Matua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
Curbside Pickup

Highlights
Available in select clubs and also with curbside pickup and/or delivery from select clubs.
Price, vintage, and availability may vary
- 100% Sauvignon Blanc
- Grapes from throughout Marlborough (New Zealand)
- Flavors of citrus and pineapple
- 13% ABV
VOSS Still Water Bottles, 500 ml, 24 pk. $27.98 $0.07/foz

VOSS Still Water Bottles, 500 ml, 24 pk.


Members also considered
Member's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml $10.69 $0.42/foz
$1069current price $10.69$0.42/fozMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml
6254.512 out of 5 Stars. 625 reviews4.512 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
13074.7215 out of 5 Stars. 1307 reviews4.7215 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOyster Bay New Zealand Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozOyster Bay New Zealand Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
4744.6498 out of 5 Stars. 474 reviews4.6498 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKim Crawford Illuminate Sauvignon Blanc, 750 ml $16.99 $0.67/foz
$1699current price $16.99$0.67/fozKim Crawford Illuminate Sauvignon Blanc, 750 ml
6744.638 out of 5 Stars. 674 reviews4.638 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L $11.99 $0.24/foz
$1199current price $11.99$0.24/fozMember's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L
6284.4347 out of 5 Stars. 628 reviews4.4347 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson Vintner's Reserve Sauvignon Blanc White Wine (750 ml) $10.99 $0.43/foz
$1099current price $10.99$0.43/fozKendall-Jackson Vintner's Reserve Sauvignon Blanc White Wine (750 ml)
464.4565 out of 5 Stars. 46 reviews4.4565 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySanta Margherita Pinot Grigio Wine, 750 ml $28.99 $1.14/foz
$2899current price $28.99$1.14/fozSanta Margherita Pinot Grigio Wine, 750 ml
2364.8347 out of 5 Stars. 236 reviews4.8347 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLa Crema Sonoma County Sauvignon Blanc, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozLa Crema Sonoma County Sauvignon Blanc, 750 ml
654.4769 out of 5 Stars. 65 reviews4.4769 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml
4974.7545 out of 5 Stars. 497 reviews4.7545 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml
2304.6087 out of 5 Stars. 230 reviews4.6087 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L $14.99 $0.30/foz
$1499current price $14.99$0.30/fozMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L
7404.6568 out of 5 Stars. 740 reviews4.6568 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJosh Cellars Pinot Grigio Wine, 750 ml $13.99 $0.55/foz
$1399current price $13.99$0.55/fozJosh Cellars Pinot Grigio Wine, 750 ml
2104.7 out of 5 Stars. 210 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml $18.99 $0.75/foz
$1899current price $18.99$0.75/fozLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
9714.7951 out of 5 Stars. 971 reviews4.7951 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJosh Cellars Chardonnay Wine, 750 ml $13.99 $0.55/foz
$1399current price $13.99$0.55/fozJosh Cellars Chardonnay Wine, 750 ml
3444.6076 out of 5 Stars. 344 reviews4.6076 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson California Vintners Reserve Chardonnay and Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, 2 pk. $19.99 $0.79/foz
$1999current price $19.99$0.79/fozKendall-Jackson California Vintners Reserve Chardonnay and Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, 2 pk.
494.8776 out of 5 Stars. 49 reviews4.8776 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Keep a bottle of Matua Marlborough Sauvignon Blanc (750 ml) on hand to enjoy the fruity and refreshing taste of New Zealand's Sauvignon Blanc grapes. Made with grapes grown in the Marlborough region, this light and playful white wine is excellent for everyday enjoyment as well as special occasions.
About Matua Marlborough Sauvignon Blanc
Marlborough Sauvignon Blanc is Matua wineries signature wine, as it is the first wine they crafted back in 1974. It's a perennial favorite with wine enthusiasts around the world and is a multiple award-winning vintage in wine competitions globally. It has an ABV of 13% and offers taste notes of pineapple and citrus and a crisp and smooth finish.
Who Will Love This Matua Sauvignon Blanc?
Thiis is a wine for those who enjoy fruit-forward "sauv blanc" that is distinct to a particular geographical region. Its light and refreshing taste make it easy to love. Furthermore, Matua has designed its Marlborough Sauvignon Blanc bottles with a special Chill Check thermographic label to help make sure you serve the wine at the perfect temperature. Place your bottle in the fridge and when the bottle has reached the perfect temperature, a small snowflake will appear at the bottom right corner of the label. That way, you know you're serving Matua Sauvignon Blanc as it's meant to taste.
What Pairs Well with Matua Marlborough Sauvignon Blanc?
Because Matua Marlborough Sauvignon Blanc is smooth and crisp, it's a versatile white wine that can be enjoyed several ways. Here are some of our favorite food pairings:
- Serve with cheese plates laden with soft, fragrant cheeses, like goat's cheese or an herbaceous Havarti.
- With seafood, such as oysters, shrimp and delicate fish fillets, like sole.
- With meats like chicken and lamb.
- With pasta drenched in creamy sauces or tangy pesto sauce.
Specifications
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited. By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions.
You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 16 reviews
Verified Purchase
New Zealand Sauvignon Blanc
I love New Zealand Sauvignon Blancs. Read the crispness and citrus taste is caused by the increased ultraviolet light the grapes in New Zealand are exposed too. Whatever the reason, this wine delivered.
Verified Purchase
Good white wine
Nice wine with fruity taste and light acidic notes at the end. If you like Riesling’s you will like this one.
Verified Purchase
Great buy
Refreshing & clean. A little dry & a little citrusy-perfection. Great for the desert heat! Good price too!
Items you may like
Rao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68344.7905 out of 5 Stars. 6834 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFranzia Chardonnay White Wine, 5 L $21.99 $0.13/foz
$2199current price $21.99$0.13/fozFranzia Chardonnay White Wine, 5 L
3034.5875 out of 5 Stars. 303 reviews4.5875 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml $10.59 $0.42/foz
$1059current price $10.59$0.42/fozMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml
11894.7653 out of 5 Stars. 1189 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L $12.99 $0.26/foz
$1299current price $12.99$0.26/fozWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L
7204.6042 out of 5 Stars. 720 reviews4.6042 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlack Box Chardonnay Wine, 3 L $19.99 $0.20/foz
$1999current price $19.99$0.20/fozBlack Box Chardonnay Wine, 3 L
2884.3194 out of 5 Stars. 288 reviews4.3194 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStag's Leap Wine Cellars AVETA Napa Valley Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $29.99 $1.18/foz
$2999current price $29.99$1.18/fozStag's Leap Wine Cellars AVETA Napa Valley Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
Available for PickupPickupStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk. $21.99 $4.40/ea
$2199current price $21.99$4.40/eaStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk.
2314.7489 out of 5 Stars. 231 reviews4.7489 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCastello Del Poggio Moscato 750 ml $10.99 $0.43/foz
$1099current price $10.99$0.43/fozCastello Del Poggio Moscato 750 ml
1024.7157 out of 5 Stars. 102 reviews4.7157 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryA to Z Oregon Riesling Wine, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozA to Z Oregon Riesling Wine, 750 ml
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeringer Main & Vine White Zinfandel, 1.5 L $11.99 $0.24/foz
$1199current price $11.99$0.24/fozBeringer Main & Vine White Zinfandel, 1.5 L
1984.7424 out of 5 Stars. 198 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChateau Ste. Michelle Columbia Valley Riesling, 750 ml $9.99 $0.39/foz
$999current price $9.99$0.39/fozChateau Ste. Michelle Columbia Valley Riesling, 750 ml
1444.75 out of 5 Stars. 144 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery