Kraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- Perfectly melty, Kraft Singles feature the classic American cheese taste and irresistible melt everyone loves
- Simply irresistible, Kraft Singles contain 50 calories per serving
- America's Favorite SQUARE is made with no artificial preservatives or flavors
- Irrefutably delicious, our Kraft Singles are always made with real dairy
- Take your foods to the next level by stacking Kraft Singles on your favorite sandwich, grilled cheese, burger, Philly cheesesteak and more
- Our Kraft Singles American Slices are perfect for adding ooey, gooey melted goodness on all your favorite foods, like ramen, fries and more
Roth Cheese Creamy Havarti Cheese 20 oz. $7.22

Roth Cheese Creamy Havarti Cheese 20 oz.


Members also considered
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb
Sponsored$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30914.7845 out of 5 Stars. 3091 reviews4.7845 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69584.7103 out of 5 Stars. 6958 reviews4.7103 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80494.8412 out of 5 Stars. 8049 reviews4.8412 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
Sponsored$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27944.777 out of 5 Stars. 2794 reviews4.777 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz. $5.54 $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73964.8634 out of 5 Stars. 7396 reviews4.8634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98104.689 out of 5 Stars. 9810 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108894.6352 out of 5 Stars. 10889 reviews4.6352 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk. $5.98 $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31364.7784 out of 5 Stars. 3136 reviews4.7784 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk. $4.84 $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53324.7472 out of 5 Stars. 5332 reviews4.7472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54124.6369 out of 5 Stars. 5412 reviews4.6369 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz. $7.43 $0.14/foz
$743current price $7.43$0.14/fozChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz.
10924.6758 out of 5 Stars. 1092 reviews4.6758 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110404.7304 out of 5 Stars. 11040 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct. $12.87 Was $13.87 $0.80/ea
Now$1287current price Now $12.87, Was $13.87$13.87$0.80/ea$1 offChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct.
47954.6757 out of 5 Stars. 4795 reviews4.6757 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs. $12.84 $2.57/lb
$1284current price $12.84$2.57/lbMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs.
43544.7134 out of 5 Stars. 4354 reviews4.7134 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Delicious any way you square it, Kraft Singles American Slices deliver the classic American taste and irresistible melt that take your favorite summer grilling foods to the next level. Made with real dairy and no artificial flavors or preservatives, our sliced cheese has a mild, savory flavor and smooth, creamy texture that’s perfectly melty. Our simple squares are ideal for more than just grilled cheese. Try adding Kraft Singles to your breakfast sandwich, burger or tuna melt. Transform steak and bread into a Philly cheesesteak, put a twist on ramen or turn plain fries into ooey gooey cheese fries. When you’re craving classic comfort food, add America's favorite square to your mac and cheese for a simple joy that’s sure to make you smile. Kraft Singles American Slices are known for their distinct yellow color and smooth, creamy texture. Kraft Singles American Slices is a versatile cheese product perfect for sandwiches, burgers and grilled cheese, as they melt easily and evenly. Our slices can also be used in recipes such as macaroni and cheese, casseroles and dips. One of the key features of Kraft Singles American Slices is their convenience. They come pre-sliced and individually wrapped, making them easy to use and store. Our American cheese slices are also a good source of calcium and protein, which makes them a nutritious option for those looking to add more dairy to their diet. Kraft Singles contain 50 calories per serving. For optimal creamy goodness, keep our large box of 72 cheese slices refrigerated. Our sliced American singles are a great addition to any summer spread for Fourth of July or Labor Day BBQs. Kraft Singles American Slices have been a popular staple in American households for decades.
Specifications
- Keep refrigerated
- SNAP & EBT eligible food item
- Elevate your summer grilling with the perfect little square
- One 72 ct. pack of Kraft Singles American Slices
- Always made with milk
- Net weight: 3.0 lbs.
Ingredients: Cheddar Cheese (Cultured Milk, Salt, Enzymes), Skim Milk, Milkfat, Milk Protein Concentrate, Whey, Calcium Phosphate, Sodium Phosphate, Contains Less Than 2% of Modified Food Starch, Salt, Lactic Acid, Milk, Annatto And Paprika Extract (Color), Natamycin (A Natural Mold Inhibitor), Enzymes, Cheese Culture, Vitamin D3.
Contains: milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,874 reviews
Verified Purchase
Kraft has the best tasting cheese I have ever bought. It just taste delicious and good. I eat cheese on everything or by itself. If I am fired and I don't want to cook I will eat 3 pieces of cheese for dinner by itself and call it a night. I really love Kraft Cheese. Kraft thank for making it available to buy the 72 box I love it. Great job the best cheese to buy Kraft Cheese. 10************ Stars from me.
Verified Purchase
This is the one that last through the month cause I use it for chicken wraps, sandwiches as well as on crackers for snacks for me %26 granddaughter who loves crackers with melted cheese from microwave.
Verified Purchase
Best yellow american cheese
We only buy Kraft yellow slices for our yellow cheese. period. The other brands I have tried trying to save money had a strange texture and were not cheesy and creamy like Kraft. Our dogs are also brand loyal to Kraft as I bought another brand (Borden) to give to them and keep the good Kraft for us....the pups were not having any part of that....so we stick with Kraft and then we don't waste cheese. Melts evenly for grilled cheese and I add 3 slices to boxed macc and cheese when I don't have time to make homemade and have to "dr" up the boxed stuff.
Items you may like
Mini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.) $5.72 Was $10.48
SponsoredNow$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
67094.59 out of 5 Stars. 6709 reviews4.59 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct. $7.87 $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39544.7699 out of 5 Stars. 3954 reviews4.7699 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
Sponsored$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb. $6.98 $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33874.6802 out of 5 Stars. 3387 reviews4.6802 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz. $10.74 $0.45/oz
$1074current price $10.74$0.45/ozMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz.
45204.6363 out of 5 Stars. 4520 reviews4.6363 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120164.832 out of 5 Stars. 12016 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOre-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs. $8.58 $1.07/lb
$858current price $8.58$1.07/lbOre-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs.
64304.7418 out of 5 Stars. 6430 reviews4.7418 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz. $8.28 $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33894.7648 out of 5 Stars. 3389 reviews4.7648 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs. $9.94 $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32324.7986 out of 5 Stars. 3232 reviews4.7986 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound $16.45 $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14844.6563 out of 5 Stars. 1484 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct. $8.74 $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31084.7301 out of 5 Stars. 3108 reviews4.7301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery