Member's Mark Pasture Raised Grade A Large Brown Eggs, 1.5 dozen
Curbside Pickup

Smart summary
- Premium Dozen: Member's Mark offers Grade A Large Brown Eggs, conveniently packaged as 1.5 dozen, providing 18 high-quality eggs.
- Open Pasture: These eggs are delivered fresh from farms where hens freely forage on expansive open pastures.
- Nutrient Rich: Naturally gluten-free, these brown eggs serve as a good source of protein, delivering 6g per serving.
- Ethical Diet: Hens receive a hearty diet, free from animal byproducts and added hormones, contributing to egg quality.
- Humane Certified: American Humane Certified, ensuring hens have substantial outdoor space (minimum 108.9 sq ft each) and adhere to 200 rigorous welfare standards.
- Culinary Versatility: Ideal for various culinary uses, whether scrambled, boiled, fried, or incorporated into your favorite recipes.
Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.), $7.28, $0.30/oz

Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.)


Members also considered
Yoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct., $8.44, $0.47/ea
Sponsored$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27874.7768 out of 5 Stars. 2787 reviews4.7768 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct., $9.47, $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct., $9.36, $0.13/ea
Sponsored$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138804.8177 out of 5 Stars. 13880 reviews4.8177 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct., $10.98, $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92964.6867 out of 5 Stars. 9296 reviews4.6867 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz., $5.54, $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73844.8634 out of 5 Stars. 7384 reviews4.8634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk., $6.28, Was $7.28, $1.57/ea
Instant Savings
Now$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186804.8857 out of 5 Stars. 18680 reviews4.8857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal., $3.42, $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108784.6349 out of 5 Stars. 10878 reviews4.6349 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk., $8.47, $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
36984.6812 out of 5 Stars. 3698 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCountry Crock Original Spread 5 lbs., $7.82, $0.10/oz
$782current price $7.82$0.10/ozCountry Crock Original Spread 5 lbs.
252574.5117 out of 5 Stars. 25257 reviews4.5117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk., $5.98, $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31304.778 out of 5 Stars. 3130 reviews4.778 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk., $4.84, $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53284.7472 out of 5 Stars. 5328 reviews4.7472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk., $8.83, $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54024.6364 out of 5 Stars. 5402 reviews4.6364 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk., $8.24, $3.30/lb
$824current price $8.24$3.30/lbExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk.
55654.6266 out of 5 Stars. 5565 reviews4.6266 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.), $15.87, $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110194.7306 out of 5 Stars. 11019 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Our Member's Mark Pasture Raised Grade A Large Brown Eggs, 1.5 dozen are delivered fresh from farms where the hens are free to forage on open pastures. These happy girls are fed a hearty diet with no animal byproducts or added hormones and lay beautiful brown eggs that are naturally gluten-free and a good source of protein. Scrambled, boiled, fried, or used in your favorite recipe, our Pasture Raised Eggs taste great and are the perfect choice for a nutritious family meal. Keep your refrigerator stocked with these incredible eggs. Pick some up today in your local club. To be American Humane® Certified as pasture-raised, hens must be given substantial space—at least 108.9 square feet per hen of outdoor area during the daytime. Adequate space, air and water quality, heating, lighting, shade, and the animals’ ability to engage in natural behavior are all parts of the 200 rigorous standards developed by an independent, credible Scientific Advisory Committee (SAC) made up of the world’s leading animal experts. The American Humane® Certified label assures that our pasture-raised eggs follow the highest animal welfare standards.
** *No hormones are used in the production of shell eggs **https://www.americanhumane.org/blog/understanding-egg-labels-at-the-grocery-store/
Recipe: Spinach and Bacon Quiche
What You'll Need:
- 3/4 pound sliced bacon
- 1 (9 inch) single refrigerated pie crust
- 6 eggs, beaten
- 1.5 cups heavy cream
- Salt and ground black pepper to taste
- 2 dashes Worcestershire sauce
- 1 (10 oz) package frozen chopped spinach-thawed, drained and squeezed
- 1.5 cups shredded Cheddar cheese
- 1/4 cup grated parmesan cheese
- 1/2 cup chopped green onion
How to Make It:
Preheat the oven to 375 degrees F. Place the bacon in a large, deep skillet, and cook over medium-high heat, turning occasionally, until evenly browned, about 10 minutes. Drain the bacon slices on a paper towel-lined plate. Chop when cool. Fit the pit crust into a 9 inch dish and set aside.In a bowl, whisk together the eggs, cream, salt, black pepper, Worcestershire sauce, and hot pepper sauce. Spread the spinach into the bottom of the pie crust; top with bacon, Cheddar cheese, and green onion. Pour the egg mixture over the filling, and sprinkle the quiche with Parmesan cheese. Bake in the preheated oven for 35-45 min or until the top is lightly puffed and browned. Enjoy!!
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Grade A
- Container Type: Carton
- Keep Refrigerated
- Quantity: 1.5 dozen (18 ct.)
Net Weight: 2.25 lbs.
Ingredients: Pasture Raised Large Brown Eggs.
Contains: Eggs.
To prevent illness from bacteria. Keep eggs refrigerated, cook until yolks are firm, and cook foods containing eggs thoroughly. Keep refrigerated at or below 45°F.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,089 reviews
Verified Purchase
Pasteurized is where it's at
Chickens are supposed to eat bugs. You need to get over that. They are supposed to be omnivores, not herbivores. So you're making yourself sick eating your mass-produced chicken cruelty eggs. It's all together. Better to eat something that lives as close to nature as it's supposed to
Verified Purchase
Pasture raised eggs. Not cage free
Pasture raised eggs. Not cage free! These chickens get tp forage in the grass, outside and their eggs show the difference! Deep orangy/yellow yolks of well feed hens.
Verified Purchase
TJ
I have never seen 1 cracked egg in over a year of purchasing them. The eggs last a long time, and the brown eggs gives you a nice orange yolk. No issues at all with this product. Sometimes an egg or two may not be a "large" size, and may be a bit small, but not too often. Once I tried them, I have not gone back to store bought white.
Popular products in this category
Mini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.), $5.72, Was $10.48
SponsoredNow$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs., $6.42, $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32664.6751 out of 5 Stars. 3266 reviews4.6751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs., $9.94, $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32214.7988 out of 5 Stars. 3221 reviews4.7988 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct., $11.47, $1.43/ea
Sponsored$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz., $14.98, $0.30/foz
$1498current price $14.98$0.30/fozNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz.
6134.6623 out of 5 Stars. 613 reviews4.6623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct., $8.74, $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31064.7299 out of 5 Stars. 3106 reviews4.7299 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound, $16.45, $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14844.6563 out of 5 Stars. 1484 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs., $8.97, $4.49/lb
$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18734.7827 out of 5 Stars. 1873 reviews4.7827 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk., $7.58, $2.53/ea
$758current price $7.58$2.53/eaThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk.
16044.8167 out of 5 Stars. 1604 reviews4.8167 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPresident Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.), $6.84, Was $7.84, $0.35/oz
Instant Savings
Now$684current price Now $6.84, Was $7.84$7.84$0.35/oz$1 offEnds Oct 30President Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.)
18784.7279 out of 5 Stars. 1878 reviews4.7279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryClio Greek Yogurt Bars, Cherry & Red Velvet, 24 pk., $11.86
$1186current price $11.86Clio Greek Yogurt Bars, Cherry & Red Velvet, 24 pk.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz., $13.88, $0.43/oz
$1388current price $13.88$0.43/ozMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz.
25404.622 out of 5 Stars. 2540 reviews4.622 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs., $7.94, $3.61/lb
$794current price $7.94$3.61/lbEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs.
7974.6625 out of 5 Stars. 797 reviews4.6625 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHorizon Organic Lowfat Chocolate Milk with DHA Omega-3, 8 fl. oz., 18 pk., $19.98, $0.14/foz
$1998current price $19.98$0.14/fozHorizon Organic Lowfat Chocolate Milk with DHA Omega-3, 8 fl. oz., 18 pk.
2764.5616 out of 5 Stars. 276 reviews4.5616 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingCabot Extra Sharp Cheddar Cheese 2 lbs., $9.22, $4.61/lb
$922current price $9.22$4.61/lbCabot Extra Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
14014.6859 out of 5 Stars. 1401 reviews4.6859 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery