Member's Mark Wild Caught Snow Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- All natural, wild caught snow crab legs and claws
- Simply heat and serve
- 20g protein per serving
- Can be served as an impressive appetizer or made into an upscale crab cake
Jimmy Dean Fully Cooked Breakfast Pork Sausage Patties, 24 ct. $9.86 $0.41/ea

Jimmy Dean Fully Cooked Breakfast Pork Sausage Patties, 24 ct.
Members also considered
Member's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught North Atlantic Cold Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound $33.73 $29.98/lb
$3373current price $33.73avg. price$29.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught North Atlantic Cold Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound
6944.2695 out of 5 Stars. 694 reviews4.2695 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw EZ Peel Shrimp, Frozen, 21-30 ct. per pound, 3 lbs. $17.97 $5.99/lb
$1797current price $17.97$5.99/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw EZ Peel Shrimp, Frozen, 21-30 ct. per pound, 3 lbs.
42264.6517 out of 5 Stars. 4226 reviews4.6517 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound $43.84 $26.98/lb
$4384current price $43.84avg. price$26.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound
7114.3516 out of 5 Stars. 711 reviews4.3516 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25874.6846 out of 5 Stars. 2587 reviews4.6846 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct. $17.98 $3.00/ea
$1798current price $17.98$3.00/eaMember's Mark Wild Caught Handmade Crab Cakes, Frozen, 6 ct.
49724.2651 out of 5 Stars. 4972 reviews4.2651 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs. $22.86 $10.16/lb
$2286current price $22.86$10.16/lbMember's Mark Wild Caught Boneless Marinated Alaskan Salmon, Frozen, 5-7 ct., 2.25 lbs.
50994.172 out of 5 Stars. 5099 reviews4.172 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs. $18.96 $9.48/lb
$1896current price $18.96$9.48/lbMember's Mark Wild Caught Skinless and Boneless Beer Battered Cod Fillets, Frozen, 11-15 ct., 2 lbs.
93604.466 out of 5 Stars. 9360 reviews4.466 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs. $24.94 $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163224.7707 out of 5 Stars. 16322 reviews4.7707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs. $28.94 $14.47/lb
$2894current price $28.94$14.47/lbMember's Mark Wild Caught Boneless Alaskan Sockeye Salmon, Frozen, 2 lbs.
43314.4777 out of 5 Stars. 4331 reviews4.4777 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Experience the exquisite taste of our premium snow crab legs and claws, known for their tender texture and snowy white color. Whether you’re hosting a fancy dinner party or enjoying a casual meal at home, our snow crab legs and claws are sure to impress. Wild caught from the waters of Canada our snow crabs are MSC certified as we prioritize sustainability to ensure the health and longevity of crab populations and their ecosystems. Snow crab legs and claws are incredibly versatile, making them a favorite ingredient in many kitchens. Seafood Boils: A classic way to enjoy snow crab is in a seafood boil, where they are cooked with other seafood, corn, potatoes, and spices. Salads: Add snow crab meat to salads for a touch of luxury. Its sweet flavor pairs well with fresh greens, citrus fruits, and light dressings. Pasta Dishes: Incorporate snow crab into pasta dishes like linguine with a garlic butter sauce or a creamy Alfredo. The crab adds a rich, seafood twist. Appetizers: Use snow crab meat in appetizers such as crab cakes, stuffed mushrooms, or crab dip. Its tender texture makes it easy to mix and mold. Grilled or Steamed: Enjoy snow crab legs and claws simply grilled or steamed, served with melted butter or a squeeze of lemon.
Reel in the catch of the day with our Member's Mark Wild Caught Snow Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs.. Dinner time has never been as easy as simply reheating and serving these snow crab legs. The entree course takes center stage as you savor the sweet and delicate crab meat inside these legs and claws.
Our Member's Mark Wild Caught Snow Crab Legs and Claws, Frozen, 2 lbs. is wild caught and processed—cooked, chilled and brine frozen—all on the fishing grounds. We recommend giving the frozen crab legs a thorough rinse before thawing or reheating. There is no need to add any additional salt to the water when reheating. Because the crab is wild caught, there is some variability with shell color and meat fill. But don’t worry—a darker shell has no effect on the taste or quality of the crab meat.
Serving Member's Mark Snow Crab Claws and Legs
Member's Mark Snow Crab Legs and Claws are pre-cooked and simply need to be reheated, so you can have them as a quick dinner. They can also be served as an impressive appetizer for a dinner party or made into an upscale crab cake. Crab meat is so versatile; you could even wrap it up in a California Roll with rice and avocado.
Quantity of Crab Legs in Each Bag
The exact number of legs and claws will vary from bag to bag as they are filled by weight. Each of these pre-cooked crab legs bags contains 32 ounces of legs and claws. That usually turns out to be somewhere around three to four clusters, but it varies depending on the size and shape of the legs.
Great for Keto and Paleo Diet Plans
These fresh crab legs and claws are gluten-free and appropriate for Keto and Paleo diet plans. Sweet, tender and juicy, crab is a good source of protein and also low in fat.
Make your dinner tonight extra special with this delectable Member's Mark food. No matter what day it is, it’s always a good night for eating crab. Birthday celebrations and anniversary dinners feel more like an occasion when you bring these crab legs to the table. Serve them simply with drawn butter or with special sauces. An elegant appetizer, crab is also exceptional when served on a salad or alongside a steak for the classic surf and turf.
Our Sustainability Commitment
We know that seafood is an important source of nutrition and income for people all over the world. That's why we work with partners all along the supply chain to deliver affordable products in a way that is sustainable for both people and the planet. It is our commitment to create a transparent supply chain for our members, as well as to uphold high standards for sustainability so that we can do our part to help protect and preserve ocean ecosystems for future generations.
The Member’s Mark Brand
The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Frozen
Net Weight: 2 lbs.
Ingredients: Snow Crab, Salt.
Contains: Crab.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 300 reviews
Verified Purchase
Fresh tasting
My only regret is there needs to more legs and claws in each bag! The crab looks good, cooks up good, and tastes delicious. I appreciate the puncture proof bag as it is easy to store in my freezer.
Verified Purchase
Great quality, easy to prepare
These snow crab legs were excellent. Good size, clean, and very fresh-tasting for frozen seafood. They cooked up perfectly by steaming and had a sweet, tender texture without being watery. Easy to crack and plenty of meat in the legs and claws. We served them with butter and lemon and everyone loved them. Will definitely buy again.
Verified Purchase
Do not recommend.
While these are exactly what they say they are, claws and legs, they aren’t really in clusters like the package shows. Most of them were just loose legs and claws in the bag and the quality was really lacking. Please bring back the boxes of the clusters you used to carry.
Items you may like
Jimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct. $9.86 $5.48/lb
Sponsored$986current price $9.86$5.48/lbJimmy Dean Fully Cooked Turkey Sausage Patties 24 ct.
39954.4313 out of 5 Stars. 3995 reviews4.4313 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs. $11.97 $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111964.5255 out of 5 Stars. 11196 reviews4.5255 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51754.5376 out of 5 Stars. 5175 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101144.3071 out of 5 Stars. 10114 reviews4.3071 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs. $12.97 $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94174.4727 out of 5 Stars. 9417 reviews4.4727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Castle Classic Cheese Sliders, Frozen, 18 ct. $12.97 Was $13.97 $0.72/ea
Instant Savings
Now$1297current price Now $12.97, Was $13.97$13.97$0.72/ea$1 offEnds Nov 01White Castle Classic Cheese Sliders, Frozen, 18 ct.
24124.5182 out of 5 Stars. 2412 reviews4.5182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each $9.77
$977current price $9.77Bella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Ground Sirloin Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct. $35.97 $6.00/lb
$3597current price $35.97$6.00/lbMember's Mark 85/15 Ground Sirloin Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
88284.6755 out of 5 Stars. 8828 reviews4.6755 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs. $14.97 $3.74/lb
$1497current price $14.97$3.74/lbTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
78884.4945 out of 5 Stars. 7888 reviews4.4945 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs. $13.98 $3.50/lb
$1398current price $13.98$3.50/lbMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs.
37464.3817 out of 5 Stars. 3746 reviews4.3817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery