Member's Mark 3-Piece Stainless Steel Mixing Bowl Set
Shipping

Highlights
- Professional mixing bowls
- Sturdy, thick-gauge stainless steel with a polished finish
- Matte finish for an elegant look
- Different capacity bowls for varied use
Range Kleen 3-Piece Effortless Oven Bundle, Broiler Pan and Oven Liner $29.94

Range Kleen 3-Piece Effortless Oven Bundle, Broiler Pan and Oven Liner
Members also considered
Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct. $20.78 $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22734.7576 out of 5 Stars. 2273 reviews4.7576 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct. $14.48 $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk. $10.78 $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6194.7625 out of 5 Stars. 619 reviews4.7625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct. $13.87 $0.58/ea
$1387current price $13.87$0.58/eaMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct.
16374.5761 out of 5 Stars. 1637 reviews4.5761 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White $34.48 $4.31/ea
$3448current price $34.48$4.31/eaMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White
10324.4981 out of 5 Stars. 1032 reviews4.4981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack $17.98 $0.75/ea
$1798current price $17.98$0.75/eaMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack
8154.6331 out of 5 Stars. 815 reviews4.6331 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.) $42.24 $0.42/ea
$4224current price $42.24$0.42/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.)
6624.7991 out of 5 Stars. 662 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct. $15.48 $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct. $31.78 $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct. $11.84 $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk. $7.97 $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct. $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
3264.6135 out of 5 Stars. 326 reviews4.6135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct. $60.98 $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.) $5.98 $0.17/ea
$598current price $5.98$0.17/eaMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
4384.5776 out of 5 Stars. 438 reviews4.5776 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct. $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct.
4044.7426 out of 5 Stars. 404 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Mix, whip and toss like a pro with Member's Mark Stainless Steel Mixing Bowl Set. You don’t have to be a culinary master to enjoy the benefits of these professional-quality bowls. Use the three bowls to organize ingredients for prep or to mix dry and wet ingredients separately. Toss salads, whip cream or mix cookie dough. Our versatile bowls are up to nearly any task and their nesting design offers space-efficient storage. These lightweight stainless-steel bowls are handsome enough to serve your favorite salad or dish for a rustic effect.
Specifications
- 3-piece mixing bowl set
- 3 qt., 5 qt. and 8 qt.
- Dishwasher safe
- 100% stainless steel
- Freezer safe
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 117 reviews
Verified Purchase
Great buy, great quality
2nd set we purchased, this one is for the camper. We purchased these again because of the quality of the ones we use in the house. These are sturdy and the stainless cleans super easy. They stand up to a hand mixer and making dozens and dozens of cookies!
Verified Purchase
Handy, sturdy, great priced bowls!
Handy, sturdy, and great sizes of bowls. I had a 13qt bowl just like these and have spent the past few years wishing I had more. Our local club no longer carried that ginormous bowl in stock anymore, though. I finally turned online and got three more 13 qt bowls. Yes. I love them that much. And since I love them that much, I decided it was time to add these assorted sizes, too. I’m not disappointed.
Verified Purchase
Fantastic stainless steel bowl set
These stainless steel bowls are amazing to use, especially when you need a cold bowl for things like pie crusts, cookie dough, etc. They wash well - I have only hand washed them, so I do not know how they stand up to dishwasher. I have to admit the biggest bowl was way bigger than expected, but definitely came in handy for mixing big things like large batch of potato salad or cole slaw. Great buy!
Items you may like
Nordic Ware Naturals 2-Pack Aluminum XL Baking Sheets $26.98
$2698current price $26.98Nordic Ware Naturals 2-Pack Aluminum XL Baking Sheets
814.8889 out of 5 Stars. 81 reviews4.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware 3-Piece Natural Aluminum Baking Pan Set $24.98
$2498current price $24.98Nordic Ware 3-Piece Natural Aluminum Baking Pan Set
524.6923 out of 5 Stars. 52 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware Naturals 4-Piece Big Sheets Set $49.98
$4998current price $49.98Nordic Ware Naturals 4-Piece Big Sheets Set
254.8 out of 5 Stars. 25 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware 2-Piece Traditional and Crisper Pizza Pan $26.98
$2698current price $26.98Nordic Ware 2-Piece Traditional and Crisper Pizza Pan
164.5 out of 5 Stars. 16 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLe Creuset Signature Cast Iron Braiser $269.98
$26998current price $269.98Le Creuset Signature Cast Iron Braiser
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLe Creuset Cast Iron Bread Oven $219.98
$21998current price $219.98Le Creuset Cast Iron Bread Oven
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware Naturals 4-Piece Half Sheets Set $39.98
$3998current price $39.98Nordic Ware Naturals 4-Piece Half Sheets Set
94.4444 out of 5 Stars. 9 reviews4.4444 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware Naturals Set: 9" x 13" Cake Pan with Lid, 9" Round Cake Pan, 1.5 lb. Loaf Pan $29.98
$2998current price $29.98Nordic Ware Naturals Set: 9" x 13" Cake Pan with Lid, 9" Round Cake Pan, 1.5 lb. Loaf Pan
194.8421 out of 5 Stars. 19 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware Naturals 3-Piece Aluminum Cookie Sheet Baking Set $26.98
$2698current price $26.98Nordic Ware Naturals 3-Piece Aluminum Cookie Sheet Baking Set
884.7841 out of 5 Stars. 88 reviews4.7841 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNordic Ware 4-Piece Spatulas, Large and Small $20.98
$2098current price $20.98Nordic Ware 4-Piece Spatulas, Large and Small
164.3125 out of 5 Stars. 16 reviews4.3125 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping