Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Package contains 2 trigger spray bottels and 1 refill, 62.9 fl. oz. of multi-surface cleaner
- Multi-surface cleaner and refill with Lemon Zest scent
- Pull trigger for short, medium, or pump for continuous bursts
- 3x the cleaning power*
- Power Nozzle offers large coverage to easily clean countertops, bathtubs, stainless steel and more
Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count $13.98 $0.14/oz

Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count


Members also considered
Simple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill $10.34 $0.07/oz
Sponsored$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill $16.48 $0.08/foz
$1648current price $16.48$0.08/fozClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill
160894.7551 out of 5 Stars. 16089 reviews4.7551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz. $12.98 $0.14/foz
$1298current price $12.98$0.14/fozClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz.
15494.4642 out of 5 Stars. 1549 reviews4.4642 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz. $10.98 $0.05/foz
Sponsored$1098current price $10.98$0.05/fozFabuloso 2X Concentrated Multi-Purpose Cleaner, Lavender 210 fl. oz.
31334.8219 out of 5 Stars. 3133 reviews4.8219 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146764.8592 out of 5 Stars. 14676 reviews4.8592 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Mr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner
Better than traditional cleaning sprays, Mr. Clean, Clean Freak Mist multi-surface cleaning spray muscles through grime, tough dirt, and grease to make tough messes a distant memory. Use it in the kitchen, bathroom and all other rooms in your home to get hard-to-reach dirt gone for good. Clean Freak works great on large kitchen surfaces, backsplashes, shower tiles, tubs, glass stovetops, stainless steel, and more due to the Power Nozzle, which provides continuous bursts of cleaner mist.
Fresh Lemon Zest Scent
And to top it all off, Mr. Clean, Clean Freak Mist multi-purpose cleaning spray leaves your home smelling fresh with a refreshing Lemon Zest scent. Included in this pack are two 16-oz Mr. Clean, Clean Freak trigger sprays to conveniently store in your bathroom and kitchen to quickly handle any mess around the home. Also included is a 30.9-oz large refill bottle with an easy-pour cap that allows you to refill the Clean Freak trigger sprays.
Simple to Refill
To refill, simply twist the sprayer top to the left to loosen and remove, pour in liquid until full, and affix the top by twisting to the right. Now you are ready to tackle tough messes once again with Mr. Clean, Clean Freak Mist multi-surface cleaning spray!
Specifications
*vs. the leading all-purpose cleaner bleach spray on kitchen grease
Key Specifications Size/Count 62.9 fl. oz. Spray Bottle 16 fl. oz. Refill 30.9 fl. oz. Form Liquid Certifications and Claims Easy to switch the power nozzle to refill bottles Scent Lemon Zest Allergens/Warnings CAUTION: Causes eye irritation. Avoid eye contact and spraying towards faces. If spilling occurs, rinse excess liquid from hands and bottle. KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN.
Contains fragrances allergen(s) Use Instructions Spray on surface. Wipe with damp/dry cloth or paper towel Surface Suitability Not recommended for copper, untreated wood, or brass surfaces.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 572 reviews
Verified Purchase
Great for after hubby cooks
I am not one to be influenced by ads or commercials but have seen a lot about this product and thought I'd give it a try. I have a glass top range that virtually every cleaner streaks except Mr. Clean. It cut through grease and cook on spots like a charm. Definitely worth the money.
Verified Purchase
Love Clean Freak
I love this product! It smells great and removes all traces of grease from surfaces. It cleans tough messes with one spray and a wipe, no scrubbing. I had a little trouble with getting spray nozzle off of refill bottle. I have arthritic hands and my grip is not very strong. I watched a video on how to remove the spray nozzle to refill. i then used a rubber grip I usually use for opening bottles and that helped me get it off but it was still difficult. Wish they would redesign to make it easier for people like myself.
Verified Purchase
Buy it
Great cleaner! When decluttering all my cleaning products, I decided to get rid of nearly everything else and keep windex, mr clean and clorox toilet cleaner. Mr clean smells great and nowni have a bottle in my kitchen and restroom.
Items you may like
Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size $8.38 $0.11/foz
Sponsored$838current price $8.38$0.11/fozOptions from $8.38 – $24.98Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
92974.8695 out of 5 Stars. 9297 reviews4.8695 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs $30.32 $0.06/foz
$3032current price $30.32$0.06/fozMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs
344.5 out of 5 Stars. 34 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFabuloso 3-in-1 Clean Spray, Multi-Purpose Cleaner, Lavender & Lemon Scent, 3 ct., 25.3 fl. oz. $9.98 $0.13/oz
$998current price $9.98$0.13/ozFabuloso 3-in-1 Clean Spray, Multi-Purpose Cleaner, Lavender & Lemon Scent, 3 ct., 25.3 fl. oz.
Available for ShippingShippingOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent $34.68 $8.67/ea
Sponsored$3468current price $34.68$8.67/eaOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent
23574.8269 out of 5 Stars. 2357 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173734.8552 out of 5 Stars. 17373 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz. $15.48 $0.10/foz
$1548current price $15.48$0.10/fozFrom $15.48Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78404.8848 out of 5 Stars. 7840 reviews4.8848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz $11.72 $0.07/foz
$1172current price $11.72$0.07/fozWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz
30374.8229 out of 5 Stars. 3037 reviews4.8229 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz. $8.98 $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43724.7674 out of 5 Stars. 4372 reviews4.7674 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color $17.78 $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6424.8224 out of 5 Stars. 642 reviews4.8224 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack $24.98 $0.42/ea
$2498current price $24.98$0.42/eaMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack
10144.6321 out of 5 Stars. 1014 reviews4.6321 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping