London Fog Womens Ultra Long Puffer
Item # 990522045
Current price is USD$58.98
Prices may vary in club and online
London Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long PufferLondon Fog Womens Ultra Long Puffer
Actual Color:Brown
Black, Out of stock
Brown
Khaki, Out of stock
Clothing Size:L
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- Ultra-long puffer silhouette provides extended coverage for cold-weather wear
- Attached hood offers added protection from the elements
- Center-front zipper with snap-button closure helps secure warmth
- Classic fit provides comfortable room for everyday layering
- Functional side pockets keep essentials within easy reach
- 100% polyester construction with easy-care convenience
We also recommend
Sponsored


Hero image 0 of London Fog Womens Ultra Long Puffer, 0 of 6
Members also considered
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDreammark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set $15.98
$1598current price $15.98Dreammark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set
504.86 out of 5 Stars. 50 reviews4.86 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingFree Country Women's Vest $12.81 Was $24.98
Now$1281current price Now $12.81, Was $24.98$24.98$12.17 offFree Country Women's Vest
424.6667 out of 5 Stars. 42 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for PickupPickupHue Ladies 2 Pack Sleep Pant $14.98
$1498current price $14.98Hue Ladies 2 Pack Sleep Pant
2984.255 out of 5 Stars. 298 reviews4.255 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLOFT Crew Neck Tee & Pant PJ Set $17.98
$1798current price $17.98LOFT Crew Neck Tee & Pant PJ Set
324.8438 out of 5 Stars. 32 reviews4.8438 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFree Country Women's Softshell $29.48
$2948current price $29.48Free Country Women's Softshell
305 out of 5 Stars. 30 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girls Puffer $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Girls Puffer
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDreamLife Baby Halloween 2-Piece Pajama Set $10.98 Was $12.98
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98Options from $10.98 – $12.98$2 offEnds Oct 22DreamLife Baby Halloween 2-Piece Pajama Set
544.7963 out of 5 Stars. 54 reviews4.7963 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWP Weatherproof® Men's Southwest Shacket $21.98
$2198current price $21.98WP Weatherproof® Men's Southwest Shacket
324.8438 out of 5 Stars. 32 reviews4.8438 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFree Country Women's Snow Jacket $44.98
$4498current price $44.98Free Country Women's Snow Jacket
144.9286 out of 5 Stars. 14 reviews4.9286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDreamLife Kids Halloween 2-Piece Pajama Set $14.98
$1498current price $14.98DreamLife Kids Halloween 2-Piece Pajama Set
774.2727 out of 5 Stars. 77 reviews4.2727 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDreamLife Women's Halloween 2-Piece Pajama Set $16.98 Was $19.98
Instant Savings
Now$1698current price Now $16.98, Was $19.98$19.98$3 offEnds Oct 22DreamLife Women's Halloween 2-Piece Pajama Set
1004.54 out of 5 Stars. 100 reviews4.54 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Women's Fleece Rib Mockneck Pullover $15.98
$1598current price $15.98Member's Mark Women's Fleece Rib Mockneck Pullover
224.6364 out of 5 Stars. 22 reviews4.6364 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Women's Extra Warm Waffle Jacket $17.98
$1798current price $17.98Member's Mark Women's Extra Warm Waffle Jacket
204.75 out of 5 Stars. 20 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Women's Travel Jacket $16.98
$1698current price $16.98Member's Mark Women's Travel Jacket
3604.6944 out of 5 Stars. 360 reviews4.6944 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Extended Coverage for Cold Weather
The London Fog Women's Ultra-Long Puffer Coat offers a polished winter look with extended coverage for chilly days. Its long quilted silhouette reaches well below the knee, providing additional protection while maintaining a streamlined and versatile appearance.Designed for Added Protection
This coat features an attached hood for extra coverage around the head and neck, along with a center-front zipper and snap-button closure for a secure fit. The full-length design makes it a practical choice for commuting, travel, errands, or everyday winter wear.Comfortable Everyday Fit
Crafted with a classic fit, the coat allows comfortable layering over sweaters and other cold-weather essentials. Functional side pockets offer convenient storage for small belongings while keeping the overall silhouette clean and stylish.Versatile Winter Style
The quilted construction and understated design make this London Fog puffer coat easy to pair with both casual and polished outfits. Available in neutral colors, it provides versatile options for building a winter wardrobe. Practical side vents ensure easy movement, whether sitting or driving, for added convenience.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
| London Fog Women's Ultra-Long Puffer Coat | |
| Number Of Pieces | 1 Piece |
| Material | 100% Polyester |
| Size Options | XS / S / M / L / XL / XXL |
| Fit | Classic Fit |
| Neckline | Hooded |
| Garment Closure | Center-Front Zipper with Snap-Button Closure |
| Garment Sleeve Style | Long Sleeve |
| Pockets | Side Pockets |
| Model Sizing Information | Model is 5'7" and Wears Size Small |
| Care Instructions | Machine Wash Cold Gentle / Tumble Dry Low / Do Not Dry Clean |
Member ratings & reviews
0 out of 5 stars
Other popular items in Activewear
SAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
SponsoredMembers-only priceSAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
3474.7262 out of 5 Stars. 347 reviews4.7262 out of 5 starsAvailable for PickupPickupMember's Mark Men's Golf Performance Pant $13.81 Was $18.98
Now$1381current price Now $13.81, Was $18.98$18.98$5.17 offMember's Mark Men's Golf Performance Pant
184.7778 out of 5 Stars. 18 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingUnder Armour Men's Active Tech 2.0 Short Sleeve Tees $7.81 Was $16.98
Now$781current price Now $7.81, Was $16.98$16.98$9.17 offUnder Armour Men's Active Tech 2.0 Short Sleeve Tees
43.5 out of 5 Stars. 4 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's 2-Pack Core Colors Bike Short $14.98
$1498current price $14.98Member's Mark Women's 2-Pack Core Colors Bike Short
2423.7479 out of 5 Stars. 242 reviews3.7479 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sam's Cash Offer
$1698current price $16.98$0.13/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Pro 3 $249.00
Sam's Cash Offer
$24900current price $249.00-Apple AirPods Pro 3
11344.4347 out of 5 Stars. 1134 reviews4.4347 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMonster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker $219.00
$21900current price $219.00Monster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker
Available for ShippingShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct. $15.48 $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk. $11.92 $0.28/oz
$1192current price $11.92$0.28/ozPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk.
18734.4501 out of 5 Stars. 1873 reviews4.4501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV $1,397.99
$1,39799current price $1,397.99SAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV
614.7377 out of 5 Stars. 61 reviews4.7377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
