Member's Mark Summer Oval Paper Plates, 10" x 12", 50 ct.

Highlights
- Each pack contains 50 oval paper plates
- Microwavable for reheating food only, follow microwave manufacturer's guidelines
- Member's Mark Slice of Summer oval plates are soak-proof and cut-resistant
- Ideal for summer home entertaining or office parties
- Commercially compostable with sustainable forestry initiative 100% certified sourcing
Chinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct. $19.98 $0.20/ea

Chinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct.


Members also considered
Chinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct. $19.98 $0.20/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.20/eaChinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct.
45684.7947 out of 5 Stars. 4568 reviews4.7947 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278464.8293 out of 5 Stars. 27846 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106284.8478 out of 5 Stars. 10628 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct. $8.98 $0.11/ea
$898current price $8.98$0.11/eaArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct.
304.4667 out of 5 Stars. 30 reviews4.4667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76354.8246 out of 5 Stars. 7635 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color $10.48 $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct. $19.48 $0.07/ea
$1948current price $19.48$0.07/eaArtstyle Birthday Paper Plates and Napkins Kit, 285 ct.
255 out of 5 Stars. 25 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165534.7943 out of 5 Stars. 16553 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct. $21.68 $0.13/ea
$2168current price $21.68$0.13/eaChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct.
89304.6684 out of 5 Stars. 8930 reviews4.6684 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct. $18.68 $0.08/ea
$1868current price $18.68$0.08/eaChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct.
72374.5602 out of 5 Stars. 7237 reviews4.5602 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates, Combo Pack 48 ct. $16.82 $0.35/ea
$1682current price $16.82$0.35/eaFrom $16.82Member's Mark Premium Plastic Heavyweight Plates, Combo Pack 48 ct.
33684.826 out of 5 Stars. 3368 reviews4.826 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color $19.48 $0.07/ea
$1948current price $19.48$0.07/eaArtstyle Paper Plate & Napkin Kit, 285 ct., Choose Color
504.54 out of 5 Stars. 50 reviews4.54 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Durable and Functional Design
Make your summer meals memorable with Member’s Mark Slice of Summer oval paper plates. Crafted from cut-resistant BPI commercially compostable paperboard, these plates are designed to handle hearty servings with ease for items like Meat, Poultry & Seafood . Measuring a generous 10 inches by 12 inches, they are perfect for serving up summertime treats. Plus, they are microwavable* for convenient reheating of leftovers.
Bright and Cheerful Summer Style
Celebrate the season with these charming oval paper plates featuring a vibrant fruit-inspired design. The soft mint-green background is adorned with watermelon slices, citrus wedges, strawberries, cherries, and white daisies, while a bold red rim with watermelon seed accents adds a playful touch. Perfect for picnics, barbecues, and outdoor gatherings, these plates bring a refreshing burst of color to your table.
Perfect for Summer Celebrations
Whether you're hosting a backyard barbecue, an office potluck, or a casual family gathering, these summer-themed paper plates are a delightful addition to your festivities. Combining functionality with festive flair, they make cleanup easy and ensure your celebration remains stress-free and full of seasonal charm.
Microwave-Friendly Convenience
Designed for reheating food, these plates offer added convenience for your summer meals. Simply follow your microwave manufacturer's guidelines and handle with care after heating. Enjoy the practicality and style of these oval paper plates all season long.
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 50 count |
| Material | Performa Paperboard |
| Color/Style | Slice of Summer design with red, yellow, orange, and green |
| Features | Generous size and sturdy design |
| Microwavable | Yes |
| Recyclable | No |
| Compostable | Commercially Compostable |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 174 reviews
Verified Purchase
DURABLE, COLORFUL PLATES FOR SUMMER ENTERTAINING
These colorful, sturdy plates are wonderful to use both indoors and outdoors as they hold up superbly even with gravy or other liquids placed on top of your food, so your guests won’t have an “oops“ situation. Be prepared to receive a lot of kudos from your friends about your choice in picnic wear this season.
Verified Purchase
Love these plates
These are our favorite summer cottage and holiday get together plates. We buy the decorative oval ones whenever there is a new design. They hold a lot and are very sturdy for BBQ and summer salads. No weeping with these plates!
Verified Purchase
Heavy Duty Platters
These platters are perfect for any occasion. They are sturdy, leakproof & do not bend or fold when filled with food. They have a nice lip around them so food does not fall off of them either. We use these for all of our get togethers & have not been disappointed with them. The designs on the plates are festive & make for a great decor.
Items you may like
Hefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct. $19.98 $0.10/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.10/eaHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct.
33394.7341 out of 5 Stars. 3339 reviews4.7341 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct. $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct.
454.7111 out of 5 Stars. 45 reviews4.7111 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.
21124.8608 out of 5 Stars. 2112 reviews4.8608 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct. $16.58 $0.06/ea
$1658current price $16.58$0.06/eaChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct.
29664.8739 out of 5 Stars. 2966 reviews4.8739 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct. $23.28 $0.14/ea
$2328current price $23.28$0.14/eaChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct.
39594.8793 out of 5 Stars. 3959 reviews4.8793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct. $34.98 $0.35/ea
$3498current price $34.98$0.35/eaChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct.
14374.8546 out of 5 Stars. 1437 reviews4.8546 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct.
894.8427 out of 5 Stars. 89 reviews4.8427 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct. $31.88 $0.21/ea
$3188current price $31.88$0.21/eaChinet Crystal Clear Plastic Dessert Plate, 7" 150 ct.
24814.9 out of 5 Stars. 2481 reviews4.9 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team $12.98 $0.15/ea
$1298current price $12.98$0.15/eaNFL Round Paper Plates, 10", 85 ct., Choose Your Team
3874.8579 out of 5 Stars. 387 reviews4.8579 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping