Kelley's Local Texas Honey, 48 oz.

|1,098 ratings
Item # 980249201
Current price is Now $14.98
was $15.98
$0.31/oz
$1 off
Prices may vary in club and online
How do you want your item?

Shipping

Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Sam's credit card
Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details

Smart summary

Generated by AI
  • Local Texas Sourcing: This product is carefully sourced from local, Texas country-style honey, offering an authentic natural taste and reflecting the essence of its origin.
  • Pure Unfiltered Sweetener: Presented as a pure, raw, and unfiltered sweetener, this honey maintains its inherent natural qualities and beneficial components by not undergoing pasteurization.
  • Versatile Culinary Enhancer: Functions as a versatile natural sweetener, suitable for diverse everyday culinary applications such as sweetening morning beverages, drizzling over yogurt, or integrating into various recipes.
  • Generous Squeeze Bottle: Conveniently packaged in a 48-ounce squeeze bottle, designed for ease of use and efficient dispensing for daily consumption.
  • Assured Quality Standard: Each jar contains honey of fine quality, carefully harvested and carrying a U.S. Grade A certification, which confirms a consistent standard of product excellence.
We also recommend

Local Hive Utah Honey, 40 oz., $13.98, $0.35/oz

Local Hive Utah Honey, 40 oz.
current price $13.98
$0.35/oz

Local Hive Utah Honey, 40 oz.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews
Sponsored
kelley's local texas honey, 48 oz. Front-facing clear 48 oz. squeeze bottle with yellow cap and honeycomb-textured shoulder; bright yellow label reading “Kelley’s LOCAL TEXAS HONEY,” “RAW & UNFILTERED,” and “100% U.S. GRADE A,” showing amber honey inside and small Texas product seal; often used as a natural sweetener for tea or baking.
Kelley's Local Texas Honey, 48 oz.
Hero image 0 of Kelley's Local Texas Honey, 48 oz., 0 of 5

About this item

Product details

Experience the Sweetness of Nature

Introducing Kelley's Honey - a pure, raw, and unfiltered sweetener that brings the natural taste of local honey right to your table. This honey isn't just a sweetener, it's a healthy choice for those who appreciate the finer, simple things in life.

Quality You Can Trust

Each jar of Kelley's Honey is filled with nothing but the finest honey. Our honey is carefully harvested to preserve its natural qualities. It is raw, which means it has not been pasteurized, and unfiltered, to maintain the beneficial natural components of raw honey.

Perfect for Everyday Use

Looking for a versatile sweetener? Look no further. Kelley's Honey is perfect for everyday use. Whether you're sweetening your morning tea, drizzling it over your favorite yogurt, or using it in a variety of recipes, this honey is sure to enhance the flavor of your food and beverages.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

Net Weight: 48 ounces

Ingredients: Honey

Member ratings & reviews

4.7 out of 5 stars
stars
1,098 ratings271 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 271 reviews

Apr 10, 2022
Reviewer name: MW
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Home grown, local honey helps cut allergies

Some of the best honey we have ever had! Since we live in Oklahoma, it is not available at our local Sam's, so we have to order it, but that's ok. We saw it, while on a trip to TX, and tried it, and are very happy that we did. It has been helpful with our seasonal allergies as well as tasting great.

Helpful?5JERGMGMAQLI13863171929
Sep 28, 2020
Reviewer name: James
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

TRUE HONEY FOOD OF THE GODS

It is hard to find true (real) local honey. I had found a honey farm about 30 miles away and after I looked into them I found out they were being sued by the government for adulterating their product. The sad true is it happens often in the industry because the honey is cheep and imported from China. But after researching KELLEY'S honey farm and their process they use only local bees and hives. The honey is OUTSTANDING. I us it on toast and also oatmeal. The price is OUTSTANDING too.

Helpful?5JERGMGMAQLI13863171929
Aug 3, 2026
Reviewer name: William
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Just the facts

This is the best honey on market. It's not a blend from far away countries! Genuine Texas goodness! Pricey but worth it!

Helpful?5JERGMGMAQLI13863171929