Learning Resources Snap-N-Learn Fruit Shapers, Mixed Media

Highlights
- Match the shapes hidden inside these fun fruits
- Audience: Age 3-5
- Includes: 16 pieces
- Ready to build color recognition, vocabulary, shape sorting skills, and more


Members who viewed this also viewed
Learning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media
344.1471 out of 5 Stars. 34 reviews4.1471 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLearning Resources Snap-N-Learn Counting Cows, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Counting Cows, Mixed Media
204.6 out of 5 Stars. 20 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLearning Resources Snap-N-Learn Counting Sheep, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Counting Sheep, Mixed Media
614.6721 out of 5 Stars. 61 reviews4.6721 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBear Says Thanks, Board Book $6.78
$678current price $6.78Bear Says Thanks, Board Book
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHoney Maid Honey Graham Crackers, 14.4 oz., 4 pk. $8.98 $0.16/oz
$898current price $8.98$0.16/ozHoney Maid Honey Graham Crackers, 14.4 oz., 4 pk.
72914.8157 out of 5 Stars. 7291 reviews4.8157 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDelta Children Sling Book Rack Bookshelf for Kids, Assorted Colors $33.98
$3398current price $33.98Delta Children Sling Book Rack Bookshelf for Kids, Assorted Colors
574.7193 out of 5 Stars. 57 reviews4.7193 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Hotel Premier Luxury Bath Towel $6.98
$698current price $6.98Member's Mark Hotel Premier Luxury Bath Towel
66214.7526 out of 5 Stars. 6621 reviews4.7526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJack Link's Teriyaki Beef Jerky, 16 oz. $18.88 $1.18/oz
$1888current price $18.88$1.18/ozJack Link's Teriyaki Beef Jerky, 16 oz.
30464.568 out of 5 Stars. 3046 reviews4.568 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPop-Up Peekaboo! Pumpkin, Board Book $9.98
$998current price $9.98Pop-Up Peekaboo! Pumpkin, Board Book
524.8846 out of 5 Stars. 52 reviews4.8846 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStar of the Show by Dolly Parton, Hardcover $36.98
$3698current price $36.98Star of the Show by Dolly Parton, Hardcover
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHue Women's Long Sleeve Tunic T-Shirt $9.98
$998current price $9.98Hue Women's Long Sleeve Tunic T-Shirt
26324.416 out of 5 Stars. 2632 reviews4.416 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEmerald Cut Gemstone & 0.14 CT. T.W. Halo Diamond Ring in Sterling Silver $119.00
$11900current price $119.00Emerald Cut Gemstone & 0.14 CT. T.W. Halo Diamond Ring in Sterling Silver
234.5217 out of 5 Stars. 23 reviews4.5217 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTOMS Women's Classic Canvas Shoe $24.98
$2498current price $24.98TOMS Women's Classic Canvas Shoe
9514.572 out of 5 Stars. 951 reviews4.572 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJack Link's Beef Jerky, Variety Pack, 1.25 oz., 9 pk. $15.98 Was $17.98 $1.42/oz
Instant Savings
Now$1598current price Now $15.98, Was $17.98$17.98$1.42/oz$2 offEnds Oct 25Jack Link's Beef Jerky, Variety Pack, 1.25 oz., 9 pk.
16774.641 out of 5 Stars. 1677 reviews4.641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPopchips Variety Pack Chips, 0.8 oz., 30 pk. $12.98 Was $14.98 $0.43/ea
Now$1298current price Now $12.98, Was $14.98$14.98$0.43/ea$2 offPopchips Variety Pack Chips, 0.8 oz., 30 pk.
5744.5052 out of 5 Stars. 574 reviews4.5052 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Dig into this preschool skill-building fruit fiesta! Whether they're learning in the classroom or through homeschooling, toddlers learn new shape and color skills every time they snap with this set of Snap-n-Learn Fruit Shapers from Learning Resources. An imaginative entry in our popular Snap-n-Learn line of preschool toys, these fun two-piece fruits come with a cool snap-apart, push-together action that helps little hands build essential coordination and other fine motor skills. You can even make up your own fine motor game or learning activities!
The skill-building fun doesn't end there, though—inside each of these fruits, you'll find unique color and shape pegs that build color recognition, patterning, and shape sorting skills with every playtime! This set of Snap-n-Learn Fruit Shapers from Learning Resources also boosts early vocabulary skills—kids can identify the set's pineapple, orange, apples, grapes, and pears! When playtime is over, these toddler toys store in the sturdy plastic bucket for quick and easy cleanup.
Continue reading the Snap-N-Learn series
About the Publisher
We're Learning Resources, and we've been helping parents and teachers build generations of amazing kids since 1984. From ABCs and 123s to fine motor and STEM skills, our educational toys offer kids the building blocks they need to succeed in school and develop a lifelong love of learning. Discover countless ways to learn through play with our award-winning products, including Toy of the Year winners Tumble Trax, Botley the Coding Robot, and Coding Critters.
Specifications
- Mixed Media
- Juvenile Non-Fiction / Education
- 16 pages
- Audience: Age 3-5
- Language: English
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 149 reviews
Verified Purchase
Learning puppies
Puppy dog set . Granddaughter loved them. Helped with hand eye Coordination and learning colors. Can make a multitude of words by switching parts also have 2 words on each dog. One on each side.
Verified Purchase
fun toy for the boys
Got these and Dogs and the boys just love them, but we do have some strange animals roaming about with dog heads and dino backsides and so it is funny. A great way to work on colors from each bucket.
Verified Purchase
Fun for any age
My son and daughter both got enjoyment from this and no small pieces so even though she's 11 months and he's 3, she could pull them apart and put them together without having to worry she'd swallow anything, and he liked matching them.
Top sellers
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery