LEGO Technic Chevrolet Corvette Stingray Toy Car Model Building Set, 732 pcs.

Highlights
- This set lets young builders assemble their own Corvette model before playing with the vehicle and exploring its functions
- This Corvette model kit includes moving functions with steering, a moving 8-cylinder engine, differential and opening doors and hood
- This toy vehicle set features a vibrant color scheme to thrill fans of sports car toys and create an eye-catching display piece
LEGO Technic 1966 Ford GT40 MKII Race Car Building Set, 793 pc.

LEGO Technic 1966 Ford GT40 MKII Race Car Building Set, 793 pc.


Members who viewed this also viewed
Quaker Chewy Granola Bars with Flavored Yogurt Coating, Variety Pack, 30 ct, $12.98, $0.43/ea
Sponsored$1298current price $12.98$0.43/eaQuaker Chewy Granola Bars with Flavored Yogurt Coating, Variety Pack, 30 ct
854.5294 out of 5 Stars. 85 reviews4.5294 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct., $10.58, $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64444.8412 out of 5 Stars. 6444 reviews4.8412 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLEGO Kpop Demon Hunters Derpy Tiger and Sussie Bird, 825 pc.
Members-only priceLEGO Kpop Demon Hunters Derpy Tiger and Sussie Bird, 825 pc.
155 out of 5 Stars. 15 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct., $25.73, $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Hotel Premier Luxury Hand Towel, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Hotel Premier Luxury Hand Towel
31474.7922 out of 5 Stars. 3147 reviews4.7922 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct., $12.58, $0.05/ea
$1258current price $12.58$0.05/eaTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct.
48294.4786 out of 5 Stars. 4829 reviews4.4786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHP 962XL High Yield, Black Original Ink Cartridge, 2 Pack, $115.99
$11599current price $115.99HP 962XL High Yield, Black Original Ink Cartridge, 2 Pack
4714.535 out of 5 Stars. 471 reviews4.535 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Exciting and Educational Building Kit
Introduce your kids to the exciting world of engineering with this detailed LEGO Technic Chevrolet Corvette Stingray (42205) model building kit. Suitable for children aged 9 and up, this kit allows boys, girls, and car toy enthusiasts to assemble their own realistic car model. The kit features an impressive color scheme, a moving 8-cylinder engine, and a differential. It's not just about building, but also exploring the authentic features of a real-life Chevrolet Corvette Stingray.
Interactive and Realistic Features
Once the model is assembled, kids can use the knob to steer the car, and open the doors and hood to admire the intricately designed interior. The LEGO Technic cars are designed to mimic realistic movement, providing a fun and educational experience for young LEGO builders. This set is an excellent gift for kids who love LEGO car toys and are eager to learn more about the mechanics of vehicles.
Enhanced Building Experience with LEGO Builder App
Make the building adventure easy and intuitive with the LEGO Builder app. This app allows kids to zoom in and rotate models in 3D, save their sets, and track their progress. It's a great tool to enhance their building experience and make it more interactive and engaging.
Complete Set for Hours of Fun
This set contains 732 pieces, providing hours of fun for your kids. Once the model is complete, it's time to put the Stingray to the test. Open the doors and hood, admire the interior, and then place your model on display. Get ready for life in the fast lane with the LEGO Technic Chevrolet Corvette Stingray model building kit!
Specifications
Recommended Age Range: 9+ years
Included: 732 pieces
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 61 reviews
Verified Purchase
Yellow Lego Corvette
My son is very happy with it. It took him a while to save enough money for this. He has shown it off to whomever he could. Now he has taken it apart so he can repair it.
Verified Purchase
Great Lego set. Not too Complicated.
Verified Purchase
It’s a Christmas gift for a 14 year old boy. He hasn’t received it yet but even though some reviews wrote it can be difficult he is Lego Technic enthusiast and will probably find it enjoyable.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742744.6653 out of 5 Stars. 74274 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk., $22.78, Was $33.48, $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
29994.7683 out of 5 Stars. 2999 reviews4.7683 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping