NatureWell Nourishing Tinted Lip Butter, 4 pk.
Shipping

Highlights
- Each shade offers shine, moisture and a delightful vanilla scent
- Four shades: Toffee Bean, Brown Sugar, Spiced, Chai, and Almond Cream
- Enriched with Vitamin E, Shea & Murumuru Butters
- Provides intense shine and nourishment giving you healthy-looking, hydrated lips
- Made in the USA
Carmex Moisturizing Lip Balm Variety Pack, 10 ct. $10.98 $1.10/ea

Carmex Moisturizing Lip Balm Variety Pack, 10 ct.


Members also considered
NatureWell Hydrating Lip Masks, 3 pk. $16.98
$1698current price $16.98NatureWell Hydrating Lip Masks, 3 pk.
154.6667 out of 5 Stars. 15 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Everything Balm, 2 oz., 2 pk. $14.98 $3.75/oz
$1498current price $14.98$3.75/ozNatureWell Everything Balm, 2 oz., 2 pk.
44.5 out of 5 Stars. 4 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Lip Mask, Variety Pack, 0.70 oz., 3 pk. $16.98 $8.09/oz
$1698current price $16.98$8.09/ozNatureWell Hydrating Lip Mask, Variety Pack, 0.70 oz., 3 pk.
2404.5167 out of 5 Stars. 240 reviews4.5167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLaneige Lip Sleeping Mask EX, Berry $19.98
$1998current price $19.98Laneige Lip Sleeping Mask EX, Berry
424.7857 out of 5 Stars. 42 reviews4.7857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk. $15.56 $1.95/ea
$1556current price $15.56$1.95/eaBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk.
1854.8432 out of 5 Stars. 185 reviews4.8432 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Luxurious Lip Care with a Touch of Color
Pamper your lips with the luxurious NatureWell Tinted Lip Butter 4-Pack. A must-have for beauty enthusiasts, this variety pack includes four stunning shades—Toffee Bean, Brown Sugar, Spiced, Chai, and Almond Cream. Each shade is designed to provide a sheer, buildable tint that complements any look. Formulated with enriching ingredients like Vitamin E, Shea Butter, and Murumuru Butter, these lip butters deliver hydration, ensuring your lips remain soft and smooth.
Ultra-Moisturizing and Soothing
The addition of these moisturizing elements helps to soothe dry, chapped lips, making them feel rejuvenated and conditioned. NatureWell’s Tinted Lip Butters stand out with their lightweight, non-greasy texture, offering a cushiony balm feel that doesn’t weigh down your lips. Infused with a sweet vanilla scent, each application not only enhances your lips' natural beauty but also leaves a subtle, pleasant aroma.
Versatile and Convenient
Perfect for any occasion, these lip butters can be worn alone for a natural, glossy finish or layered over your favorite lip color for an added boost of shine. They are ideal for keeping in your purse, ready to provide an instant touch-up of hydration throughout the day.
Your Go-To Beauty Essential
NatureWell’s Tinted Lip Butter 4-Pack is a beauty essential, promising a delightful experience with every swipe. Indulge in the rich, conditioning benefits and radiant shine that make this product a standout addition to your lip care collection. Embrace the natural, non-sticky finish that will leave your lips looking and feeling their best.
About NatureWell
At NatureWell, led by a team of visionary women, we’re dedicated to the pursuit of ‘better’ — offering skincare solutions that enhance your natural confidence, support empowered choices, and honor self-care as a deeply personal journey, not a predetermined destination.
Specifications
- Includes: 4 pk (0.53oz/15g ea)
- Shades: Toffee Bean, Brown Sugar, Spiced, Chai, and Almond Cream
- Product Use: Lip Care
Directions: Apply directly to your lips for an instant boost of glossy color and nourishment. enjoy the versatility of these lip butters as they seamlessly fit into your beauty routine, offering a blend of tinted color and lip care.
Ingredients: BROWN SUGAR INGREDIENTS:
Polybutene, Hydrogenated Polyisobutene, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Octyldodecanol, Synthetic Wax, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Siraitia Grosvenorii Fruit Extract, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Tocopherol, Disteardimonium Hectorite, Caprylyl Glycol, Propylene Carbonate, Fragrance (Parfum), Triethoxycaprylylsilane, Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Titanium Dioxide (CI 77891).
ALMOND CREAM INGREDIENTS:
Polybutene, Hydrogenated Polyisobutene, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Octyldodecanol, Synthetic Wax, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Siraitia Grosvenorii Fruit Extract, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Tocopherol, Disteardimonium Hectorite, Caprylyl Glycol, Propylene Carbonate, Fragrance (Parfum), Triethoxycaprylylsilane, Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Titanium Dioxide (CI 77891).
SPICED CHAI INGREDIENTS:
Polybutene, Hydrogenated Polyisobutene, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Octyldodecanol, Synthetic Wax, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Siraitia Grosvenorii Fruit Extract, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Tocopherol, Disteardimonium Hectorite, Caprylyl Glycol, Propylene Carbonate, Fragrance (Parfum), Triethoxycaprylylsilane, Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499).
TOFFEE BEAN INGREDIENTS:
Polybutene, Hydrogenated Polyisobutene, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Synthetic Wax, Octyldodecanol, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Siraitia Grosvenorii Fruit Extract, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Tocopherol, Disteardimonium Hectorite, Caprylyl Glycol, Propylene Carbonate, Fragrance (Parfum), Triethoxycaprylylsilane, Iron Oxides (CI 77492, CI 77499), Titanium Dioxide (CI 77891).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4 reviews
You should definitely buy, $2.50ea is a steal!
Omg this product is so good! I'm very picky about lip balms/glosses/oils/ chapsticks and this one is not only very hydrating but the shades are so cute AND they smell good, each gloss is a different sent.
Sam’s Club exclusive
Only available at Sam’s Club. Hopefully NatureWell makes them permanent and Sam’s Club put these on sale so I can get more. Great formula, smells great, love everything about it, super moisturizing and love the tint.
Pretty
Love the neutral colors
Items you may like
O'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit $16.98
$1698current price $16.98O'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit
1154.6522 out of 5 Stars. 115 reviews4.6522 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapstick Holiday Gift Set, 1.8 oz., 12 pk. $12.98
$1298current price $12.98Chapstick Holiday Gift Set, 1.8 oz., 12 pk.
Available for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940664.8416 out of 5 Stars. 194066 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
4204.7643 out of 5 Stars. 420 reviews4.7643 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2314.5108 out of 5 Stars. 231 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.) $19.97
$1997current price $19.97Cetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.)
92554.4655 out of 5 Stars. 9255 reviews4.4655 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk. $44.48 $8.72/foz
$4448current price $44.48$8.72/fozNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk.
46734.648 out of 5 Stars. 4673 reviews4.648 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk. $15.98 $0.42/oz
$1598current price $15.98$0.42/ozAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk.
7633.7772 out of 5 Stars. 763 reviews3.7772 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk. $34.98 $17.49/foz
$3498current price $34.98$17.49/fozRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk.
4944.3907 out of 5 Stars. 494 reviews4.3907 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size $29.98 $7.14/foz
$2998current price $29.98$7.14/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping