Member's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
Shipping

Highlights
- Contains 330, 6.8 in. paper plates
- Microwavable and strong with advanced soak protection
- Made with cut- and grease resistant design
- Great for quick meals, parties, and on-the-go snacking
- Backyard and commercial compostable
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct., $13.98, $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct., $19.98, $0.11/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106144.8476 out of 5 Stars. 10614 reviews4.8476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423494.8562 out of 5 Stars. 42349 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278334.8294 out of 5 Stars. 27833 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct., $16.58, $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165484.7942 out of 5 Stars. 16548 reviews4.7942 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct., $18.68, $0.08/ea
$1868current price $18.68$0.08/eaChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct.
72354.5601 out of 5 Stars. 7235 reviews4.5601 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct., $21.68, $0.13/ea
$2168current price $21.68$0.13/eaChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct.
89224.6686 out of 5 Stars. 8922 reviews4.6686 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Durable and Convenient Design
Member’s Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates offer the perfect combination of everyday convenience and dependable strength. Measuring 6.875 inches, these sturdy plates are ideal for desserts, snacks, small meals, and sides. With a durable, cut-resistant, and grease-resistant construction, plus advanced soak protection, they can handle saucy treats and handheld bites without bending or leaking.
Perfect for Any Occasion
Whether it's school lunches, picnics, birthday celebrations, or casual get-togethers, these plates simplify serving and cleanup. Microwave-safe for reheating and easy to stack for storage, they are practical for both home use and entertaining. Each pack contains 330 plates, ensuring you’re well-stocked for daily meals, special occasions, or impromptu gatherings.
Stylish and Coordinated Tableware
Enhance your table setting by pairing these dessert and snack plates with matching Member’s Mark Ultra bowls and cups along with our, Member's Mark Ultra Premium 2-Ply Napkins. Featuring the same premium strength and coordinating blue floral pattern, they bring a touch of style and reliability to any indoor or outdoor event.
Sustainable and Compostable
Member’s Mark Ultra Paper Plates are backyard and commercially compostable (where facilities exist), making them a thoughtful choice for environmentally conscious consumers. Certified by the Sustainable Forestry Initiative, these plates are made with responsibly managed materials, offering a convenient and durable way to serve food with confidence.
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 330 paper plates |
| Material | Paper |
| Color/Style | Blue Floral |
| Features | Advanced soak protection; grease and cut resistant; Sustainable Forestry Initiative Certified Sourcing |
| Microwavable | Yes |
| Recyclable | N/A |
| Compostable | Yes, backyard and commercially compostable |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,408 reviews
Verified Purchase
Dinner plates
For the functional purpose of serving food, but also for aesthetic reasons like enhancing a meal's presentation and creating a specific ambiance for an occasion. Plates keep food organized on a table, are designed to be durable and temperature-resistant, and can be used to make food more visually appealing.
Verified Purchase
Love it!
Love these plates because they are sturdy, holds wet items without getting soggy, and are the perfect size for desserts and snacks. Beats those paper plates that are super thin and get soggy and limp anytime you put damp or wet things on them. Definitely a go-to and more than worth the price. Always keep some in my car in case I need them for take out food that's falling apart.
Verified Purchase
Sturdy, Well-Sized, and Exceptional Bulk Value
The Member's Mark Ultra Dessert and Snack Paper Plates are a staple for any household that values convenience without sacrificing durability. This 330-count bulk pack is specifically designed for smaller servings, making them an ideal choice for snacks, desserts, or appetizers. Quality and Durability These are genuinely good plates that live up to the "Ultra" branding. Despite being designed for snacks and desserts, they are nice and sturdy. They don't fold or become soggy easily, even when holding heavier treats or moist appetizers. The high-quality construction ensures you can use them with confidence throughout a party or a busy afternoon. Size and Practicality At 6.875 inches, these plates are well sized for their intended purpose. They provide just enough space for a slice of cake, a handful of chips, or a few hors d'oeuvres. Their compact size makes them easy to store in a pantry and perfectly suited for kids' snacks or small social gatherings where a full-sized dinner plate would be unnecessary. Value for Money One of the biggest advantages of this product is the good price for the quantity received. With 330 plates in a single pack, the cost per plate is exceptionally low. It is a cost-effective solution for large events or for families who want a reliable supply of disposable plates that will last a long time. Final Verdict Overall, these plates are a fantastic purchase. They are reliable, well-proportioned, and offer great value for the money. If you need a sturdy, small plate for daily use or entertaining, these are a highly recommended choice.
Other popular items in Disposable Plates
Chinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct., $34.98, $0.35/ea
Sponsored$3498current price $34.98$0.35/eaChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct.
14374.8546 out of 5 Stars. 1437 reviews4.8546 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCollegiate Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team, $12.48, $0.15/ea
$1248current price $12.48$0.15/eaCollegiate Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
414.6341 out of 5 Stars. 41 reviews4.6341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNFL Paper Plates & Napkins Kit, 285 ct., Choose Team, $24.98, $0.09/ea
$2498current price $24.98$0.09/eaNFL Paper Plates & Napkins Kit, 285 ct., Choose Team
954.9368 out of 5 Stars. 95 reviews4.9368 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct., $31.88, $0.21/ea
Sponsored$3188current price $31.88$0.21/eaChinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct.
24814.9 out of 5 Stars. 2481 reviews4.9 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team, $12.98, $0.15/ea
$1298current price $12.98$0.15/eaNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
3874.8579 out of 5 Stars. 387 reviews4.8579 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color, $10.48, $0.12/ea
$1048current price $10.48$0.12/eaArtstyle Dinner Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Color
704.7429 out of 5 Stars. 70 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct., $9.98, $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct.
384.6842 out of 5 Stars. 38 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Plates, 6.25" 90 ct., $15.78, $0.18/ea
$1578current price $15.78$0.18/eaMember's Mark Clear Plastic Plates, 6.25" 90 ct.
11964.7726 out of 5 Stars. 1196 reviews4.7726 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245384.8632 out of 5 Stars. 24538 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct., $23.28, $0.14/ea
$2328current price $23.28$0.14/eaChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct.
39594.8793 out of 5 Stars. 3959 reviews4.8793 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping