Member's Mark MMS105 Square Sunglasses
Shipping

Highlights
- UV Protection: 100% UVA/UVB
- Polarized: Yes
- Frame Material: Acetate
- Lens Color: Grey
- Size: 56-18-145 mm
- Gender: Unisex
- Handmade acetate frame for a premium feel and comfortable everyday wear
- High-quality spring hinges for comfortable on-and-off wear
- Polarized grey lenses reduce glare with 100% UVA/UVB protection
- RX-able lenses can be made with a prescription as needed
- Square, full-rim frame with a normal (average) unisex fit
- Fixed unifit bridge for a streamlined, nosepad-free design
- 56-18-145 mm frame size; includes 1 pair of sunglasses and a drawstring cloth pouch (case)
Refresh Plus Lubricant Eye Drops, 100 ct. $22.98 $0.23/ea

Refresh Plus Lubricant Eye Drops, 100 ct.


Other popular items in Pharmacy, Health & Wellness
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23144.6478 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6478 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct. $28.43 $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
13584.3866 out of 5 Stars. 1358 reviews4.3866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25174.6849 out of 5 Stars. 2517 reviews4.6849 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181074.7801 out of 5 Stars. 18107 reviews4.7801 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk. $15.48 $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39794.8128 out of 5 Stars. 3979 reviews4.8128 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73084.7674 out of 5 Stars. 7308 reviews4.7674 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk. $15.78 $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32744.81 out of 5 Stars. 3274 reviews4.81 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box $13.98 $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162644.7715 out of 5 Stars. 16264 reviews4.7715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk. $15.98 $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
19814.7834 out of 5 Stars. 1981 reviews4.7834 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box $14.98 $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
191914.7362 out of 5 Stars. 19191 reviews4.7362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124144.7587 out of 5 Stars. 12414 reviews4.7587 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark SUN MMS105 (990406879) is a ready-to-wear, average-fit unisex square sunglass with dark grey polarized lenses and 100% UVA and UVB protection to help reduce glare outdoors.
Polarized, RX-able lenses for everyday glare reduction
- The dark grey polarized lenses reduce glare for clearer, more comfortable vision in bright conditions, including driving and time near reflective surfaces.
- The lenses provide 100% UVA and UVB protection.
- This style is RX-able, meaning the lenses can be made with a prescription as needed.
Square, full-rim silhouette with a normal fit
- The frame features a square shape and a full-rim design for a clean, classic look.
- This sunglass is a normal (average) fit in a unisex design.
Handmade acetate frame with a fixed unifit bridge
- The frame is made with handmade acetate.
- Acetate is manufactured from cellulose, which is generally extracted from cotton or wood pulp.
- The fixed unifit bridge provides a consistent fit at the nose.
Spring-hinge comfort and signature details
- The frame is constructed with high-quality spring hinges to support comfortable wear.
- The Black frame is finished with a silver foil “M” logo engraved on the inside temple tip.
Size and what’s included
- Frame dimensions measure 56-18-145 mm.
- A drawstring cloth pouch is included for storage.
Member’s Mark is a Sam’s Club owned brand, launched in 2000 to provide a high-end product at a price point that Sam’s Club members love.
Frequently Asked Questions
Are the Member's Mark MMS105 sunglasses polarized?
Yes. They have polarized lenses designed to reduce glare, which can help for driving and bright outdoor conditions (like water or snow).
Do Member's Mark MMS105 sunglasses provide 100% UV protection?
Yes. The lenses are listed as 100% UVA/UVB UV protection to help block ultraviolet rays outdoors.
Can the Member's Mark MMS105 sunglasses be made with prescription lenses (RX-able)?
Yes. The lenses are RX-able, meaning they can be replaced with prescription lenses by an optical provider.
What color are the lenses on the Member's Mark MMS105?
The lenses are grey (dark grey is also referenced).
What is the frame material on the Member's Mark MMS105 Square Sunglasses?
The frame is made of handmade acetate.
What does “acetate” mean for this frame material?
Acetate is made from cellulose, generally extracted from cotton or wood pulp.
What shape and rim style is the Member's Mark MMS105 frame?
It has a square shape with a full-rim frame.
What are the frame dimensions for Member's Mark MMS105?
The frame dimensions are 56-18-145 mm.
What does “unifit bridge” mean on the Member's Mark MMS105?
It has a fixed unifit bridge (built into the frame rather than separate adjustable nose pads).
What’s included with the Member's Mark MMS105 sunglasses?
Your purchase includes 1 pair of sunglasses and 1 case (a drawstring cloth pouch is also mentioned).
Specifications
| Fit | Normal |
| Shape | Square |
| Rim | Full |
| Lens Color | Grey |
| Polarized | Yes |
| UV Protection | 100% UVA/UVB |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 56-18-145 |
| Nosepad | Unifit |
| Frame Material | Acetate |
| Scratch Resistant Lens | No |
| Impact Resistant Lens | No |
| Flex Hinge | No |
| Purchase Includes | 1 Pair sunglasses, 1 Case |
| Gender | Unisex |
| FSA/HSA Eligible | Yes |
Member ratings & reviews
Popular products in this category
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420294.707 out of 5 Stars. 42029 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct. $9.98 $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Baked Bars, Variety Pack, 1.62 oz. 18 ct. $22.48 $0.77/oz
Sponsored$2248current price $22.48$0.77/ozChef Robert Irvine's FITCRUNCH High Protein Baked Bars, Variety Pack, 1.62 oz. 18 ct.
47144.6703 out of 5 Stars. 4714 reviews4.6703 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk. $21.12 $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct. $30.58 $0.16/foz
$3058current price $30.58$0.16/fozFrom $30.58Ensure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct.
62294.7985 out of 5 Stars. 6229 reviews4.7985 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk. $6.98 $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOWYN Pro Elite 32g Keto Plant Protein Shake, Chocolate 11.15 fl. oz., 15 pk. $25.78 $0.15/foz
$2578current price $25.78$0.15/fozOWYN Pro Elite 32g Keto Plant Protein Shake, Chocolate 11.15 fl. oz., 15 pk.
77363.9031 out of 5 Stars. 7736 reviews3.9031 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
Members-only priceOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Vanilla Bean 2.74 lbs.
36214.5653 out of 5 Stars. 3621 reviews4.5653 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLiquid I.V. Hydration Multiplier Electrolyte Powder Variety Pack, Lemon Lime and Passion Fruit, 30 pk. $28.98 $0.97/ea
$2898current price $28.98$0.97/eaLiquid I.V. Hydration Multiplier Electrolyte Powder Variety Pack, Lemon Lime and Passion Fruit, 30 pk.
64314.6618 out of 5 Stars. 6431 reviews4.6618 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark The Better Nut Bar, Dark Chocolate and Sea Salt, 24 ct. $14.48 $0.60/ea
$1448current price $14.48$0.60/eaMember's Mark The Better Nut Bar, Dark Chocolate and Sea Salt, 24 ct.
61324.7304 out of 5 Stars. 6132 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size $35.68 $0.42/ea
$3568current price $35.68$0.42/eaMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Women, Choose Size
55894.6051 out of 5 Stars. 5589 reviews4.6051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Liberty Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk. $15.78 $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Liberty Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
24524.8165 out of 5 Stars. 2452 reviews4.8165 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping