NatureWell Hydrating & Tinted Lip Peptide, 4-Pack
Shipping

Highlights
- Hydrating lip peptides with glossy tinted finish
- Includes 4 tinted lip treatment tubes (10g each)
- Nourishes and hydrates dry, chapped lips
- Enhances fullness & smoothes lip lines
- Features 4 juicy, universally flattering shades
Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs. $35.94

Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs.


Members also considered
NatureWell Nourishing Tinted Lip Butter, 4 pk. $19.98
$1998current price $19.98NatureWell Nourishing Tinted Lip Butter, 4 pk.
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Lip Masks, 3 pk. $16.98
$1698current price $16.98NatureWell Hydrating Lip Masks, 3 pk.
154.6667 out of 5 Stars. 15 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Lip Mask, Variety Pack, 0.70 oz., 3 pk. $16.98 $8.09/oz
$1698current price $16.98$8.09/ozNatureWell Hydrating Lip Mask, Variety Pack, 0.70 oz., 3 pk.
2404.5167 out of 5 Stars. 240 reviews4.5167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Everything Balm, 2 oz., 2 pk. $14.98 $3.75/oz
$1498current price $14.98$3.75/ozNatureWell Everything Balm, 2 oz., 2 pk.
44.5 out of 5 Stars. 4 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLaneige Lip Sleeping Mask EX, Berry $19.98
$1998current price $19.98Laneige Lip Sleeping Mask EX, Berry
424.7857 out of 5 Stars. 42 reviews4.7857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk. $15.56 $1.95/ea
$1556current price $15.56$1.95/eaBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk.
1854.8432 out of 5 Stars. 185 reviews4.8432 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Plump, Nourish & Shine with NatureWell’s Hydrating Lip Peptide Treatment
Upgrade your lip care routine with NatureWell’s Hydrating Lip Peptide Treatment—a high-performance lip treatment that delivers deep lip hydration, visible plumpness, and a glossy, youthful-looking finish. This four-piece lip set includes cushioned, tinted lip shades that combine skincare benefits with the shine of a lip gloss. Worn alone or over a lip liner or lip primer, each treatment leaves lips looking fuller, smoother, and irresistibly soft.
Formulated with nourishing ingredients like Shea Butter, Pumpkin Seed Oil, and Fig Fruit Extract, these hydrating lip balms help condition and protect lips from dryness. Infused with Palmitoyl Tripeptide-1, a powerful peptide lip treatment, this formula visibly smooths fine lines and enhances lip volume—making it ideal as a lip repair for dry, cracked lips or as a chapped lip treatment for daily use.
The set features four versatile shades: Pink Sugar, Sweet Raspberry, Cinnamon, and Cocoa. These juicy lip tints offer the perfect balance of color and care, leaving a long-lasting lip shine and a soft, comfortable feel. Whether you're after a subtle daytime glow or a nighttime lip balm hydrating treatment, these lip care products deliver high-performance results with a touch of glam.
NatureWell’s Hydrating Lip Peptide Treatment is more than just makeup—it’s total lip care in a tube. This multi-use lip gloss set makes a perfect gift set, makeup gift, or trendy gift for anyone who loves beauty, self care, or pampering their pout. Great for gifts for women, gifts for teenage girls, or as a must-have in your summer or nighttime beauty routine.
Specifications
| Key Specifications | |
| Includes | 4 Peptides, 10g each |
| Scent | Shades: Pink Sugar, Sweet Raspberry, Cinnamon, & Cocoa |
| Type of Care | Hydrating Lip Peptides |
| Free From | N/A |
| Directions | Apply directly to clean, dry lips as often as needed for hydration and shine. Wear alone for a natural, glossy finish or layer over your favorite lip liner or lipstick for added color and dimension. Reapply throughout the day to keep lips feeling soft, smooth, and nourished. |
| Ingredients | Sweet Raspberry: Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Diisostearyl Malate, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Polybutene, Synthetic Wax, Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Portulaca Pilosa Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Euterpe Oleracea Fruit Extract, Lycium Barbarum Fruit Extract, Sambucus Nigra Fruit Extract, Palmitoyl Tripeptide-38, Rebaudioside A, Sucrose Cocoate, Flavor / Aroma, Glyceryl Caprylate, Sucrose Tetrastearate Triacetate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Cetearyl Ethylhexanoate, Sorbitan Isostearate, Triethoxycaprylylsilane, Benzaldehyde, Benzyl Benzoate, Vanillin, Red 7 Lake (CI 15850), Titanium Dioxide (CI 77891), Blue 1 Lake (CI 42090), Iron Oxides (CI 77492, CI 77499)
Cinnamon: Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Diisostearyl Malate, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Polybutene, Synthetic Wax, Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Euterpe Oleracea Fruit Extract, Lycium Barbarum Fruit Extract, Sambucus Nigra Fruit Extract, Portulaca Pilosa Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Palmitoyl Tripeptide-38, Sucrose Cocoate, Rebaudioside A, Flavor / Aroma, Glyceryl Caprylate, Sucrose Tetrastearate Triacetate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Cetearyl Ethylhexanoate, Triethoxycaprylylsilane, Sorbitan Isostearate, Cinnamal, Citrus Aurantium Peel Oil, Eugenol, Limonene, Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499) Pink Sugar: Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Diisostearyl Malate, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Polybutene, Synthetic Wax, Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Euterpe Oleracea Fruit Extract, Lycium Barbarum Fruit Extract, Sambucus Nigra Fruit Extract, Portulaca Pilosa Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Palmitoyl Tripeptide-38, Sucrose Cocoate, Rebaudioside A, Flavor / Aroma, Glyceryl Caprylate, Sucrose Tetrastearate Triacetate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Cetearyl Ethylhexanoate, Sorbitan Isostearate, Triethoxycaprylylsilane, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Benzyl Benzoate, Vanillin, Titanium Dioxide (CI 77891), Red 7 Lake (CI 15850), Blue 1 Lake (CI 42090), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492) Cocoa: Hydrogenated Poly(C6-14 Olefin), Diisostearyl Malate, Phytosteryl/Isostearyl/Cetyl/Stearyl/Behenyl Dimer Dilinoleate, Polybutene, Synthetic Wax, Hydrogenated Polyisobutene, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Ethylene/Propylene/Styrene Copolymer, Microcrystalline Wax (Cera Microcristallina), Euterpe Oleracea Fruit Extract, Lycium Barbarum Fruit Extract, Sambucus Nigra Fruit Extract, Portulaca Pilosa Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Palmitoyl Tripeptide-38, Sucrose Cocoate, Rebaudioside A, Glyceryl Caprylate, Sucrose Tetrastearate Triacetate, Cetearyl Ethylhexanoate, Sorbitan Isostearate, Butylene/Ethylene/Styrene Copolymer, Triethoxycaprylylsilane, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Flavor / Aroma, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Vanillin, Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499) |
| Allergens & Warnings | N/A |
| Disclaimers | N/A |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 48 reviews
Buttery soft lips
Wow! I love that i have added this to my morning and nightly routine. I only recently go into a skincare routine and thisnworks perfectly with my lips! It glides on like butter. This is my last step at night and in the morning. I dont wear makeup much but i love adding a hint of color every once in awhile. It is a little stickier than inwould prefer but it hydrates well so ill stick with this! Love them!
Verified Purchase
Great lip gloss
Very nice 4 pack of lip moisturizer and gloss together the shades of color will work for everyone. Gave my Granddaughter one of them and she's liked it also.
Great formula, not sticky
Nice gloss formula, not sticky. The gloss isn't advertised as a plumper but i do get a tiny bit of a tingle when wearing it. The colors are sheer but tinted enough. The only critique is that the cinnamon color looks nothing like the color of the tube...it looks like a rose nude but is brown.
Items you may like
Q-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
4204.7643 out of 5 Stars. 420 reviews4.7643 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2314.5108 out of 5 Stars. 231 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.) $19.97
$1997current price $19.97Cetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.)
92554.4655 out of 5 Stars. 9255 reviews4.4655 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1940664.8416 out of 5 Stars. 194066 reviews4.8416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
628104.8196 out of 5 Stars. 62810 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct. $31.98 Was $39.98 $0.89/ea
Instant Savings
Now$3198current price Now $31.98, Was $39.98$39.98$0.89/ea$8 offEnds Oct 13RoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct.
Available for ShippingShippingL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size $22.98 $2.74/foz
$2298current price $22.98$2.74/fozL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size
124.5833 out of 5 Stars. 12 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMedicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct. $16.98
$1698current price $16.98Medicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRoC Retinol Correxion Line Smoothing Triple Serum Duo, 1 fl. oz., 2 pk. $39.88
$3988current price $39.88RoC Retinol Correxion Line Smoothing Triple Serum Duo, 1 fl. oz., 2 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Evenly Clear Acne-Prone Skin Essentials Set $14.91
$1491current price $14.91From $14.91Neutrogena Evenly Clear Acne-Prone Skin Essentials Set
44.5 out of 5 Stars. 4 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack $17.98
$1798current price $17.98Neutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack
11764.8886 out of 5 Stars. 1176 reviews4.8886 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping