Huggies Skin Essentials Baby Diapers, Sizes 1-6
Shipping

Highlights
- Up to 100% Leakproof Baby Diapers: Available in Size 1-6
- Clinically proven liner helps reduce irritation on baby’s skin*
- Liner enriched with zinc oxide to help neutralize irritants*
- Dermatologist approved for everyday use
- Hypoallergenic and made without fragrances phthalates parabens elemental chlorine lotion and latex natural rubber
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7

Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7


Members also considered
Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41404.785 out of 5 Stars. 4140 reviews4.785 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb. $24.98 $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6857 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6857 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz. $53.98 $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17284.6916 out of 5 Stars. 1728 reviews4.6916 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk. $18.48 $1.28/oz
$1848current price $18.48$1.28/ozDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
49564.7799 out of 5 Stars. 4956 reviews4.7799 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Gentle Care for Your Baby's Skin
Huggies Skin Essentials Baby Diapers are thoughtfully designed to help keep your baby’s skin healthy, comfortable, and protected throughout the day. Each diaper features a clinically proven liner that is enriched with zinc oxide, which helps to reduce irritation and neutralize irritants that can come from messes. This liner is gentle on delicate skin and is not intended for therapeutic use, but it provides an extra layer of care for your baby.
Hypoallergenic and Free from Harsh Ingredients
The diapers are dermatologist approved for everyday use, making them a trusted choice for parents who want to help maintain healthy looking skin for their little ones. Huggies Skin Essentials Baby Diapers are hypoallergenic and made without fragrances, phthalates, parabens, elemental chlorine, lotion, and latex (natural rubber), making them suitable for babies with sensitive skin or allergies.
Reliable Leak and Blowout Protection
To help protect against unwanted messes, these diapers provide up to 100% leak and blowout protection, so you can feel confident during playtime, naptime, and overnight. The quick-absorbing core locks away moisture and runny mess from skin, while the 100% breathable outer cover helps keep your baby’s skin dry and comfortable.
Convenient Features for Easy Diapering
A convenient wetness indicator lets you know when it’s time for a change, taking the guesswork out of diapering. Huggies Skin Essentials Baby Diapers also feature adorable Disney patterns, adding a touch of fun to every change. Product and packaging may vary.
Specifications
| Size | Weight | Count |
| Size 1 | 8-14 lbs. | 184 ct. |
| Size 2 | 12-18 lbs. | 168 ct. |
| Size 3 | 16-28 lbs. | 144 ct. |
| Size 4 | 22-37 lbs. | 132 ct. |
| Size 5 | 27+ lbs. | 112 ct. |
| Size 6 | 35+ lbs. | 92 ct. |
| Key Specifications | |
| Diaper Type: | Daytime |
| Key Features: | 100% leak free protection and breathable other cover, blowout blocker, wetness indicator |
| Free From: | Free of fragrance and harsh ingredients |
| Gender: | All |
| Design: | Disney patterns |
| Hypoallergenic (Yes or No): | Yes |
| Allergens: | Free from fragrances, phthalates, parabens, elemental chlorine, lotions, and latex* (*natural rubber) |
| Use/Disposal Instructions: | Dispose in garbage, do not flush |
| Disclaimers: | Packaging may vary. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,096 reviews
Lightweight and easy on skin
[This review was collected as part of a promotion.] Huggies skim essentials have been amazing for our family. They're soft and gentle on my baby's skin which is something I look for. The material is breathable and lightweight but they keep my baby dry all night long. They fit amazing and aren't bulky or too tight, fit to size. They don't have any scent to them, but seem to hold well woth a full diaper.
Very soft and absorbent
[This review was collected as part of a promotion.] The softness of this diaper is superior to other brands. We are currently on size 3 diapers and they fit my baby well and we haven't experienced any crazy blowouts. They didn't really have any scent to them which is good for sensitive skin. The only thing I feel is that they run a little smaller compared to other size 3 diapers brands. Huggies is very absorbent too. These have lasted my baby a whole night every single night since using them.
Soft and absorbant underlining
[This review was collected as part of a promotion.] These diapers are beyond soft. I was genuinely shocked when I felt them. I can only imagine how comfortable it is for my little one. The stretch is also there for easy movement. Not to mention the bands on the inside have prevented multiple blow outs. I also noticed redness on my little ones bum has gone away. The zinc oxide and absorb and core really do work on preventing diaper rash.
Items you may like
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk. $17.98 $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1114.0901 out of 5 Stars. 111 reviews4.0901 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Members-only priceHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Available for ShippingShippingSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
Members-only priceSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
344.7941 out of 5 Stars. 34 reviews4.7941 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
24364.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627604.8196 out of 5 Stars. 62760 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Porcelain Tea Set, 14 pc. $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Porcelain Tea Set, 14 pc.
255 out of 5 Stars. 25 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits $4.81 Was $11.98
Now$481current price Now $4.81, Was $11.98$11.98$7.17 offMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits
1794.8603 out of 5 Stars. 179 reviews4.8603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk. $9.98 $0.28/ea
$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58684.6972 out of 5 Stars. 5868 reviews4.6972 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct. $16.32 $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct.
24024.8185 out of 5 Stars. 2402 reviews4.8185 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct. $16.32 $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct.
33484.8342 out of 5 Stars. 3348 reviews4.8342 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping