
Highlights
- Double slide with Moving Dinosaur head, Waterfall, Water Pool, Double Water Cannon, Climb Wall
- Quick and easy set up in just minutes for hours of entertainment and fun
- L 16.4' x W 16.4' x H 7.5'
- 82.9 lbs
Upper Bounce Mega Trampoline with Fiber Flex Enclosure System, 10' X 17' $749.00

Upper Bounce Mega Trampoline with Fiber Flex Enclosure System, 10' X 17'


Members also considered
Little Kids Light-Up Halloween Bubble Wand 2-Pack $17.75 Was $21.97
Now$1775current price Now $17.75, Was $21.97$21.97Options from $17.75 – $21.97$4.22 offLittle Kids Light-Up Halloween Bubble Wand 2-Pack
144.3571 out of 5 Stars. 14 reviews4.3571 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBanana Boat Sport Kids Sunscreen Spray, SPF 50, 9.5 oz., 2 pk. $16.68 $0.88/oz
$1668current price $16.68$0.88/ozBanana Boat Sport Kids Sunscreen Spray, SPF 50, 9.5 oz., 2 pk.
1284.4922 out of 5 Stars. 128 reviews4.4922 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
Members-only priceNeutrogena Ultra Sheer Body Mist Sunscreen Spray, SPF 70, 5 oz., 3 pk.
10854.5982 out of 5 Stars. 1085 reviews4.5982 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack $17.98
$1798current price $17.98Neutrogena Sport Spray Sunscreen, SPF 70, Sweat/Water Resistant, 5 fl. oz., 2 pack
11374.8901 out of 5 Stars. 1137 reviews4.8901 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk. $18.98 $3.16/oz
$1898current price $18.98$3.16/ozNeutrogena Clear Face Sunscreen Lotion, SPF 50, 2 pk.
22004.745 out of 5 Stars. 2200 reviews4.745 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBig Joe Floating Oasis Pool Float $49.98
$4998current price $49.98Big Joe Floating Oasis Pool Float
274.4815 out of 5 Stars. 27 reviews4.4815 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Sport Face Sunscreen, Oil-Free, 2 pk. 2.5 fl. oz. $16.98
$1698current price $16.98Neutrogena Sport Face Sunscreen, Oil-Free, 2 pk. 2.5 fl. oz.
15724.6972 out of 5 Stars. 1572 reviews4.6972 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKid Trax 12V Golf Cart Battery Powered Electric Ride-On $149.98 Was $179.98
Now$14998current price Now $149.98, Was $179.98$179.98$30 offKid Trax 12V Golf Cart Battery Powered Electric Ride-On
334.697 out of 5 Stars. 33 reviews4.697 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingYvolution Glider Air 3 Wheels Kids Scooter $36.96
$3696current price $36.96Yvolution Glider Air 3 Wheels Kids Scooter
1144.4737 out of 5 Stars. 114 reviews4.4737 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSkywalker 15' Round Sports Arena Trampoline and Enclosure $399.00
$39900current price $399.00Skywalker 15' Round Sports Arena Trampoline and Enclosure
10414.4054 out of 5 Stars. 1041 reviews4.4054 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Dash 6'6" Youth Sit-On-Top Kayak, Paddle Included $79.98 Was $109.98
Now$7998current price Now $79.98, Was $109.98$109.98$30 offLifetime Dash 6'6" Youth Sit-On-Top Kayak, Paddle Included
804.25 out of 5 Stars. 80 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSkywalker Trampolines 14' Heavy Duty Trampoline with Basketball Hoop $269.98
$26998current price $269.98Skywalker Trampolines 14' Heavy Duty Trampoline with Basketball Hoop
4454.4202 out of 5 Stars. 445 reviews4.4202 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Envoy Tandem Sit-On-Top Kayak, Python Fusion $429.98
$42998current price $429.98Lifetime Envoy Tandem Sit-On-Top Kayak, Python Fusion
764.8026 out of 5 Stars. 76 reviews4.8026 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBestway 14' Xtreme Air Round Trampoline $219.00
$21900current price $219.00Bestway 14' Xtreme Air Round Trampoline
574.6316 out of 5 Stars. 57 reviews4.6316 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Kenai Sit-On-Top Kayak Lightning Fusion, 2 Pack $529.00
$52900current price $529.00Lifetime Kenai Sit-On-Top Kayak Lightning Fusion, 2 Pack
334.1818 out of 5 Stars. 33 reviews4.1818 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Exciting Dino-Themed Water Park
Transform your backyard into a thrilling adventure with the Happy Hop Dino Mega Bite Water Park. Featuring a vibrant dinosaur theme, this inflatable water park is designed to provide endless fun for kids. Its eye-catching design and playful elements make it the perfect centerpiece for summer activities.Multiple Play Features
This water park includes a variety of engaging features such as a slide, splash pool, and climbing wall. Kids can enjoy hours of entertainment while staying active and cool during hot days. The interactive elements are sure to spark their imagination and keep them entertained.Durable and Easy to Set Up
Made from high-quality materials, the Happy Hop Dino Mega Bite Water Park is built to withstand energetic play. It inflates quickly and is easy to set up, ensuring more time for fun and less hassle. Perfect for family gatherings or playdates, this water park is a must-have for summer fun.Specifications
Assembled Dimensions: L 16.4' x W 16.4' x H 7.5'
Weight: 82.9 lbs
Weight Capacity: Maximum players: 5 kids; maximum total weight: 200 lbs; maximum individual weight: 100lbs
Recommended Age Range: Ages 3 to 10 years
Included: Happy Hop Dino Mega Bite Water Park inflatable, heavy duty blower with GFCI plug, 8 x ground stakes for the inflatable, 4 x ground stakes for the blower, storage carrying bag, water sprayer set, repair Kit and Instruction manual.
Warning Information: Adults supervision required at all times during use.The product must be fully inflated before any children are allowed inside. The product must stay fully inflated until everyone is out.
Warnings and disclaimers
Warning Text
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 7 reviews
Great Summer Activity
This water slide is super cool! My kids have loved it! It has slides on both sides which is great for multiple kids to play at a time. The dino head fills up with water and dumps. It was pretty easy to set up. The take down was some work. You have to drain the water, dry the whole thing out then disassemble water hoses and fold it all up. Definitely a fun summer activity to keep my kids entertained for hours. Just be prepared for the take down.
So much summer fun!!
My kids 9 and 6 love this! It’s a great deal for the price! It is easy to blow up and hours of fun. It seems well built and sturdy. The kids played in it for hours. It is kind of difficult to store, making sure it completely dries out, but the kids love it so much it’s worth it.
HOURS OF FUN
This Dino mega blast was awesome blown up and the water really retained in the pools. My kids had a great time on here but it took quite a bit of space. This huge powerhouse was hours of fun for me and my kids. I want to get more to add to the collection! I recommend shipping to your house or buying in the warehouse only if you have strong people to help you. The box was HEAVY!
Items you may like
Morton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs $7.48
$748current price $7.48Morton Pure and Natural Water Softener Crystals 40 lbs
24734.7461 out of 5 Stars. 2473 reviews4.7461 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Bath Squirter Bucket Set, 5 pc. $16.98
$1698current price $16.98Disney Bath Squirter Bucket Set, 5 pc.
214.7143 out of 5 Stars. 21 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use $59.99
$5999current price $59.99Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use
125 out of 5 Stars. 12 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLifetime Pickleball Paddle, Choose Color $49.99
$4999current price $49.99Lifetime Pickleball Paddle, Choose Color
124.75 out of 5 Stars. 12 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSKLZ Playmaker Soccer Goal Set
Members-only priceSKLZ Playmaker Soccer Goal Set
63.8333 out of 5 Stars. 6 reviews3.8333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Outdoor Games Set with Paddles and Volleyball $139.98
$13998current price $139.98Lifetime Outdoor Games Set with Paddles and Volleyball
424.381 out of 5 Stars. 42 reviews4.381 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSkywalker Trampolines Wide-Step Ladder Accessory Kit $39.98
$3998current price $39.98Skywalker Trampolines Wide-Step Ladder Accessory Kit
1594.6101 out of 5 Stars. 159 reviews4.6101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime Lite Elite Kayak Paddle, 91076 $35.28
$3528current price $35.28Lifetime Lite Elite Kayak Paddle, 91076
134.3077 out of 5 Stars. 13 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping3-in-1 Floating Game Mat: Mahjong, Rummi Cube, and Waterproof Cards $149.00
$14900current price $149.003-in-1 Floating Game Mat: Mahjong, Rummi Cube, and Waterproof Cards
964.4479 out of 5 Stars. 96 reviews4.4479 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZuru X-Shot Insanity Motorized Rage Fire Blaster $54.98
$5498current price $54.98Zuru X-Shot Insanity Motorized Rage Fire Blaster
914.3956 out of 5 Stars. 91 reviews4.3956 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery