Member's Mark Tempura Orange Chicken, Frozen 48 oz.

Highlights
- Orange chicken made with tender white meat chicken
- Includes sweet and tangy restaurant-inspired orange sauce
- Small-batch tempura batter
- No added MSG
- No artificial colors
- No preservatives
Member's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs., $17.57, $5.86/lb

Member's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs.
Members also considered
Ajinomoto Vegetable Chow Mein, Frozen 9 oz., 6 pk., $14.87, $2.48/ea
Sponsored$1487current price $14.87$2.48/eaAjinomoto Vegetable Chow Mein, Frozen 9 oz., 6 pk.
57054.5371 out of 5 Stars. 5705 reviews4.5371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz., $12.97, $0.27/oz
$1297current price $12.97$0.27/ozMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz.
16084.5777 out of 5 Stars. 1608 reviews4.5777 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct., $12.68, $0.23/oz
$1268current price $12.68$0.23/ozMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct.
80654.5001 out of 5 Stars. 8065 reviews4.5001 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct., $12.93, $0.40/oz
$1293current price $12.93$0.40/ozMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct.
31854.5325 out of 5 Stars. 3185 reviews4.5325 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct., $12.84, $0.80/ea
$1284current price $12.84$0.80/eaMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct.
58764.6091 out of 5 Stars. 5876 reviews4.6091 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCrispUps Grilled Chicken Quesadillas, Frozen, 2.33 oz., 14 ct., $12.97, $0.93/ea
$1297current price $12.97$0.93/eaCrispUps Grilled Chicken Quesadillas, Frozen, 2.33 oz., 14 ct.
10914.2246 out of 5 Stars. 1091 reviews4.2246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Let Member’s Mark™ Tempura Orange Chicken become the go-to entrée the whole family will love. The tender white meat chicken is coated in a tempura batter that includes a hint of light amber honey that adds a touch of sweet to its already rich flavor. The gourmet chef-inspired orange sauce ties all these great flavors together for a tangy, sweet flavor. Prepare this Member's Mark Tempura Orange Chicken in a conventional oven, deep fryer or air fryer. Simple directions are included on the box. And, there are just as many ways to serve it. Try making lettuce wraps, Asian-inspired tacos or maybe a sweet and tangy rice bowl.
Cooking Instructions:
For conventional oven: preheat oven to 400°F and thaw unopened sauce pouch in a bowl of hot water. Empty 1 bag of chicken onto a baking sheet and cook for 10 minutes, if desired, turn chicken halfway through cooking for even browning. Then either drizzle sauce over finished chicken or use as a dipping sauce. Deep frying: preheat fryer to 350°F and thaw unopened sauce pouch in a bowl of hot water. Deep fry chicken for 5-7 minutes. Let cool, then drizzle sauce over chicken or use for dipping. Air fryer: preheat fryer to 350°F and thaw unopened sauce pouch in a bowl of hot water. Cook half-bag of chicken for 12-14 minutes. Let cool, then drizzle sauce over chicken or use for dipping.
Cook times may vary based on appliances.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep frozen
- Do not thaw and refreeze
- Two bags of about four servings each
- Cook thoroughly
- Net weight: 48 oz. (3 lbs.)
Ingredients: Tempura Chicken (Chicken White Meat, Water, Enriched Wheat Flour Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Corn Starch, Contains 2% Or Less Of: Vegetable Oil, Potato Starch, Salt, Yeast Extract, Sodium Acid Pyrophosphate, Baking Soda, Eggs, Spices, Soy Sauce Water, Soybeans, Wheat, Salt, Alcohol). Fried In Vegetable Oil), Sauce Water, Sugar, Distilled White Vinegar, Orange Juice Concentrate, Corn Starch, Soy Sauce Water, Wheat, Soybeans, Salt), Contains 2% Or Less Of: Dried Red Bell Pepper, Dried Red Chili Peppers, Xanthan Gum).
Allergy Information: Contains: Egg, Soy and Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 993 reviews
Verified Purchase
Best chicken ever
Throw this in the oven for the allotted time, grab the Panda Express sauce, some butter, and minced garlic to heat up on a pan, and you’ll love it I promise you that! It’s my go to meal when I’m feeling lazy!
Verified Purchase
Good food good value
Good food. Good value. We add veggies like fresh broccoli to the mix
Verified Purchase
Yum!
This is the best chicken ever. Tastes great over rice with sauted onions and peppers.
Other popular items in Frozen Food
Raybern's Philly Cheesesteak, Frozen, 6 ct., $11.68, $1.95/ea
Sponsored$1168current price $11.68$1.95/eaRaybern's Philly Cheesesteak, Frozen, 6 ct.
30054.3567 out of 5 Stars. 3005 reviews4.3567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs., $8.54, $2.13/lb
$854current price $8.54$2.13/lbMember's Mark Organic Mango Chunks, Frozen, 4 lbs.
2974.6162 out of 5 Stars. 297 reviews4.6162 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWyler's Authentic Italian Ices, 2 oz., 96 pk., $11.98, $0.12/ea
$1198current price $11.98$0.12/eaWyler's Authentic Italian Ices, 2 oz., 96 pk.
30954.8268 out of 5 Stars. 3095 reviews4.8268 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingHot pocket High Protein Chicken Bacon Ranch, Frozen, 6.75 oz., 8 ct., $13.77, $1.72/ea
Sponsored$1377current price $13.77$1.72/eaHot pocket High Protein Chicken Bacon Ranch, Frozen, 6.75 oz., 8 ct.
1814.2099 out of 5 Stars. 181 reviews4.2099 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGiovanni Rana Chicken Alfredo & Mushroom Lasagna, 40 oz., $13.82
$1382current price $13.82Giovanni Rana Chicken Alfredo & Mushroom Lasagna, 40 oz.
204.25 out of 5 Stars. 20 reviews4.25 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHealthy Choice Simply Steamers Grilled Chicken Marinara with Parmesan Bowls, Frozen, 6 ct., $15.87
$1587current price $15.87Healthy Choice Simply Steamers Grilled Chicken Marinara with Parmesan Bowls, Frozen, 6 ct.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStouffer's Homestyle Chicken and Noodles, Frozen 52 oz, $9.84
$984current price $9.84Stouffer's Homestyle Chicken and Noodles, Frozen 52 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupPizzeria UNO Steak & Cheese Tastefulls Individualized 10 pk, $14.84, $1.48/ea
$1484current price $14.84$1.48/eaPizzeria UNO Steak & Cheese Tastefulls Individualized 10 pk
27473.8183 out of 5 Stars. 2747 reviews3.8183 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMrs. T's Potato Cheddar Pierogies - 5 lbs., $11.97, $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbMrs. T's Potato Cheddar Pierogies - 5 lbs.
4844.7789 out of 5 Stars. 484 reviews4.7789 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz., $14.87
$1487current price $14.87Red's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTwin Marquis Xiao Long Bao Savory Pork Frozen Soup Dumplings, 22.78 oz., 4 PK, $9.94, $0.44/oz
$994current price $9.94$0.44/ozTwin Marquis Xiao Long Bao Savory Pork Frozen Soup Dumplings, 22.78 oz., 4 PK
1254.704 out of 5 Stars. 125 reviews4.704 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverybibigo Mini Chicken & Vegetable Wontons, Frozen, 48 oz., $10.24
$1024current price $10.24bibigo Mini Chicken & Vegetable Wontons, Frozen, 48 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEl Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz., $13.87
$1387current price $13.87El Monterey Signature Angus Beef & Three Cheese Chimichangas, Frozen, 14 ct., 67.2 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping