Lay's Classic Potato Chips, 1 oz., 50 pk.
Shipping

Highlights
- 50 packs of single serve bags
- Made with just three ingredients: potatoes, oil and salt
- Perfect for stocking your office break room or kitchen pantry
- Great for packing lunches—just grab and go
- These potato chips are ideal for c-store, vending and concessions
Packaging may vary
Takis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk., $17.28, $0.38/ea

Takis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk.


Members also considered
Takis Fuego Rolled Tortilla Chips, Party Size, 24.7 oz., $5.88, $0.24/oz
Sponsored$588current price $5.88$0.24/ozTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, Party Size, 24.7 oz.
18044.5776 out of 5 Stars. 1804 reviews4.5776 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Cheeseball Barrel, 28 oz., $7.48, $0.27/oz
$748current price $7.48$0.27/ozUtz Cheeseball Barrel, 28 oz.
34484.6876 out of 5 Stars. 3448 reviews4.6876 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz., $3.98, Was $4.48, $0.26/oz
Instant Savings
Now$398current price Now $3.98, Was $4.48$4.48$0.26/oz$0.50 offEnds Oct 25Cheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz.
43494.7804 out of 5 Stars. 4349 reviews4.7804 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTakis Hero Variety Pack Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk., $17.28, $0.38/oz
Sponsored$1728current price $17.28$0.38/ozTakis Hero Variety Pack Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk.
3244.5525 out of 5 Stars. 324 reviews4.5525 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSlim Jim Giant Smoked Meat Sticks, Original Flavor, 0.97 oz., 24 pk., $18.98, Was $20.98, $0.79/ea
Instant Savings
Now$1898current price Now $18.98, Was $20.98$20.98$0.79/ea$2 offEnds Oct 25Slim Jim Giant Smoked Meat Sticks, Original Flavor, 0.97 oz., 24 pk.
32064.4925 out of 5 Stars. 3206 reviews4.4925 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingCape Cod Original Kettle Cooked Potato Chips, 28 oz., $7.48, $0.27/oz
$748current price $7.48$0.27/ozCape Cod Original Kettle Cooked Potato Chips, 28 oz.
24794.7406 out of 5 Stars. 2479 reviews4.7406 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct., $6.98, $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingFunyuns Onion Rings Snacks, 0.75 oz., 50 ct., $18.98, $0.51/oz
$1898current price $18.98$0.51/ozFunyuns Onion Rings Snacks, 0.75 oz., 50 ct.
14704.7422 out of 5 Stars. 1470 reviews4.7422 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChester's Flamin' Hot Fries Corn Snacks, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/ea
$1898current price $18.98$0.38/eaChester's Flamin' Hot Fries Corn Snacks, 1 oz., 50 pk.
8554.6678 out of 5 Stars. 855 reviews4.6678 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSonoma Creamery Pepperoni Pizza Cheese Crisps, 9.5oz., $9.98, $1.05/oz
$998current price $9.98$1.05/ozSonoma Creamery Pepperoni Pizza Cheese Crisps, 9.5oz.
13623.417 out of 5 Stars. 1362 reviews3.417 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFritos The Original Corn Chip, 1 oz., 50 pk., $18.98, $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozFritos The Original Corn Chip, 1 oz., 50 pk.
11964.7567 out of 5 Stars. 1196 reviews4.7567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLay's Dill Pickle Potato Chips, 15.25 oz., $4.48, $0.29/oz
$448current price $4.48$0.29/ozLay's Dill Pickle Potato Chips, 15.25 oz.
934.6667 out of 5 Stars. 93 reviews4.6667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPlanters Salted Cashews, 1.5 oz., 18 pk., $15.98, $0.59/oz
$1598current price $15.98$0.59/ozPlanters Salted Cashews, 1.5 oz., 18 pk.
4214.715 out of 5 Stars. 421 reviews4.715 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPringles Potato Crisps, Snack Cups Variety Pack Chips, 48 pk., $18.74, $0.55/oz
$1874current price $18.74$0.55/ozPringles Potato Crisps, Snack Cups Variety Pack Chips, 48 pk.
40454.6489 out of 5 Stars. 4045 reviews4.6489 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1.75 oz., 64 pk., $43.98, $0.39/oz
$4398current price $43.98$0.39/ozDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1.75 oz., 64 pk.
2224.6261 out of 5 Stars. 222 reviews4.6261 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
A Classic Favorite
Lay's Classic Potato Chips have been a favorite snack for over 75 years. Perfectly crispy, they are a staple at celebrations and good times. With a rich history and a variety of flavors, there's a Lay's chip to bring a smile to anyone's face. Lay's Classic potato chips are the perfect snack for any occasion, providing the ideal portion size and classic taste to keep everyone satisfied.
Quality Ingredients
Made with the best-quality fresh potatoes from India, Lay's chips are simply sliced and cooked in edible vegetable oils. They are then seasoned with delicious flavors, creating an irresistible taste that has made Lay's a beloved brand among the youth and continues to grow in popularity.
Lightly Salted for a Balanced Taste
Lay's Classic Potato Chips are lightly salted, providing a balanced and savory taste that appeals to a wide range of palates. Their simple yet satisfying flavor makes them a popular snack for many occasions, whether enjoyed on their own or paired with your favorite dips.
Versatile Packaging
Available in a variety of package sizes, from small snack packs to family-sized bags, Lay's Classic Potato Chips are a versatile and timeless snack choice. Whether for a quick snack on the go, a lunchbox addition, or a pantry staple, all you have to do is grab a pack and enjoy.
Specifications
Net Weight: 3.13 lbs. (50 ox.)
Includes: 50 bags, 1 oz. per bag
Ingredients: Potatoes, Vegetable Oil (Canola, Corn, Soybean, And/Or Sunflower Oil), And Salt.
Allergy Information: Contains Soy.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 909 reviews
Verified Purchase
Replacement
this was replacement for a damaged box. Fast and easy replacement
Verified Purchase
Excellent buy
Excellent service and quick delivery
Verified Purchase
Good chips. Glitches in manufacturing.
Love these little bags but took away a star due to less than perfect quality control. We have had bags without chips in them. Also the tape used on on the box to seal catches a bag or two and causes them to tear..
Items you may like
Welch's Mixed Fruit Fruit Snack, 0.8 oz, 90 pk., $13.94, $0.19/oz
Sponsored$1394current price $13.94$0.19/ozWelch's Mixed Fruit Fruit Snack, 0.8 oz, 90 pk.
37444.8109 out of 5 Stars. 3744 reviews4.8109 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensible Portions Garden Veggie Straw, Variety Pack, 30 pk., $14.26, $0.48/ea
$1426current price $14.26$0.48/eaFrom $14.26Sensible Portions Garden Veggie Straw, Variety Pack, 30 pk.
31094.6362 out of 5 Stars. 3109 reviews4.6362 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Halloween Bats & Jacks Shaped Pretzels Barrel, 66 pcs., $6.98, $0.20/oz
$698current price $6.98$0.20/ozUtz Halloween Bats & Jacks Shaped Pretzels Barrel, 66 pcs.
12844.7196 out of 5 Stars. 1284 reviews4.7196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk., $9.98, Was $11.98, $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60474.7632 out of 5 Stars. 6047 reviews4.7632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz., $7.98, $0.20/oz
$798current price $7.98$0.20/ozChex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz.
17344.6107 out of 5 Stars. 1734 reviews4.6107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingJayone Roasted & Lightly Salted Seaweed, 0.17 oz., 24 pk., $8.98, $0.37/ea
$898current price $8.98$0.37/eaJayone Roasted & Lightly Salted Seaweed, 0.17 oz., 24 pk.
5684.5229 out of 5 Stars. 568 reviews4.5229 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113654.6278 out of 5 Stars. 11365 reviews4.6278 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNature's Garden Probiotic Mixed Berry Yoggies 0.7 oz., 24 pk., $10.38, $0.61/oz
$1038current price $10.38$0.61/ozNature's Garden Probiotic Mixed Berry Yoggies 0.7 oz., 24 pk.
31434.748 out of 5 Stars. 3143 reviews4.748 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct., $16.48, $0.52/ea
$1648current price $16.48$0.52/eaNature's Bakery Fig Bars, Variety Pack, 2 oz., 32 ct.
75184.8101 out of 5 Stars. 7518 reviews4.8101 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk., $9.98, $0.28/ea
$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58614.6978 out of 5 Stars. 5861 reviews4.6978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk., $7.18, $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59464.6749 out of 5 Stars. 5946 reviews4.6749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping