.7455 out of 5 Stars. 2468 reviews4.7455 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tiny Plush Animal Family House, $34.98
$3498current price $34.98Member's Mark Tiny Plush Animal Family House
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Supermarket Playset, $129.98
$12998current price $129.98Member's Mark Supermarket Playset
115 out of 5 Stars. 11 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPacon - Construction Paper, 58 lbs., 12 x 18, Assorted, 50 Sheets per Pack, $5.98
$598current price $5.98Pacon - Construction Paper, 58 lbs., 12 x 18, Assorted, 50 Sheets per Pack
294.5 out of 5 Stars. 29 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use, $59.99
$5999current price $59.99Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use
125 out of 5 Stars. 12 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO Halloween Build and Play!, Hardcover, $7.98
$798current price $7.98LEGO Halloween Build and Play!, Hardcover
Available for ShippingShippingNintendo $50 Gift Card, $44.98, Was $47.88
Now$4498current price Now $44.98, Was $47.88$47.88$2.9 offNintendo $50 Gift Card
674.3134 out of 5 Stars. 67 reviews4.3134 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoblox Gift Card, Various Amounts, $26.98
$2698current price $26.98More options from $22.48Roblox Gift Card, Various Amounts
2223.6982 out of 5 Stars. 222 reviews3.6982 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLittle Blue Truck's Halloween, Board Book, $9.48
$948current price $9.48Little Blue Truck's Halloween, Board Book
564.9107 out of 5 Stars. 56 reviews4.9107 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery