Michelob Ultra Superior Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 20 pk.
Curbside Pickup

Highlights
- 4.2% ABV
- Exceptionally smooth taste
- Domestic, light lager
- Pairs well with grilled tuna or light chicken dishes
- Brewed in the USA
5-hour ENERGY Shot, Fruity Rainbow, 1.93 fl. oz., 24 pk. $42.84 $0.92/foz

5-hour ENERGY Shot, Fruity Rainbow, 1.93 fl. oz., 24 pk.


Members also considered
Modelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $27.99 $1.17/ea
$2799current price $27.99$1.17/eaModelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
29374.7259 out of 5 Stars. 2937 reviews4.7259 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk. $20.99 $0.87/ea
$2099current price $20.99$0.87/eaCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk.
5734.8255 out of 5 Stars. 573 reviews4.8255 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySamuel Adams Octoberfest Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 28 pk. $29.99 $1.07/ea
$2999current price $29.99$1.07/eaSamuel Adams Octoberfest Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 28 pk.
8554.8585 out of 5 Stars. 855 reviews4.8585 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk. $33.99 $0.94/ea
$3399current price $33.99$0.94/eaBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk.
1834.6995 out of 5 Stars. 183 reviews4.6995 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlue Moon Belgian White Ale Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk. $18.99 $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaBlue Moon Belgian White Ale Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk.
2544.7638 out of 5 Stars. 254 reviews4.7638 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $15.99 $1.33/ea
$1599current price $15.99$1.33/eaJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
623.8387 out of 5 Stars. 62 reviews3.8387 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Premier Mexican Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk. $14.99 $1.25/ea
$1499current price $14.99$1.25/eaCorona Premier Mexican Light Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 12 pk.
7844.7092 out of 5 Stars. 784 reviews4.7092 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Extra Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk. $23.99 $1.33/ea
$2399current price $23.99$1.33/eaCorona Extra Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk.
994.7778 out of 5 Stars. 99 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
2014.7363 out of 5 Stars. 201 reviews4.7363 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStella Artois Lager Beer, 11.2 fl. oz. bottle, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaStella Artois Lager Beer, 11.2 fl. oz. bottle, 12 pk.
3424.6228 out of 5 Stars. 342 reviews4.6228 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNew Belgium Voodoo Ranger Imperial IPA Ale Beer, 12 fl. oz. can, 12 pk. $18.99 $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaNew Belgium Voodoo Ranger Imperial IPA Ale Beer, 12 fl. oz. can, 12 pk.
1444.7986 out of 5 Stars. 144 reviews4.7986 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySimply Spiked Tropical Spiked Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaSimply Spiked Tropical Spiked Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
564.4286 out of 5 Stars. 56 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $18.99 $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
744.3378 out of 5 Stars. 74 reviews4.3378 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGuinness Extra Import Stout Ale Beer, 11.2 fl. oz. bottle, 12 pk. $18.99 $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaGuinness Extra Import Stout Ale Beer, 11.2 fl. oz. bottle, 12 pk.
5074.5621 out of 5 Stars. 507 reviews4.5621 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryModelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk. $23.99 $1.33/ea
$2399current price $23.99$1.33/eaModelo Especial Mexican Lager Beer, 12 fl. oz. bottle, 18 pk.
18634.6817 out of 5 Stars. 1863 reviews4.6817 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Michelob Ultra Superior Light Beer appeals to beer drinkers interested in a great tasting light beer that promotes an active, social lifestyle. With only 2.6 grams of carbohydrates and 95 calories per 12 ounce beer, you can enjoy a drink with friends or co-workers without having to compromise on your lifestyle.
Specifications
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited.By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions. You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 209 reviews
Now it is time to relax! Grab a Michelob ULTRA Superior Light and turn the hot tub on!
[This review was collected as part of a promotion.] Michelob ULTRA Superior Light beer has a smooth taste with full flavor! I prefer to drink a light beer and this one is my favorite! I buy it to have at home and it is a go to when we are out with friends. Try it! It will become your go to light drink too!!
Great light beer
This is the perfect beer for a casual night. I am not a huge beer person and prefer a lighter one. If i am to order a beer at a bar I would want a Michelob. It's best served cold and goes down easy.
Light and crisp
This is a great light beer. Nice and crisp and light taste. Lower carbs and calories. A beer you can drink many of in a sitting. Light and refreshing
Items you may like
Iceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
SponsoredMembers-only priceIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
9424.4904 out of 5 Stars. 942 reviews4.4904 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoslings Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $17.97 $0.75/ea
$1797current price $17.97$0.75/eaGoslings Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
2404.0667 out of 5 Stars. 240 reviews4.0667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoslings Diet Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $17.97 $0.75/ea
$1797current price $17.97$0.75/eaGoslings Diet Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
2114.2464 out of 5 Stars. 211 reviews4.2464 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113784.6276 out of 5 Stars. 11378 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $8.99 $0.35/foz
$899current price $8.99$0.35/fozMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
3604.4611 out of 5 Stars. 360 reviews4.4611 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct. $38.48 $0.02/ea
$3848current price $38.48$0.02/eaMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct.
1774.6271 out of 5 Stars. 177 reviews4.6271 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml
14164.5664 out of 5 Stars. 1416 reviews4.5664 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $11.99 $0.47/foz
$1199current price $11.99$0.47/fozMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
1114.5766 out of 5 Stars. 111 reviews4.5766 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L $19.99 $0.12/foz
$1999current price $19.99$0.12/fozFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L
3374.632 out of 5 Stars. 337 reviews4.632 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChloe Pinot Grigio Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozChloe Pinot Grigio Wine, 750 ml
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGérard Bertrand Cote des Roses Rosé Wine, 750 ml $17.99 $0.71/foz
$1799current price $17.99$0.71/fozGérard Bertrand Cote des Roses Rosé Wine, 750 ml
1284.2188 out of 5 Stars. 128 reviews4.2188 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery