My/Mochi Ice Cream, Dubai Style Chocolate, Frozen, 14.8 oz.

Smart summary
- Creamy Dough Delight: This innovative treat features cool, creamy premium ice cream encased in a soft, pillowy dough, offering a delightful combination of textures for a unique snacking experience.
- Effortless On-the-Go: Designed for convenience, these perfectly portioned treats require no spoon and only a minute or two to thaw, making them an easy-to-eat, hassle-free option for on-the-go enjoyment.
- Conscious Craftsmanship: Crafted with care in California using over 50% renewable energy, this product features premium ingredients like real fruit, is naturally gluten-free, and contains no artificial colors or flavors.
- Mindful Serving Size: Each serving of this ice cream treat contains 80 calories, providing a perfectly portioned option for mindful snacking without overindulging.
- Global Trend Enjoyment: Bringing a global trend to your fingertips, this fun and exciting treat allows you to taste joy and chill anytime, anywhere, whether snacking solo or sharing.
Keto Pint Salted Caramel Almond Ice Cream Bars, Frozen, 3 oz., 12 ct. $12.72 $1.06/ea

Keto Pint Salted Caramel Almond Ice Cream Bars, Frozen, 3 oz., 12 ct.


Members also considered
Eggo Homestyle Waffles, Frozen Breakfast, 72 ct. $11.87 $0.16/ea
Sponsored$1187current price $11.87$0.16/eaEggo Homestyle Waffles, Frozen Breakfast, 72 ct.
11294.3384 out of 5 Stars. 1129 reviews4.3384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cinnamon French Toast Sticks, Frozen, 48 oz. $8.48 $0.18/oz
$848current price $8.48$0.18/ozMember's Mark Cinnamon French Toast Sticks, Frozen, 48 oz.
46864.7399 out of 5 Stars. 4686 reviews4.7399 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOre-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs. $8.58 $1.07/lb
$858current price $8.58$1.07/lbOre-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs.
64244.7424 out of 5 Stars. 6424 reviews4.7424 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct. $10.48 $0.58/ea
Sponsored$1048current price $10.48$0.58/eaFatBoy Premium Vanilla Ice Cream Sandwich, Frozen 18 ct.
62844.8082 out of 5 Stars. 6284 reviews4.8082 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryState Fair Classic Corn Dogs, Frozen, 30 ct. $13.47
$1347current price $13.47State Fair Classic Corn Dogs, Frozen, 30 ct.
24894.6914 out of 5 Stars. 2489 reviews4.6914 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct. $12.68 $0.23/oz
$1268current price $12.68$0.23/ozMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct.
80724.4995 out of 5 Stars. 8072 reviews4.4995 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded Mozzarella Sticks, Frozen, 72 ct. $14.82 $0.21/ea
$1482current price $14.82$0.21/eaMember's Mark Breaded Mozzarella Sticks, Frozen, 72 ct.
26414.3904 out of 5 Stars. 2641 reviews4.3904 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Italian Style Beef Meatballs, Frozen 6 lbs. $22.97 $3.83/lb
$2297current price $22.97$3.83/lbMember's Mark Italian Style Beef Meatballs, Frozen 6 lbs.
72544.5964 out of 5 Stars. 7254 reviews4.5964 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz. $12.97 $0.27/oz
$1297current price $12.97$0.27/ozMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz.
16114.5779 out of 5 Stars. 1611 reviews4.5779 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct. $8.18 Was $11.18 $0.51/ea
Instant Savings
Now$818current price Now $8.18, Was $11.18$11.18$0.51/ea$3 offEnds Oct 28Nestle Drumstick Cone Variety Pack, Frozen 16 ct.
66314.6952 out of 5 Stars. 6631 reviews4.6952 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct. $9.66 $0.40/ea
$966current price $9.66$0.40/eaOREO® Mini Dessert Sandwiches, Frozen, 24 ct.
65164.8686 out of 5 Stars. 6516 reviews4.8686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct. $11.18 $0.70/ea
$1118current price $11.18$0.70/eaKit Kat Cones Variety Pack, Frozen, 16ct.
36424.6724 out of 5 Stars. 3642 reviews4.6724 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk. $9.48 Was $11.98 $3.16/ea
Instant Savings
Now$948current price Now $9.48, Was $11.98$11.98$3.16/ea$2.50 offEnds Nov 01Red Baron Pepperoni Classic Crust Frozen Pizza, 61.81 oz., 3 pk.
40594.6866 out of 5 Stars. 4059 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct. $13.76 $0.23/ea
$1376current price $13.76$0.23/eaJose Ole Beef Taquitos, Frozen 60 ct.
27614.5838 out of 5 Stars. 2761 reviews4.5838 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct. $12.64 $1.58/ea
$1264current price $12.64$1.58/eaMember's Mark Uncured Ham & Swiss Cheese Croissant with Seasoning, Frozen, 8 ct.
72634.7343 out of 5 Stars. 7263 reviews4.7343 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Indulge in a Unique Ice Cream Experience
My/Mochi ice cream offers a delightful combination of textures with cool, creamy premium ice cream wrapped in soft, pillowy dough. This innovative treat is perfectly portioned for guilt-free snacking, making it an ideal choice for those looking to enjoy a sweet moment without overindulging.
Convenient and Fun to Enjoy
Designed for on-the-go enjoyment, My/Mochi ice cream requires no spoon—simply thaw for a minute or two and take a bite. Its easy-to-eat format makes it a fun and hassle-free snack option, perfect for busy lifestyles or casual moments of indulgence.
Crafted with Care and Premium Ingredients
Every My/Mochi ice cream is made from scratch in California, using over 50% renewable energy in the production process. Crafted with premium ingredients like real fruit, these treats contain no artificial colors or flavors and are naturally gluten-free, ensuring a high-quality snacking experience.
Join the Global Trend
My/Mochi ice cream brings a global trend to your fingertips in a fun and exciting way. Whether you're snacking solo or sharing with friends, this innovative treat lets you taste the joy and chill anytime, anywhere.
Specifications
- Keep Frozen
- Net Weight: 15 oz.
Ingredients: Ice Cream (Cream Blend [Water, Cream, Cane Sugar, Nonfat Milk, Whey, Stabilizers as Guar And Locust Bean Gum], Choco Bits [Cane Sugar, Coconut Oil, Cocoa Alkali Processed, Cocoa, Corn Starch, Salt], Kadayif [Wheat, Water], Natural Pistachio Flavor, Natural Flavor, Red Cabbage And Turmeric For Color. Mochi Dough (Cane Sugar, Water, Sweet Rice Flour, Egg Whites, Corn Starch, Natural Chocolate Flavor, Purple Carrot Juice And Caramel For Color, Canola Oil, Enzyme, Beet Juice Color [Glycerin, Beet Juice For Color, Water, Natural Flavors, Citric Acid])
Contains: Wheat, Gluten, Milk, Egg
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 158 reviews
Verified Purchase
A Unique and Delicious Twist on Classic Mochi
The My/Mochi Dubai Style Chocolate Ice Cream is a bold new addition to the frozen aisle, attempting to capture the essence of the viral chocolate trends in a portable, pillowy mochi format. While it offers a unique departure from traditional mochi flavors, it stands out more for its quality than its adherence to the specific "Dubai" trend. Taste and Texture: "Loved It" The primary strength of this mochi is its good taste. The chocolate is rich and satisfying, providing a deep cocoa flavor that isn't overly sugary. The ice cream inside is creamy, and the outer mochi dough maintains that signature chewy, soft texture that My/Mochi is known for. It’s a very satisfying snack, and I absolutely loved it for its overall flavor profile. Quality and Composition In terms of ingredients and build, this is a good quality product. The 14.8 oz package feels substantial, and the mochi themselves are consistent in size and shape. They hold up well in the freezer without becoming icy, ensuring that every bite is as smooth and chewy as the first. The "Dubai Style" Factor: "It's Different" It is worth noting that for those looking for the specific "Dubai Style" (typically associated with the viral pistachio and kunafa chocolate bars), this doesn't quite feel like Dubai style in the traditional sense. It lacks the specific crunch or pistachio elements often found in that trend. However, that doesn't mean it isn't great—it’s just different. It’s a unique take on a chocolate mochi that stands on its own merits. Final Verdict Overall, this is a fantastic purchase for chocolate lovers. While the "Dubai" branding might be a bit of a stretch in terms of flavor expectations, the product itself is great quality and offers a delicious, unique experience. It is a "must-try" for anyone looking to switch up their usual frozen dessert routine.
One Reason to Buy
I absolutely love these! However, I will say that in my opinion, they do not taste like the Dubai chocolate candy. To me, they taste like my Mom’s pistachio pudding dessert just in an ice cream form and I am in love with them. Definitely worth the buy!
Verified Purchase
So, SO Good
Chocolate covered matcha green tea ice cream with pistachio. What's not to love?! Delicious. A special treat in convenient, individual servings. Great portion control ... If you can stop with just one.... Or two.
Other popular items in Frozen Food
Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct. $12.86 Was $13.86 $3.38/lb
Instant Savings
SponsoredNow$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49174.6909 out of 5 Stars. 4917 reviews4.6909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each $9.77
$977current price $9.77Bella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs. $11.97 $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111964.5255 out of 5 Stars. 11196 reviews4.5255 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk. $11.98 $0.05/foz
Sponsored$1198current price $11.98$0.05/fozApple & Eve 100% Juice Variety Pack, 6.75 fl. oz., 36 pk.
32404.7849 out of 5 Stars. 3240 reviews4.7849 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51754.5376 out of 5 Stars. 5175 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs. $24.94 $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163224.7707 out of 5 Stars. 16322 reviews4.7707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25874.6846 out of 5 Stars. 2587 reviews4.6846 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101144.3071 out of 5 Stars. 10114 reviews4.3071 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs. $12.97 $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94174.4727 out of 5 Stars. 9417 reviews4.4727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78074.5138 out of 5 Stars. 7807 reviews4.5138 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs. $12.64 Was $14.64 $4.21/lb
Now$1264current price Now $12.64, Was $14.64$14.64$4.21/lb$2 offMember's Mark Farm Raised Skinless and Boneless Tilapia Fillet Portions, Frozen, 3 lbs.
43064.6126 out of 5 Stars. 4306 reviews4.6126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmucker's Uncrustables Peanut Butter and Grape Jelly Sandwiches, Frozen, 18 ct. $13.87 $0.77/ea
$1387current price $13.87$0.77/eaSmucker's Uncrustables Peanut Butter and Grape Jelly Sandwiches, Frozen, 18 ct.
51564.7903 out of 5 Stars. 5156 reviews4.7903 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. $34.97 $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101284.6643 out of 5 Stars. 10128 reviews4.6643 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStarbucks Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Pike Place, 72 ct. $44.98 Was $47.98 $0.62/ea
Now$4498current price Now $44.98, Was $47.98$47.98$0.62/ea$3 offStarbucks Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Pike Place, 72 ct.
97694.751 out of 5 Stars. 9769 reviews4.751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping