Hickory Farms Savory Snacks Gift Box
Shipping

Highlights
- Perfect snack gift basket for the holiday season
- Give to a special meat and cheese lover in your life
- Create a delicious meat and cheese spread with this gift
- Includes a total of 13 food items including a variety of sausages, cheeses, and crackers


Members who viewed this also viewed
Sargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
Sponsored$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySavory and Sweet Snack Gift Basket $45.74
$4574current price $45.74Savory and Sweet Snack Gift Basket
3044.1283 out of 5 Stars. 304 reviews4.1283 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFruitfully Yours Gift Tower $50.00
$5000current price $50.00Fruitfully Yours Gift Tower
2654.3925 out of 5 Stars. 265 reviews4.3925 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFormaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz. $12.94 Was $13.98 $0.59/oz
SponsoredNow$1294current price Now $12.94, Was $13.98$13.98$0.59/oz$1.04 offFormaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz.
26234.308 out of 5 Stars. 2623 reviews4.308 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk. $9.97 $1.66/ea
$997current price $9.97$1.66/eaGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk.
1284.7969 out of 5 Stars. 128 reviews4.7969 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHappy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Happy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket
1044.1827 out of 5 Stars. 104 reviews4.1827 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl $43.78
$4378current price $43.78Alder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl
Available for ShippingShippingMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound $34.86 $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38394.2709 out of 5 Stars. 3839 reviews4.2709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCalifornia Festive Trio Fruit Gift Box $34.94
$3494current price $34.94California Festive Trio Fruit Gift Box
4544.3238 out of 5 Stars. 454 reviews4.3238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box
12 out of 5 Stars. 1 reviews2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box
21.5 out of 5 Stars. 2 reviews1.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound $17.43 $4.98/lb
$1743current price $17.43avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound
40324.6059 out of 5 Stars. 4032 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs. $8.96 $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45374.6707 out of 5 Stars. 4537 reviews4.6707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound $14.92 $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
42084.1043 out of 5 Stars. 4208 reviews4.1043 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAlder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
A Flavorful Collection for Meat and Cheese Lovers
Delight the meat and cheese connoisseur in your life with this delectable collection from Hickory Farms. This set is packed with the brand's most loved flavors, allowing the recipient to create a robust snack spread that is sure to impress. The selection includes the Signature Beef Summer Sausage and Farmhouse Summer Sausage, offering a rich and savory taste that pairs perfectly with the variety of cheeses.
A Variety of Cheeses for Every Palate
The gift set doesn't stop at sausages. It also includes an array of cheeses that will satisfy any cheese lover's cravings. The assortment includes Sharp Cheddar Blend, Jalapeño Cheddar Blend, Smoked Cheddar Blend, Smoked Bacon & Cheddar Blend, Three Cheese & Onion Blend, and Mission Jack Blend. Each cheese offers a unique flavor profile, ensuring a diverse and exciting tasting experience.
Perfect Pairing with Crackers and Mustard
No cheese and meat spread is complete without the perfect accompaniments. This collection also includes Golden Toasted and Olive Oil & Rosemary Crackers, providing a crunchy contrast to the soft cheeses and succulent sausages. To top it all off, Sweet Hot Mustard is included for that extra kick. These additions make every bite an ultimate delight, making this gift set a complete gourmet experience.
Specifications
Contents:
- (2) 7 oz Signature Beef Summer Sausage
- (2) 4 oz Farmhouse Summer Sausage
- 4 oz Mission Jack Blend
- 4 oz Smoked Cheddar Blend
- 4 oz Jalapeño Cheddar Blend
- 4 oz Smoked Bacon & Cheddar
- 4 oz Three Cheese & Onion Blend
- 4 oz Sharp Cheddar Blend
- 1.5 oz Olive Oil & Rosemary Crackers
- 1.5 oz Golden Toasted Crackers
- 10 oz Sweet Hot Mustard
Net Weight: Over 3.5 lbs
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Can't Beat this Gift Box
Sent to a family member. Very pleased. Nice selection.
Substitution
I haven't used this yet. I expect the quality to be exceptional. But I gave it 4 stars because there was a substitution. I got a 10oz and two 7 oz Signature Beef Sausages, but no Farmhouse Sausages. This is more meat than advertised and I know that the Beef Sausages are way better than the Farmhouse Sausages. But if you want to slice up a variety of smaller sausages, you can't. The box says that everything is best used by Jan. 23, 2025, but the items inside have "Best By" dates from March to August of 2025.
So many other brands have better quality now
The quality of hickory farms has catastrophically degraded over the years.
Other popular items in Gift Baskets & Gourmet Food
Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket $59.98
$5998current price $59.98Beyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket
Available for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128184.7767 out of 5 Stars. 12818 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs. $16.76 $0.26/oz
$1676current price $16.76$0.26/ozJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs.
32954.8 out of 5 Stars. 3295 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g $15.76
$1576current price $15.76Member's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g
5314.2279 out of 5 Stars. 531 reviews4.2279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingLa Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct. $14.29
$1429current price $14.29La Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct.
2003.9 out of 5 Stars. 200 reviews3.9 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGrinch Advent Calendar, 37.34 oz $24.98
$2498current price $24.98Grinch Advent Calendar, 37.34 oz
Available for ShippingShippingDark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz. $16.97
$1697current price $16.97Dark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz.
4264.3592 out of 5 Stars. 426 reviews4.3592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHarry & David Fudge Mint Cookies $10.96
$1096current price $10.96Harry & David Fudge Mint Cookies
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMilk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz. $24.98
$2498current price $24.98Milk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz.
1374.0073 out of 5 Stars. 137 reviews4.0073 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk. $18.98 $0.34/oz
$1898current price $18.98$0.34/ozMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk.
21024.6 out of 5 Stars. 2102 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDelicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz $14.98
$1498current price $14.98Delicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping