LEGO Technic Dodge Viper GTS-R Sports Car, 805 pc.
Shipping

Highlights
- RACING CAR BUILDING TOY – Kids can assemble their dream vehicle with this LEGO® Technic™ Dodge Viper GTS-R Sports Car (42234) kit for boys and girls ages 10 years old and up
- PACKED WITH AUTHENTIC DETAILS – Discover realistic features like the V10 engine with moving pistons, the eye-catching spoiler, the differential and the opening hood and doors
- UNLOCK LIVERY IN FORZA HORIZON 6 – Unlock a special LEGO® Technic™ livery in the Forza Horizon 6 video game – a copy of the game is required to redeem the code, terms & conditions apply
- SPORTS CAR ROOM DISPLAY – Assemble and play with the model, then display it on a desk, shelf or nightstand until it’s time to race again


Members also considered
LEGO Technic 1966 Ford GT40 MKII Race Car Building Set, 793 pc.
SponsoredMembers-only priceLEGO Technic 1966 Ford GT40 MKII Race Car Building Set, 793 pc.
524.75 out of 5 Stars. 52 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO Technic Ferrari 488 PISTA Car, 882 pc.
Members-only priceLEGO Technic Ferrari 488 PISTA Car, 882 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Technic Fast and Furious Mitsubishi Eclipse Car, 827 pc.
Members-only priceLEGO Technic Fast and Furious Mitsubishi Eclipse Car, 827 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Technic BMW M4 GT3 EVO Race Car, 747 pc.
SponsoredMembers-only priceLEGO Technic BMW M4 GT3 EVO Race Car, 747 pc.
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO Kpop Demon Hunters Derpy Tiger and Sussie Bird, 825 pc.
Members-only priceLEGO Kpop Demon Hunters Derpy Tiger and Sussie Bird, 825 pc.
165 out of 5 Stars. 16 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO CREATOR 3in1 Floral Art Decor Painting, 348 pc.
Members-only priceLEGO CREATOR 3in1 Floral Art Decor Painting, 348 pc.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO CREATOR 3in1 Floral Decor Perfume Bottle, 286 pc.
Members-only priceLEGO CREATOR 3in1 Floral Decor Perfume Bottle, 286 pc.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO Icons Golden Retriever Puppy Building Set, 2102 pc.
Members-only priceLEGO Icons Golden Retriever Puppy Building Set, 2102 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Technic Jeep Wrangler Rubicon SUV, 723 pc.
Members-only priceLEGO Technic Jeep Wrangler Rubicon SUV, 723 pc.
394.8462 out of 5 Stars. 39 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO ONE PIECE Tony Tony Chopper, 577 pc.
Members-only priceLEGO ONE PIECE Tony Tony Chopper, 577 pc.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLEGO CREATOR 3in1 Art Fashion Bag with Storage, 272 pc.
Members-only priceLEGO CREATOR 3in1 Art Fashion Bag with Storage, 272 pc.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO Minecraft The Skeleton, 502 pc.
Members-only priceLEGO Minecraft The Skeleton, 502 pc.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO Ideas Floating Sea Otters Building Sets for Adults, 1234 pc.
Members-only priceLEGO Ideas Floating Sea Otters Building Sets for Adults, 1234 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Technic Aston Martin Aramco AMR25 F1 Car, 1547 pc.
Members-only priceLEGO Technic Aston Martin Aramco AMR25 F1 Car, 1547 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Speed Champions Jaguar Project 7 & Land Rover Defender, 740 pc.
Members-only priceLEGO Speed Champions Jaguar Project 7 & Land Rover Defender, 740 pc.
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Ignite fast action play with this LEGO® Technic™ Dodge Viper GTS-R Sports Car (42234) building set. Kids ages 10 years up can have fun assembling the model, then put their racing car to the test. Explore realistic features like the V10 engine withmoving pistons, the eye-catching spoiler, differential and opening hood and doors. Unlock a special LEGO Technic livery in the Forza Horizon 6 video game using the instructions provided inside the box. Please note, a copy of the game is needed. Terms a nd conditions apply. This car building kit makes a fun gift idea for boys and girls 10 years old and up. LEGO Technic sets feature realistic movements and mechanisms that introduce kids to the universe of engineering in an approachable and realistic way. Build with confidence using the LEGO Builder app, which lets kids zoom, rotate in 3D and track progress with easy-to-follow digital instructions. This set contains 805 pieces.
Specifications
Ages 10+
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 14 reviews
Gears actually move! Super fun car to build!
[This review was collected as part of a promotion.] Such a fun car to build! It was 805 pieces and it was perfect for my 8 year old who loves building legos. Directions were so easy to follow and took a few days of working a couple hours here and there for him to finish it. I love that the wheels turn on this one and when you open the top, you can see the gears moving as the tires spin! Absolutely recommend this one for any kiddo that age who loves building! I also enjoyed doing some of it myself!
Verified Purchase
Car looks amazing after build
[This review was collected as part of a promotion.] This was one of my favorite builds and it came out amazing. I like building these Lego technic cars and this one came out great and was awesome to build. The pop up hood is awesome too, but I wish they had something in the Lego's to to keep it propped up. Anyone who buys this set will definitely enjoy building it
Verified Purchase
Worthy and intriguing!
[This review was collected as part of a promotion.] One of the most intriguing technic builds for adults. Worth the price and is a great collection item.
Items you may like
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLEGO Halloween Build and Play!, Hardcover $7.98
$798current price $7.98LEGO Halloween Build and Play!, Hardcover
Available for ShippingShippingLEGO Editions Soccer Ball Kids Building Set, 1498 pc.
Members-only priceLEGO Editions Soccer Ball Kids Building Set, 1498 pc.
764.9605 out of 5 Stars. 76 reviews4.9605 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO Botanicals Sunflower Bouquet Building set, 686 pc.
SponsoredMembers-only priceLEGO Botanicals Sunflower Bouquet Building set, 686 pc.
404.95 out of 5 Stars. 40 reviews4.95 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO Botanicals Tulip Bouquet Flower Decor, 576 pc.
Members-only priceLEGO Botanicals Tulip Bouquet Flower Decor, 576 pc.
344.7059 out of 5 Stars. 34 reviews4.7059 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLEGO ONE PIECE Dr. Hiriluk's Hideout, 271 pc.
Members-only priceLEGO ONE PIECE Dr. Hiriluk's Hideout, 271 pc.
Available for ShippingShippingLEGO ONE PIECE Battle at Drum Castle, 1038 pc.
Members-only priceLEGO ONE PIECE Battle at Drum Castle, 1038 pc.
Available for ShippingShippingLEGO ONE PIECE Showdown with Captain Smoker, 547 pc.
Members-only priceLEGO ONE PIECE Showdown with Captain Smoker, 547 pc.
Available for ShippingShippingLEGO Harry Potter Enchanted Flying Ford Anglia building Set, 868 pc.
Members-only priceLEGO Harry Potter Enchanted Flying Ford Anglia building Set, 868 pc.
224.8182 out of 5 Stars. 22 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLEGO ONE PIECE Dorry vs. Brogy – Giants of Little Garden, 733 pc.
Members-only priceLEGO ONE PIECE Dorry vs. Brogy – Giants of Little Garden, 733 pc.
Available for ShippingShipping