Member's Mark Exceed Grain-Free Dry Dog Food, Wild-Caught Salmon & Peas (30 lbs.)

Highlights
- Dry dog food formulated with sustainable, wild-caught salmon
- Grain-free dog food with no corn, soy, wheat or unwanted byproducts
- Made in the USA with the world’s finest ingredients
- No artificial colors or preservatives
- Rich in protein, omega-3 fatty acids and other vital nutrients
Freshpet Small Dog Small Bites Chicken Recipe, 2 lbs. packs, 3 ct. $29.98 $5.00/lb

Freshpet Small Dog Small Bites Chicken Recipe, 2 lbs. packs, 3 ct.


Top sellers
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939254.8417 out of 5 Stars. 193925 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743234.6652 out of 5 Stars. 74323 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88364.8366 out of 5 Stars. 8836 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245484.8632 out of 5 Stars. 24548 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Give your best friend the high-quality diet needed for high energy, good health and years of companionship. Our Member’s Mark Exceed® Grain-Free Dry Dog Food, Wild Caught Salmon & Peas (30 lbs.) offers delicious flavor and wholesome ingredients.
What Are the Ingredients in This Dry Dog Food Formulation?
We pride ourselves on including only the ingredients you want and none of those you don’t within our Member’s Mark Exceed® Grain-Free Dry Dog Food, Wild Caught Salmon & Peas. The primary ingredient here is wild caught salmon, chock-full of omega-3 fatty acids and protein. In addition to delectable salmon, we use chickpeas, dried potatoes, dried peas, flaxseed, and other ingredients to help support health and performance.
How Much Food for Dogs Is Included in Each Bag?
Our Member’s Mark Exceed® Grain-Free Dry Dog Food, Wild Caught Salmon & Peas comes in full 30-pound bags, meaning you get more for your money and your dog gets more for their health. Note that your specific feeding schedule and number of pets will determine how long one bag lasts.
Why Should I Use Grain-Free Dry Dog Food?
Like humans, many dogs have grain sensitivities that can cause symptoms ranging from skin irritation to bowel problems. This dog food is specially formulated to include no grains that might harm your pet’s health, but still provides a balanced, healthful diet to keep them youthful, strong, and happy.
Why Choose Wild Caught Salmon?
Wild caught salmon has been proven to be higher in antioxidants and other nutrients than farm-raised salmon, which is why we use it in our salmon and pea dog food.
Does This Formulation Include Soy or Corn?
No, we strive for pure balance with our dog food, and include no soy or corn at all. You get peace of mind about grain sensitivity with Member’s Market Grain Free Salmon and Pea Dog Food.
Ingredients
Salmon, Chickpeas, Menhaden Fish Meal, Dried Potatoes, Animal Fat (Preserved With Mixed Tocopherols), Pea Protein, Dried Peas, Dried Plain Beet Pulp, Natural Flavor, Potato Starch, Ground Flaxseed, Salt, Calcium Carbonate, Monocalcium Phosphate, Potassium Chloride, Choline Chloride, Vitamin E Supplement, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, L-Ascorbyl-2-Polyphosphate, Zinc Oxide, Niacin, Vitamin A Supplement, Copper Sulfate, Biotin, D-Calcium Pantothenate, Manganous Oxide, Vitamin B12 Supplement, Thiamine Mononitrate, Pyridoxine Hydrochloride, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Source Of Vitamin K Activity), Riboflavin Supplement, Sodium Selenite, Calcium Iodate, Folic Acid, Vitamin D3 Supplement, Cobalt Carbonate.
Guaranteed analysis
Crude protein (27.0% min), crude fat (15.0% min), crude fiber (4.0% max), moisture (12.0% min), linoleic acid (2.0% min), calcium (1.0% min), phosphorus (0.8% min), zinc (150 mg/kg min), selenium (0.4% mg/kg min), vitamin A (15,000 IU/kg min), vitamin D (1,000 IU/kg min), vitamin E (100 IU/kg min), alpha - linolenic acid* (0.2% min), ascorbic acid - source of vitamin C (40 mg/kg min), docosahexanoic acid - DHA (0.2% min) chondroitin sulfate* (150 mg/kg min), glucosamine* (200 mg/kg min).
* Not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Dog Food Nutrient Profiles.
Feeding guide
- Toy (3-10 lbs.)Adult maintenance: 3/4 to 1 cup per day*
- Small (10-25 lbs.)Adult maintenance: 1 to 1-3/4 cups per day*
- Medium (25-50 lbs.)Adult maintenance: 1-3/4 to 3 cups per day*
- Large (50-75 lbs.)Adult maintenance: 3 to 4-3/4 cups per day*
- Extra large (75 - 100 lbs.)Adult maintenance: 4-3/4 to 5-1/4 cups per day*
- Extra large (100 - 125 lbs.)Adult maintenance: 5-1/4 to 6 cups per day*
- Giant (125 - 150 lbs.)Adult maintenance: 6 to 7-2/3 cups per day*
- Giant (150+ lbs.)Adult maintenance: 7-2/3 + 1/3 cups per day**
*Amounts are based on a standard 8 oz. dry measuring cup. An individual dog's intake may differ from this guide. Adjust the amount of food offered to maintain good body condition. Note that pregnant dogs' intake will vary during gestation, and nursing dogs' intake may double or quadruple.
**For each 10 lbs. of bodyweight over 150 lbs.
Nutritional Adequacy Statement (AAFCO Statement)
NUTRITIONAL ADEQUACY STATEMENT (AAFCO STATEMENT): Member's Mark® Exceed® Dog Food is formulated to meet the nutritional levels established by the AAFCO Dog Food Nutrient Profiles for Adult Dogs.
Specifications
- Brand: Member's Mark
- Life Stage: Adult maintenance
- Member's Mark Exceed Grain Free Formula Salmon & Pea Recipe Dog Food
- Flavor: salmon and chick pea
- Dry dog food
- Weight: 30 lbs.
- Bag Dimensions: 22"L x 20"W x 5"D
- Contains Vitamin A, Omega-6 and Omega-3 fatty acids to support healthy skin and coat
- Immune system support through antioxidants, Vitamins E & C and selenium
Product Disclaimer: Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,460 reviews
Verified Purchase
Would keep using if they had it in stock!
My dogs liked this food. I'm selective about what I feed them because one of them has skin allergies. I was looking for a budget food for them and was happy with this one…until I went to order another bag and it's out of stock. Not like I can get it elsewhere!!! Really LOVED that the bag has a slide zip closure. Disappointed I have to switch because this one is unavailable!
Verified Purchase
Amie likes and it is as good as Blue Buffalo
Our English Springer Spaniel has food allergies so we have been very choosey about what we feed her. It took a long time to find the right combination which we found with Blue Buffalo, but the cost kept going up. We were so happy to find Members Mark Salmon & Peas fills the bill. Our Amie is going on 13 and the vet said she is in great shape and health!
Verified Purchase
Wonderful food
This is my second bag of dog food, and my girl is actually starting to regrow hair. We have tried many things in the past 2 years, from expensive supplements, to special foods, all grain free, but this is the first food (with added fish oil supplement) that is actually allowing her to grow her hair back. She suffers from an abundance of yeast and causes her to get itchy and have tough, elephant type skin. The skin is clearing up and allowing the regrowth of hair. I hope and pray that Sams's club keeps this food in stock, as I'll be lost as to what to feed my girl if I can't get this food.
Top products
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLenovo IdeaPad Slim 3 WUXGA Laptop | Qualcomm Snapdragon X | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home Copilot+ | 2-Year Warranty with Accidental Damage Protection $699.00
$69900current price $699.00Lenovo IdeaPad Slim 3 WUXGA Laptop | Qualcomm Snapdragon X | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home Copilot+ | 2-Year Warranty with Accidental Damage Protection
494.449 out of 5 Stars. 49 reviews4.449 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70" $10.88
$1088current price $10.88Member's Mark Halloween Lounge Throw, 60" x 70"
854.7529 out of 5 Stars. 85 reviews4.7529 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShokz OpenRun Pro Open-Ear Endurance Wireless Bluetooth Headphones
Members-only price$39.09 offShokz OpenRun Pro Open-Ear Endurance Wireless Bluetooth Headphones
38154.3919 out of 5 Stars. 3815 reviews4.3919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSealy ICON 12" Gel Memory Foam Mattress-in-a-Box $299.00 Was $349.00
Instant Savings
Now$29900current price Now $299.00, Was $349.00$349.00Options from $299.00 – $399.00$50 offEnds Oct 12Sealy ICON 12" Gel Memory Foam Mattress-in-a-Box
414.6098 out of 5 Stars. 41 reviews4.6098 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition $169.98
$16998current price $169.98Premium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition
Available for ShippingShippingMonster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker $219.00
$21900current price $219.00Monster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker
Available for ShippingShippingMember's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush) $199.98
$19998current price $199.98Options from $199.98 – $499.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34504.3107 out of 5 Stars. 3450 reviews4.3107 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping