Member's Mark Maximum Strength Mucus-DM Guaifenesin and Dextromethorphan Hydrobromide Extended-Release Tablets, 1200 mg/60 mg, 56 ct.
Shipping

Highlights
BeeKeeper's Naturals Kid's Propolis Throat Soothing Pops, 30 ct. $14.98 $0.50/ea

BeeKeeper's Naturals Kid's Propolis Throat Soothing Pops, 30 ct.


Members also considered
Mucinex DM 12-Hour Maximum Strength Mucus Relief Tablets, 56 ct. $31.98 $0.57/ea
$3198current price $31.98$0.57/eaMucinex DM 12-Hour Maximum Strength Mucus Relief Tablets, 56 ct.
11784.8209 out of 5 Stars. 1178 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMucinex 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin 56 ct. $31.98 $0.57/ea
$3198current price $31.98$0.57/eaMucinex 12-Hour Maximum Strength Chest Congestion Expectorant Tablets, 1200 mg Guaifenesin 56 ct.
9264.8283 out of 5 Stars. 926 reviews4.8283 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVicks DayQuil & NyQuil Severe Cough, Cold & Flu Relief LiquiCaps, 72 ct. $24.98 $0.35/ea
$2498current price $24.98$0.35/eaVicks DayQuil & NyQuil Severe Cough, Cold & Flu Relief LiquiCaps, 72 ct.
7884.783 out of 5 Stars. 788 reviews4.783 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingTylenol Cold + Flu Multi-Symptom Liquid Gels, Day/Night, 72 ct. $19.98
$1998current price $19.98Tylenol Cold + Flu Multi-Symptom Liquid Gels, Day/Night, 72 ct.
314.6774 out of 5 Stars. 31 reviews4.6774 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks DayQuil & NyQuil Severe Cold & Flu Relief Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk. $24.98 $0.69/foz
$2498current price $24.98$0.69/fozVicks DayQuil & NyQuil Severe Cold & Flu Relief Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk.
11814.707 out of 5 Stars. 1181 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingTheraflu MultiSymptom Severe Cold Relief Medicine/Nighttime Severe Cold and Cough Relief Medicine Powder, 24 ct. $19.98 $0.83/ea
$1998current price $19.98$0.83/eaTheraflu MultiSymptom Severe Cold Relief Medicine/Nighttime Severe Cold and Cough Relief Medicine Powder, 24 ct.
3544.6864 out of 5 Stars. 354 reviews4.6864 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Experience Maximum Strength Relief with Mucus Relief DM
Compare to Maximum Strength Mucinex DM active ingredients. Are you struggling with cough and mucus? Say goodbye to mucus with Guaifenesin and Dextromethorphan Hydrobromide Extended-Release Tablets, 1200 mg/60 mg. This cough suppressant and expectorant helps loosen phlegm (mucus) and thin bronchial secretions to rid the bronchial passageways of bothersome mucus and make coughs more productive.
12-Hour Relief for a More Comfortable Day
Don’t let coughing disrupt your day. With the extended-release tablets enjoy 12-hour relief from cough due to minor throat and bronchial irritation which may occur with the common cold or inhaled irritants. These tablets ensure that your cough is less disturbing throughout both day and night, allowing you to focus on what matters most.
Restful Nights Ahead
Try Member’s Mark Mucus Relief DM Max to reduce the intensity of coughing and the impulse to cough, allowing you to get the much-needed rest you deserve and helping you fall sleep.
Safe and Gluten-Free
Formulated for adults and children 12 years and older, this product does not contain gluten.
Choose Mucus Relief DM Max for dependable, lasting relief. It’s the powerful partner you need in your fight against mucus and coughing discomfort.
Specifications
- Use Instructions: Do not crush, chew, or break tablet, take with a full glass of water, this product can be administered without regard for timing of meals, adults and children 12 years and older: 1 tablet every 12 hours; not more than 2 tablets in 24 hours, children under 12 years of age: do not use.
- Pack Size and Unit of Measure: 56 Extended Release Tablets
- Shelf Life: N/A
- FSA/HSA Eligible?: Yes
- Allergen + Warnings information: Do not use: for children under 12 years of age; if you are now taking a prescription monoamine oxidase inhibitor (MAOI) (certain drugs for depression, psychiatric or emotional conditions, or Parkinson’s disease), or for 2 weeks after stopping the MAOI drug. If you do not know if your prescription drug contains an MAOI, ask a doctor or pharmacist before taking this product. Ask a doctor before use if you have: persistent or chronic cough such as occurs with smoking, asthma, chronic bronchitis, or emphysema; cough accompanied by too much phlegm (mucus). When using this product: do not use more than directed. Stop use and ask a doctor if: cough lasts more than 7 days, comes back, or occurs with fever, rash, or persistent headache. These could be signs of a serious illness. If pregnant or breast-feeding, ask a health professional before use. Keep out of reach of children. In case of overdose, get medical help or contact a Poison Control Center right away (1-800-222-1222).
- Full Ingredient list: Active ingredients (in each extended-release tablet): Dextromethorphan HBr 60 mg; Guaifenesin 1200 mg. Inactive ingredients: carbomer homopolymer type B, copovidone, D&C yellow #10 aluminum lake, hypromellose, magnesium hydroxide, magnesium stearate, microcrystalline cellulose, silicon dioxide.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 16 reviews
Verified Purchase
Mucus Relief DM
Very good price. Seems to work very well compared to the name brand.
Verified Purchase
Works Well
Works well for my congestion without making me sleepy and it's much cheaper than the name brand.
Verified Purchase
Great Buy
Great buy for generic product
Items you may like
Breathe Right Extra Strength Nasal Strips, Tan, 72 ct. $19.98 $0.28/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.28/eaBreathe Right Extra Strength Nasal Strips, Tan, 72 ct.
1384.7101 out of 5 Stars. 138 reviews4.7101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5794.4819 out of 5 Stars. 579 reviews4.4819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEmergen-C Vitamin C 1000mg Powder with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 ct.
Members-only price$0.8 offEmergen-C Vitamin C 1000mg Powder with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 ct.
18414.8267 out of 5 Stars. 1841 reviews4.8267 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
9854.8112 out of 5 Stars. 985 reviews4.8112 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAirborne Vitamin C Immune Support Gummies, 750 mg, 75 ct. $16.98 $0.23/ea
$1698current price $16.98$0.23/eaAirborne Vitamin C Immune Support Gummies, 750 mg, 75 ct.
13744.6725 out of 5 Stars. 1374 reviews4.6725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk. $14.98 $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoRub Topical Analgesic Ointment, 3.53 oz., 2 pk. $13.98 $1.98/oz
$1398current price $13.98$1.98/ozVicks VapoRub Topical Analgesic Ointment, 3.53 oz., 2 pk.
7574.8798 out of 5 Stars. 757 reviews4.8798 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Way Sambucus Elderberry Immune Gummies, 120 ct. $21.97 $0.18/ea
$2197current price $21.97$0.18/eaNature's Way Sambucus Elderberry Immune Gummies, 120 ct.
27004.8437 out of 5 Stars. 2700 reviews4.8437 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct. $9.42 $0.21/ea
$942current price $9.42$0.21/eaMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct.
9604.7052 out of 5 Stars. 960 reviews4.7052 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEmergen-C Vitamin C 1000 mg Powder 250th Anniversary Edition with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 Packets $22.48 $0.25/ea
$2248current price $22.48$0.25/eaEmergen-C Vitamin C 1000 mg Powder 250th Anniversary Edition with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 Packets
15274.6667 out of 5 Stars. 1527 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping