Kolcraft Cloud Umbrella Stroller, Black
Shipping

Highlights
- Top-selling umbrella travel stroller weighs 9.5 lbs & folds flat
- For infants and toddlers up to 40 lbs
- Cool-climate roll-up exposes mesh for increased air circulation & creates a head rest
- Extended sun canopy, storage basket & child footrest
- Parent cupholder, smooth ride all terrain never flat swivel wheels
Safety 1st Everfit All-in-One Convertible Car Seat, Choose Color $99.98

Safety 1st Everfit All-in-One Convertible Car Seat, Choose Color


Members also considered
Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sam's Cash Offer
$2448current price $24.48$0.14/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41694.786 out of 5 Stars. 4169 reviews4.786 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb. $24.98 $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6857 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6857 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz. $53.98 $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
Members-only price$2 offHuggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
5124.584 out of 5 Stars. 512 reviews4.584 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17284.6916 out of 5 Stars. 1728 reviews4.6916 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Lightweight and Convenient
Take the kids out anytime with the lightweight Kolcraft Cloud Umbrella Stroller that weighs only 9.5 lbs. Both parent and child will appreciate the fully extendable sun canopy and rear hood to protect little heads from the elements, as well as the clever roll-up back pad. Leave it down on chilly days to stay cozy, then roll it up on hot days to expose a cool mesh backing and a nice breeze to keep them comfortable. The rolled pad turns into a comfy headrest, so they can relax as well.
Convenient Features
This stroller includes a storage basket that keeps toys and essentials secure and personal belongings nearby. It also features shock-absorbing front swivel wheels, foam padded handles and a cup holder for the adult. The one-step fold makes opening and closing fast and easy.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description: | The Kolcraft Cloud Umbrella Stroller in Black is a must have for any parent on the go |
| Key Features: | Simple and compact one-step fold; Cool-climate roll-up exposes mesh for increased air circulation & creates a head rest; Shock-absorbing front swivel wheels; Three-point safety harness; Foam padded handles for easy steering; Large storage basket; Parent cup holder |
| Weight Limit: | 40 lbs. |
| Materials: | Steel |
| Assembly & Use Instructions: | Instructions(PDF) |
| Product Dimensions: | 28.5" x 18" x 38.3" |
| Product Weight: | 9.5 lbs |
| Safety Certifications: | ASTM stroller standards |
| Warranty Information: | Kolcraft warrants this product to be free of defects in materials and workmanship for 1-year ; Contact us at customerservice@kolcraft.com or call 1-800-453-7673 |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,425 reviews
Verified Purchase
Umbrella Stroller
The Kolcraft umbrella stroller is a reliable, lightweight option that meets the practical needs of early childhood programs. Its compact fold, extended canopy, and smooth maneuverability make it a strong choice for short walks, transitions between buildings, and quick family hand‑offs.The stroller’s lightweight frame supports easy lifting and storage, which is especially helpful for programs with limited space or multiple classrooms sharing equipment. The Cloud Plus model offers a reclining seat and larger storage basket, adding comfort and convenience for toddlers and caregivers.While the stroller is not designed for infants and does not handle rough terrain as well as larger models, it performs consistently for everyday use on sidewalks, hallways, and playground paths. For programs seeking an affordable, dependable stroller that supports safe mobility and smooth transitions, Kolcraft remains a strong, budget‑friendly option.
Verified Purchase
Great umbrella stroller for quick trips
Great stroller to use instead of lugging around our big fancy one. Love the canopy to provide shade when outside in the summer heat. You do have to steer with both hands but other than that we enjoy it. The mesh in the back of the seat is nice too for baby to have some air flow in the heat. Cup holder is an added bonus! Would purchase again!
Verified Purchase
Baby Stroller
My granddaughter forgot to bring her stroller from home when visiting so we needed to get something quickly to use for her baby while they were here. We were able to pick up the stroller at Walmart quickly and it was very easy to put together and worked great. It was very affordable too.
Items you may like
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Members-only priceRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegamat Jumbo Floor Playmat with 2 Character Vehicles $22.98
$2298current price $22.98Megamat Jumbo Floor Playmat with 2 Character Vehicles
1404.3286 out of 5 Stars. 140 reviews4.3286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Highchair, Birchbark
Members-only priceSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Highchair, Birchbark
1154.4 out of 5 Stars. 115 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLearning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media
344.1471 out of 5 Stars. 34 reviews4.1471 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222474.7305 out of 5 Stars. 22247 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
Members-only priceSafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
1794.1173 out of 5 Stars. 179 reviews4.1173 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo My Play Mat Reversible Foam Play Mat, Choose Color
Members-only price$5.26 offRegalo My Play Mat Reversible Foam Play Mat, Choose Color
924.2717 out of 5 Stars. 92 reviews4.2717 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingInfantino 2-in-1 Music & Lights Doorway Jumper
Members-only priceInfantino 2-in-1 Music & Lights Doorway Jumper
784.1923 out of 5 Stars. 78 reviews4.1923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingInfantino Flip 4-in-1 Convertible Baby Carrier
Members-only priceInfantino Flip 4-in-1 Convertible Baby Carrier
5254.259 out of 5 Stars. 525 reviews4.259 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingInfantino Music and Lights 3-in-1 Discovery Seat and Booster, Choose Color
Members-only priceInfantino Music and Lights 3-in-1 Discovery Seat and Booster, Choose Color
4844.4401 out of 5 Stars. 484 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJeep Classic Wrangler 3-in-1 Grow with Me Walker, Choose Color
Members-only priceJeep Classic Wrangler 3-in-1 Grow with Me Walker, Choose Color
974.8041 out of 5 Stars. 97 reviews4.8041 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping