Member's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 22.0" D x 38.2" W x 16.4" H, 1 pack or 2 pack
Shipping

Highlights
- Capacity: 40 gal
- Max Load: 150 lb max
- Dimensions: 22x38.2x16.4 in
- Material: Polypropylene plastic
- Use: Indoor/outdoor
- Origin: Made in USA
- Durable and reusable, made with a heavy-duty recycled polypropylene base
- 40-gallon volume capacity per tote
- Holds up to 150 lbs. per tote when evenly distributed
- Exterior dimensions: 22.0" D x 38.2" W x 16.4" H
- Made in USA
- Yellow reinforced 6-position snap-fit lid helps protect contents from pests, dust, and dirt
- Stackable recessed lid; molded-in holes for zip ties or padlocks
- Integrated slots and tie-down channels for strapping down during transport
Seville Classics UltraDurable NSF-Certified Steel Tote Shelving, 25" W x 33" D 4 Tier and 5 Tier Options $79.98

Seville Classics UltraDurable NSF-Certified Steel Tote Shelving, 25" W x 33" D 4 Tier and 5 Tier Options
Members also considered
Tramontina 13-Gallon Step Trash Can, Assorted Colors $69.98
Sponsored$6998current price $69.98Tramontina 13-Gallon Step Trash Can, Assorted Colors
43164.6272 out of 5 Stars. 4316 reviews4.6272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMorton Salt Clean and Protect Water Softener Pellets 44 lbs $6.98
$698current price $6.98Morton Salt Clean and Protect Water Softener Pellets 44 lbs
50644.8355 out of 5 Stars. 5064 reviews4.8355 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs $7.48
$748current price $7.48Morton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs
24774.7461 out of 5 Stars. 2477 reviews4.7461 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWestinghouse 1200 Lumen Solar LED Motion Activated Color Changing Wall Lights with Remote, 2 Pack $8.92
Sponsored$892current price $8.92Westinghouse 1200 Lumen Solar LED Motion Activated Color Changing Wall Lights with Remote, 2 Pack
524.5192 out of 5 Stars. 52 reviews4.5192 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Heavy Duty Adult Velvet Hangers, Assorted Colors - 50 Pack $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Heavy Duty Adult Velvet Hangers, Assorted Colors - 50 Pack
49594.7796 out of 5 Stars. 4959 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 4 Shelf Industrial Storage Rack, 77" W x 24" D x 72" - Assorted Colors $199.98
$19998current price $199.98Member's Mark 4 Shelf Industrial Storage Rack, 77" W x 24" D x 72" - Assorted Colors
253.92 out of 5 Stars. 25 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark 6-Tier NSF Heavy Duty Wire Shelving, 47.75" W x 18" D x 75.5" H $99.94 Was $109.00
Now$9994current price Now $99.94, Was $109.00$109.00$9.06 offMember's Mark 6-Tier NSF Heavy Duty Wire Shelving, 47.75" W x 18" D x 75.5" H
71874.7597 out of 5 Stars. 7187 reviews4.7597 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingEKO Matte Stainless Steel Motion Sensor Kitchen Trash Can 13.2 Gallon $69.98
$6998current price $69.98EKO Matte Stainless Steel Motion Sensor Kitchen Trash Can 13.2 Gallon
5014.6188 out of 5 Stars. 501 reviews4.6188 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingGE Daylight LED 60W Equivalent General Purpose A19 Light Bulbs 12 pk. $21.98
$2198current price $21.98GE Daylight LED 60W Equivalent General Purpose A19 Light Bulbs 12 pk.
5464.7289 out of 5 Stars. 546 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSeville Classics 3-Tier Resin Slat Shoe Rack, 26.5" W x 12.2" D x 19" H Assorted Colors $29.98
$2998current price $29.98Seville Classics 3-Tier Resin Slat Shoe Rack, 26.5" W x 12.2" D x 19" H Assorted Colors
12214.8362 out of 5 Stars. 1221 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD Storage Cabinet, 36" W x 18" D x 72" H $229.94 Was $249.98
Now$22994current price Now $229.94, Was $249.98$249.98$20.04 offSeville Classics UltraHD Storage Cabinet, 36" W x 18" D x 72" H
61644.7429 out of 5 Stars. 6164 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingGE Soft White LED 60W Equivalent General Purpose A19 Light Bulbs 12-Pack $21.98
$2198current price $21.98GE Soft White LED 60W Equivalent General Purpose A19 Light Bulbs 12-Pack
2864.7483 out of 5 Stars. 286 reviews4.7483 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark BreatheClear™ with NeverChange™ Air Purifier $249.98
$24998current price $249.98Shark BreatheClear™ with NeverChange™ Air Purifier
644.9219 out of 5 Stars. 64 reviews4.9219 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Home 4-Tier Steel Shelving with Shelf Liners, 36" W x 14" D x 56.5" H $49.98
$4998current price $49.98Member’s Mark Home 4-Tier Steel Shelving with Shelf Liners, 36" W x 14" D x 56.5" H
2454.5469 out of 5 Stars. 245 reviews4.5469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 4000 Lumen Motion Activated Solar Area Light $39.98 Was $49.98
Instant Savings
Now$3998current price Now $39.98, Was $49.98$49.98$10 offEnds Oct 18Westinghouse 4000 Lumen Motion Activated Solar Area Light
724.2361 out of 5 Stars. 72 reviews4.2361 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Member's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Plastic Storage Tote is a durable, space-saving tote designed for indoor and outdoor organization, stacking, and transport.
Reinforced construction with recycled base
Made from heavy-duty polypropylene/plastic, this tote features commercially designed strong walls that provide sturdy storage for soft or hard goods. The black base is made from recycled polypropylene, and the yellow reinforced 6-position snap-fit lid is built to stay securely in place.
Secure snap-fit lid with added tie-down options
- The 6-position snap-fit lid clicks into place to help protect contents from pests, dust, and dirt.
- Molded-in holes and integrated slots support zip ties or padlocks for extra security.
- Innovative tie-down channels allow the tote to be easily strapped down for simpler, safer transportation.
40-gallon capacity for heavy loads
Each tote offers a 40-gallon volume capacity and holds up to 150 lbs. per tote when weight is evenly distributed. It’s well-suited for heavier items like tools, cleaning supplies, and sports equipment, along with everyday household storage.
Stackable design to streamline storage
A recessed lid makes the tote easy to stack and store without crushing when stacked. Exterior dimensions are 22.0 in. D x 38.2 in. W x 16.4 in. H.
Indoor and outdoor use across home and work
Made from easy-to-clean polypropylene resin, this tote can be used inside or outside for a wide range of storage needs. Use it for garage or home organization, or for packing and transporting to tradeshows and farmers' markets—storing everything from gift-wrapping and craft supplies to school supplies, clothing, tools, cleaning supplies, and sports equipment.
Build a coordinated storage system
The Member's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Storage Totes are designed to pair with The Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Storage Totes for a flexible storage setup that keeps a streamlined black-and-yellow look across your storage area.
Available in a 1-pack or 2-pack. Each unit includes 1 base and 1 snap-lid. Made in the USA.
Frequently Asked Questions
What is the capacity of the Member's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Storage Tote?
40-gallon volume capacity per tote.
What are the exterior dimensions of this storage tote?
Exterior dimensions are 22.0" D x 38.2" W x 16.4" H.
What are the interior dimensions of the tote?
Interior at top: 19.4" D x 33.8" W x 14.2" H. Interior at base: 16.3" D x 31.4" W x 14.2" H.
How much weight can each tote hold?
Maximum weight capacity is 150 lb. per tote when evenly distributed.
What material is the tote made from?
Heavy-duty polypropylene plastic; the black base is made from recycled polypropylene.
Is the Member's Mark 40 Gallon Tote stackable?
Stackable design with a recessed lid to help keep totes stable when stacking.
Does the lid support locks or zip ties for security?
Snap-fit lid includes molded-in holes for zip ties or padlocks; integrated slots can also be used to add zip ties or locks.
Can this tote be used indoors and outdoors?
Designed for indoor or outdoor use and made from easy-to-clean polypropylene resin.
Does this tote have tie-down channels for transport?
Built-in tie-down channels allow the tote to be strapped down for safer transportation.
What comes with each unit?
Each unit includes 1 base and 1 snap-fit lid.
Specifications
- Pack Options: 1 pack or 2 pack
- Pack Contents (Per Unit): 1 unit (includes 1 base and 1 snap-lid)
- Capacity: 40 gal.
- Maximum Weight Capacity: 150 lbs. per tote (evenly distributed)
- Material: Heavy-duty polypropylene/plastic
- Base Material: Recycled polypropylene
- Lid Type: Yellow reinforced 6-position snap-fit lid
- Lock/Seal Options: Molded-in holes for zip ties or padlocks
- Tie-Down Features: Integrated slots and tie-down channels for strapping down during transport
- Stackable: Yes; recessed lid for stacking
- Recommended Use: Indoor or outdoor use
- Exterior Dimensions (D × W × H): 22.0" × 38.2" × 16.4"
- Interior Dimensions at Top (D × W × H): 19.4" × 33.8" × 14.2"
- Interior Dimensions at Base (D × W × H): 16.3" × 31.4" × 14.2"
- Unit Weight: 10 lbs. per unit
- Country of Origin: Made in USA
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 390 reviews
Verified Purchase
Durable storage tote
I purchased this tote as part of the August Instant Savings Deals. It's spacious and seems to be extremely durable and sturdy. Purchased it to store items for an event next year and it has made it easy to organize and store my purchases.
Verified Purchase
Best reusable grocery shopping container
Awesome tote I keep it in the back of my truck I slide it into their Giant shopping cart I use scan and go and the lid comes in really handy when it's raining out or snowing and then I slide it right back into my pickup and then I drag it up the stairs to my house put everything away put it back in my truck and I get compliments every time I'm in the store people saying what a great idea and asking me where I got it.
Verified Purchase
Durable Extra Large storage tote
Very sturdy and durable. Worked great for moving as it has places all around to either use zip ties or locks to seal the lid. We moved 800 miles away and used a semi trailer for belongings. These were so easy to pack large things, stack and seal. Thes best part was how stable they were. Not a single one fell over or broke!
Items you may like
Samsonite Xpression 2-Piece Softside Spinner Luggage Set $189.00
Sponsored$18900current price $189.00Samsonite Xpression 2-Piece Softside Spinner Luggage Set
1434.4196 out of 5 Stars. 143 reviews4.4196 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 12-Drawer Rolling Organizer Cart, 25.2" W x 15.2" D x 31.7" H $59.98
$5998current price $59.98Seville Classics 12-Drawer Rolling Organizer Cart, 25.2" W x 15.2" D x 31.7" H
484.6042 out of 5 Stars. 48 reviews4.6042 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 6-Bin Organizer, 32.5" W x 14.23" D x 30.51" H $39.98
$3998current price $39.98Seville Classics 6-Bin Organizer, 32.5" W x 14.23" D x 30.51" H
534.6604 out of 5 Stars. 53 reviews4.6604 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mini ToolBox, Assorted Colors $19.98
$1998current price $19.98Member's Mark Mini ToolBox, Assorted Colors
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSamsonite Drop-Bottom Weekender Duffel $39.91 Was $64.87
Now$3991current price Now $39.91, Was $64.87$64.87Options from $39.91 – $49.91$24.96 offSamsonite Drop-Bottom Weekender Duffel
1274.5984 out of 5 Stars. 127 reviews4.5984 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySamsonite Xpidition XLT 2-Piece Softside Carry-On And Backpack Set $139.00
$13900current price $139.00Samsonite Xpidition XLT 2-Piece Softside Carry-On And Backpack Set
344.7647 out of 5 Stars. 34 reviews4.7647 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD Wall Cabinet with Open Shelf $159.98
$15998current price $159.98Seville Classics UltraHD Wall Cabinet with Open Shelf
7674.8435 out of 5 Stars. 767 reviews4.8435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD Height Adjustable Workbench, 60" W x 24" D x 28.5"-42" H $249.98
$24998current price $249.98Seville Classics UltraHD Height Adjustable Workbench, 60" W x 24" D x 28.5"-42" H
1244.6452 out of 5 Stars. 124 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Pegboard Organizer, 12-Piece Set $19.98
$1998current price $19.98Member's Mark Pegboard Organizer, 12-Piece Set
844.5833 out of 5 Stars. 84 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics UltraHD Interlocking 2-Drawer Rolling Storage Cabinet, 20"W x 18"D x 34.5”H $119.98 Was $129.98
Instant Savings
Now$11998current price Now $119.98, Was $129.98$129.98$10 offEnds Oct 28Seville Classics UltraHD Interlocking 2-Drawer Rolling Storage Cabinet, 20"W x 18"D x 34.5”H
1004.64 out of 5 Stars. 100 reviews4.64 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery