Member's Mark 1" Round-Ring View Binder, White, 8 pk.
Shipping

Highlights
- Pack Size: 8 pk
- Ring Size: 1 in
- Ring Type: Round rings
- Sheet Capacity: 225 sheets
- Pockets: 2 pockets
- Lining: PVC-free
- Holds up to 225 sheets
- Back-mounted 1" round metal rings for easy insertion and removal
- Two clear side pockets for business cards and small clippings
- Cover boards made from 100% recycled fiber
- Covered by the Sam's Club Member Satisfaction Guarantee
- Nonstick, PVC-free lining helps prevent paper from sticking to the boards
- Non-glare overlay lets you add custom cover pages and spine titles
- 8-pack for organizing multiple subjects, projects, or departments
Duck Brand Max Strength 1.88 in. x 45 yd. Duct Tape, Silver 2pk $12.96

Duck Brand Max Strength 1.88 in. x 45 yd. Duct Tape, Silver 2pk
Members who viewed this also viewed
Compact Swissgear Lightweight Laptop Backpack $39.98
Sponsored$3998current price $39.98Compact Swissgear Lightweight Laptop Backpack
303.7 out of 5 Stars. 30 reviews3.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2" D-Ring View Binder, White 4 pk. $14.98
$1498current price $14.98Member's Mark 2" D-Ring View Binder, White 4 pk.
3244.6543 out of 5 Stars. 324 reviews4.6543 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Sheet Protectors, 250 count $13.38
$1338current price $13.38Member's Mark Sheet Protectors, 250 count
4634.5745 out of 5 Stars. 463 reviews4.5745 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTiconderoga Woodcase Pencil, HB #2, Yellow Barrel, 96ct. $9.91
$991current price $9.91From $9.91Ticonderoga Woodcase Pencil, HB #2, Yellow Barrel, 96ct.
4874.6715 out of 5 Stars. 487 reviews4.6715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434504.8218 out of 5 Stars. 43450 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $38.98 Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52284.6484 out of 5 Stars. 5228 reviews4.6484 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBIC Xtra Comfort Mechanical Pencil, Medium Point (0.7mm), 32 Count $9.98 Was $10.98 $0.31/ea
Now$998current price Now $9.98, Was $10.98$10.98$0.31/ea$1 offBIC Xtra Comfort Mechanical Pencil, Medium Point (0.7mm), 32 Count
4464.8274 out of 5 Stars. 446 reviews4.8274 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box $17.94 $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131184.6762 out of 5 Stars. 13118 reviews4.6762 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZebra Mildliner Double Ended Highlighter Assorted 18 pk. $14.87
$1487current price $14.87Zebra Mildliner Double Ended Highlighter Assorted 18 pk.
1524.7105 out of 5 Stars. 152 reviews4.7105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPilot G2 Retractable Gel Pens, Fine 0.7mm, 16 Pack, Select Color $14.97 Was $15.28 $0.94/ea
Now$1497current price Now $14.97, Was $15.28$15.28$0.94/ea$0.31 offPilot G2 Retractable Gel Pens, Fine 0.7mm, 16 Pack, Select Color
13884.8307 out of 5 Stars. 1388 reviews4.8307 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSharpie Permanent Marker, Fine Tip, Black, 24 Count $13.87
$1387current price $13.87Sharpie Permanent Marker, Fine Tip, Black, 24 Count
16374.8772 out of 5 Stars. 1637 reviews4.8772 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSuper Stacker Storage or Hanging File Box with Blue Lid Locking Handles $7.98
$798current price $7.98Super Stacker Storage or Hanging File Box with Blue Lid Locking Handles
9074.7464 out of 5 Stars. 907 reviews4.7464 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSharpie Accent, Highlighters, Assorted Colors, 24 Pack $10.28
$1028current price $10.28Sharpie Accent, Highlighters, Assorted Colors, 24 Pack
934.8602 out of 5 Stars. 93 reviews4.8602 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Member's Mark 1" Round-Ring View Binder 8-pack keeps reports, forms, and classroom handouts organized with 1" back-mounted round metal rings and a 225-sheet capacity per binder.
Back-mounted round rings for smooth page turns
Each binder uses three back-mounted round metal rings to hold punched papers and support the spine, making it easy to insert and remove pages as you update files over time. A nonstick, PVC-free lining helps prevent papers from sticking to the cover boards.
225-sheet capacity for everyday document storage
With room for up to 225 sheets per binder, these 1" round-ring binders are a practical fit for thicker packets like office reports, training materials, project documentation, or multi-unit classroom work. The 8-pack format makes it easy to set up multiple subjects, departments, or projects at once.
Built-in pockets for quick-access extras
Two clear side pockets inside each binder provide additional storage for loose items like business cards and small clippings, keeping frequently referenced pieces close to the main documents.
View binder customization for a clean, labeled look
A nonglare overlay helps hold custom cover pages, logos, graphics, and spine titles in place so each binder is easy to identify on a shelf or in a shared workspace. These binders can be labeled to differentiate subjects, clients, or projects.
Cover boards made from 100 percent recycled fiber
The cover boards are made from 100 percent recycled fiber, offering a document storage option built with recycled materials.
Frequently Asked Questions
What type of rings do these Member's Mark view binders use?
They use three back-mounted 1-inch round metal rings, designed for easy paper insertion and removal.
How many sheets can each binder hold?
Each binder holds up to 225 sheets of paper.
Does this binder have pockets for extra storage?
It includes two clear side pockets for storing business cards and small clippings.
Can I customize the cover and spine for presentations or reports?
It fits custom cover pages and spine titles, and the non-glare overlay holds your inserts, logos, or graphics in place.
Can I add labels to identify different binders?
The binder can be labeled so you can differentiate it from others in your collection.
What does “PVC-free lining” mean on this binder?
It has a nonstick, PVC-free lining around the binder to help prevent paper from sticking to the boards.
Are the cover boards made with recycled materials?
The cover boards are made from 100% recycled fiber.
Is this binder covered by a warranty or guarantee?
It’s covered by the Sam’s Club Member Satisfaction Guarantee.
How can I use the 8-pack to organize multiple projects or classes?
Use one binder per subject, client, or project; add a printed cover and spine title, and use the side pockets for handouts, cards, or clippings.
Specifications
- Ring Mount: Back-mounted
- Ring Material: Metal
- Ring Type: Round-ring
- Ring Size: 1"
- Ring Count: 3
- Sheet Capacity: Up to 225 sheets
- Pockets: 2 clear side pockets
- Overlay: Non-glare overlay
- Lining: PVC-free, nonstick
- Cover Board Material: 100% recycled fiber
- Pack Quantity: 8 binders
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 145 reviews
Verified Purchase
Great Binder for Board Member information
I priced these binders at other office supply chains and online retailers, and this was the best price that could be found. Similar binders, with the clear exterior pockets for customization, and interior pockets were selling for $4.95 each. This easily holds all of the information we wanted it to, for a smart price!
Verified Purchase
Worth it
Excellent buy for the money. Good quality product.
Verified Purchase
Good quality, right price
Good quality, right price
Items you may like
Epson EcoTank ET-3943 Special Edition Wireless All-in-One Supertank Color Printer, 2 Bonus Black Ink Bottles $269.00 Was $349.00
Instant Savings
Now$26900current price Now $269.00, Was $349.00$349.00$80 offEnds Oct 25Epson EcoTank ET-3943 Special Edition Wireless All-in-One Supertank Color Printer, 2 Bonus Black Ink Bottles
1564.2949 out of 5 Stars. 156 reviews4.2949 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple iPad 11" Wi-Fi with A16 Chip - 11th Generation 2025 Model $439.00
$43900current price $439.00Options from $439.00 – $739.00Apple iPad 11" Wi-Fi with A16 Chip - 11th Generation 2025 Model
29074.6508 out of 5 Stars. 2907 reviews4.6508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP 67XL, High Yield Black/Tri-Color Ink Cartridges 2-Pack $64.99
$6499current price $64.99HP 67XL, High Yield Black/Tri-Color Ink Cartridges 2-Pack
6534.7427 out of 5 Stars. 653 reviews4.7427 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScotch Magic Tape, ¾" x 850", 6 Pack $10.27
$1027current price $10.27Scotch Magic Tape, ¾" x 850", 6 Pack
19884.7254 out of 5 Stars. 1988 reviews4.7254 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirTag (2nd Generation) Bundle: 4-Pack + Bonus 1-Pack $99.98
$9998current price $99.98Apple AirTag (2nd Generation) Bundle: 4-Pack + Bonus 1-Pack
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPost-it Super Sticky Notes, 4" x 6", Assorted Colors, Lined, 8 Pack, 800 Total Sheets $19.67
$1967current price $19.67Post-it Super Sticky Notes, 4" x 6", Assorted Colors, Lined, 8 Pack, 800 Total Sheets
4604.887 out of 5 Stars. 460 reviews4.887 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHP OmniBook 7 Flip 16" Copilot+ Next Gen AI Laptop | Intel Ultra 5 | 16GB RAM | 512 SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $899.00
$89900current price $899.00HP OmniBook 7 Flip 16" Copilot+ Next Gen AI Laptop | Intel Ultra 5 | 16GB RAM | 512 SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1294.1628 out of 5 Stars. 129 reviews4.1628 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Women's Travel Wide Leg Pant $14.98
$1498current price $14.98Member's Mark Women's Travel Wide Leg Pant
1134.2478 out of 5 Stars. 113 reviews4.2478 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingASUS Vivobook 15 Slim 15.6” FHD Laptop - Intel Core i9-13900H - 16GB RAM - 1TB SSD - Windows 11 $899.00 Was $999.00
Now$89900current price Now $899.00, Was $999.00$999.00$100 offASUS Vivobook 15 Slim 15.6” FHD Laptop - Intel Core i9-13900H - 16GB RAM - 1TB SSD - Windows 11
754.2 out of 5 Stars. 75 reviews4.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPost-it Notes, 1 3/8" x 1 7/8", Cape Town Collection, 18 Pads, 1,800 Total Sheets $10.71
$1071current price $10.71Post-it Notes, 1 3/8" x 1 7/8", Cape Town Collection, 18 Pads, 1,800 Total Sheets
504.66 out of 5 Stars. 50 reviews4.66 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping