Member's Mark Fall Paper Plates, Changing Leaves, 10", 85 ct.
Shipping

Highlights
- Material: Performa Paperboard
- Durability: Cut-resistant & soak-proof
- Microwavable: Yes (reheating only)
- Compostable: BPI Commercially Compostable
- Design: Changing Leaves (Fall)
- Sustainable: 6% less wood fiber*
- Each pack contains 85 disposable 10" paper plates
- Microwave for reheating food only; use caution when handling after heating
- Cut-resistant and soak-proof design for convenience and durability with hearty meals
- Great for fall gatherings, home entertaining, office parties, and potlucks
- More sustainable with 6% less wood fiber* than last year's plate — same trusted strength
- Changing Leaves fall design with warm seasonal colors for an inviting table setting
- BPI commercially compostable for convenient post-party cleanup
Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct. $13.98 $0.19/ea

Dixie Ultra Disposable Paper Platters, 12.5" x 10", 75 ct.


Members also considered
Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct. $19.98 $0.11/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.11/eaFrom $19.98Dixie Ultra Heavyweight Dinner Paper Plates, 10", 186 ct.
106304.8478 out of 5 Stars. 10630 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Halloween Paper Plates, Ghostly Goodies, 10", 85 ct.
484.7292 out of 5 Stars. 48 reviews4.7292 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278494.8294 out of 5 Stars. 27849 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76354.8246 out of 5 Stars. 7635 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct. $9.98 $0.12/ea
$998current price $9.98$0.12/eaMember's Mark Day of the Dead Paper Plates, 10", 85 ct.
894.8427 out of 5 Stars. 89 reviews4.8427 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct. $8.98 $0.11/ea
$898current price $8.98$0.11/eaArtstyle Mahjong Dessert Paper Plates, 7 in., 85 ct.
304.4667 out of 5 Stars. 30 reviews4.4667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color $10.48 $0.21/ea
$1048current price $10.48$0.21/eaArtstyle Oval Paper Plates 10" x 12", 50 ct., Choose Color
95 out of 5 Stars. 9 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Set the table for a tailgate, a cozy weeknight dinner, or a festive family spread with Member's Mark Changing Leaves Fall paper plates. With a generous 10" x 10" size and an 85-count pack, you'll have plenty for serving mains, sides, and desserts, plus quick cleanup when the gathering winds down.
Sturdy, Cut-Resistant Plates for Hearty Fall Favorites
Serve up your hearty autumn dishes with style and make every meal memorable. Each plate is cut-resistant, soak-proof, and made from Performa Paperboard — designed to hold up to favorites like mac and cheese, burgers, salads, and foods with sauces or gravy. These plates are microwavable* for reheating food only and BPI commercially compostable for easy post-party cleanup.
Warm Autumn Design for a Festive Table
Celebrate autumn in style with the Changing Leaves design, featuring rustic autumn leaves, leafy branches, and acorn accents in warm orange, yellow, green, and brown. The classic pattern and earthy tones blend traditional style with modern charm, pairing easily with matching fall napkins and cups for a coordinated setup — effortlessly capturing the essence of the season. Make sure not to forget your Member's Mark Ultra Premium 3-Ply Napkins for your special event!
6% Less Wood Fiber with the Same Trusted Strength
Now more sustainable with 6% less wood fiber compared to last year's fall paper plate, while delivering the same reliable strength you count on for a full meal.
Great For
- Family feasts, dessert tables, and leftovers
- Office potlucks and team lunches
- Watch parties and tailgates
- Classroom fall parties and family get-togethers
- Casual dinners and seasonal celebrations
*Recommended for reheating food only; follow microwave manufacturer's guidelines and use caution when handling after heating.
Frequently Asked Questions
How many plates come in a pack of Member's Mark Changing Leaves Fall Paper Plates?
Each pack contains 85 paper plates.
What size are the Member's Mark Changing Leaves Fall Paper Plates?
Each plate measures a generous 10 inches by 10 inches, suitable for full meals.
Are the Member's Mark Changing Leaves Paper Plates microwavable?
Yes, for reheating food only. Follow your microwave manufacturer's guidelines and use caution when handling after heating.
Are these fall paper plates cut-resistant and soak-proof?
Yes, each plate is cut-resistant and soak-proof, designed to handle hearty meals like mac and cheese, burgers, and salads.
What are the Member's Mark Changing Leaves Paper Plates made from?
They are made from Performa Paperboard and are BPI commercially compostable.
Are these fall paper plates more sustainable than the previous version?
Yes, they use 6% less wood fiber compared to last year's fall paper plate while maintaining the same trusted strength.
What does the Changing Leaves design look like?
The design features rustic autumn leaves, leafy branches, and acorn accents in warm orange, yellow, green, and brown seasonal hues.
Are these disposable plates suitable for family fall gatherings?
Yes, they are ideal for fall feasts, office potlucks, and casual gatherings of family and friends.
Are the Member's Mark Changing Leaves Paper Plates recyclable?
No, they are not recyclable. However, they are BPI commercially compostable.
Are these 85-count paper plates a good value for large gatherings or parties?
Yes, the 85-count pack is designed for home entertaining, office parties, and large fall gatherings, offering convenience with disposable cleanup.
Specifications
- Quantity: 85 ct.
- Plate Size: 10" x 10"
- Plate Style: Dinner
- Material: Performa Paperboard
- Color/Style: Changing Leaves design (orange, yellow, green, and brown)
- Features: Cut-resistant; soak-proof; sturdy design; generous size
- Microwavable: Yes (for reheating food only; follow microwave manufacturer's guidelines; use caution when handling after heating)
- Compostable: BPI commercially compostable
- Recyclable: No
- Sustainability: Now made with 6% less wood fiber* while maintaining the same trusted strength
- Disposable: Yes
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 420 reviews
Verified Purchase
Surprise your wife with holiday decor!
My wife loves to decorate for every season. Me? Not so much, and I like to have paper plates for convenient times. Like lunch, or breakfast, or supper, or any meal for that matter! Who like washing dishes? Right? So I bought a package of these and when I got home, I told the wife I got her a surprise! She likes them! And I'm not washing dishes!
Verified Purchase
Sturdy paper plates
We purchase & go through Lots of paper plates from Sam’s Club; less dishes to wash. We buy from the smallest plates to the largest, the bowls & the platters.
Verified Purchase
Can’t go wrong with these!!!
Good sturdy strong plates We buy at Sam’s for any occasion they have for every Holiday Occasion though out the year They come in an abundant variety and amount. Cheaper and better!!!!!
Items you may like
Chinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct. $18.68 $0.08/ea
Sponsored$1868current price $18.68$0.08/eaChinet Classic Lunch Paper Plate, 8.75", 225 ct.
72374.5602 out of 5 Stars. 7237 reviews4.5602 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct. $16.58 $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165554.7943 out of 5 Stars. 16555 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaHefty Supreme 3-Compartment Foam Plates, 10 1/4", 200 ct.
33394.7341 out of 5 Stars. 3339 reviews4.7341 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct. $21.68 $0.13/ea
Sponsored$2168current price $21.68$0.13/eaChinet Classic Dinner Paper Plates, 10.375", 165 ct.
89304.6684 out of 5 Stars. 8930 reviews4.6684 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222584.7307 out of 5 Stars. 22258 reviews4.7307 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHefty Supreme Foam Disposable Snack Plates, 6", 320 ct. $12.48 $0.04/ea
$1248current price $12.48$0.04/eaHefty Supreme Foam Disposable Snack Plates, 6", 320 ct.
15734.7095 out of 5 Stars. 1573 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct. $11.78 $0.06/ea
$1178current price $11.78$0.06/eaHefty Supreme Foam Charola Trays, 6.5" x 8.625" 200 ct.
7874.8005 out of 5 Stars. 787 reviews4.8005 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Oval Platters, 12.5" x 10", 100 ct. $16.68 $0.17/ea
$1668current price $16.68$0.17/eaHefty Supreme Foam Oval Platters, 12.5" x 10", 100 ct.
5944.83 out of 5 Stars. 594 reviews4.83 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct. $16.58 $0.06/ea
$1658current price $16.58$0.06/eaChinet Classic Dessert Plates, 6.75", 300 ct.
29664.8739 out of 5 Stars. 2966 reviews4.8739 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct. $23.28 $0.14/ea
$2328current price $23.28$0.14/eaChinet Classic Compartment Paper Plate, 10.38", 165 ct.
39624.8788 out of 5 Stars. 3962 reviews4.8788 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct. $34.98 $0.35/ea
$3498current price $34.98$0.35/eaChinet Crystal Clear Plastic Dinner Plate, 10" 100 ct.
14374.8546 out of 5 Stars. 1437 reviews4.8546 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping