Graco SnugRide SnugFit DLX Infant Car Seat
Shipping

Highlights
- Anti-Rebound Bar provides an extra layer of rear-facing safety by limiting seat rotation during impact
- Rear-facing for infants 4-35 lb and up to 32 in; head must be at least 1 in below top of car seat
- SnugLock technology installs in under 1 minute using vehicle seat belt or LATCH — no guesswork
- InRight LATCH provides a 1-second attachment with an audible click; 5-position adjustable base with bubble level indicator
- Graco ProtectPlus Engineered for frontal, side, rear, and rollover crash protection — safety you can feel confident in
Safety 1st Grand 2-in-1 Booster Car Seat, Choose Color

Safety 1st Grand 2-in-1 Booster Car Seat, Choose Color


Members also considered
Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Sensitive Baby Wipes, Fragrance Free, 17 pk., 1088 Wipes
119674.7824 out of 5 Stars. 11967 reviews4.7824 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
Sam's Cash Offer
$2448current price $24.48$0.14/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
SponsoredMembers-only priceHuggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7
7564.3399 out of 5 Stars. 756 reviews4.3399 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41694.786 out of 5 Stars. 4169 reviews4.786 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb. $24.98 $0.32/oz
$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6857 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6857 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz. $53.98 $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Enhanced Safety with Anti-Rebound Bar
The Graco SnugRide SnugFit DLX Infant Car Seat in Maison is designed to keep your newborn safe and secure during every ride. Featuring a patented Anti-Rebound Bar, this car seat provides an extra layer of protection by limiting rotation in the event of a rear-facing impact, exceeding standard safety requirements.
Perfect Fit for Growing Infants
This car seat is suitable for rear-facing infants from 4 to 35 lbs and up to 32 inches tall, ensuring your baby is protected from the newborn stage through their first year and beyond. The 5-position adjustable base with a built-in bubble level indicator ensures a perfect fit in your vehicle.
Quick and Secure Installation
Enjoy installation confidence with SnugLock technology, allowing you to securely install the seat in under one minute using either the vehicle seat belt or LATCH. Graco's exclusive InRight LATCH system provides a 1-second attachment with an audible click, so you know it's locked in place.
Convenient Adjustments and Comfort Features
The Simply Safe Adjust Harness System lets you change the headrest height and harness position without unstrapping or rethreading. Additional features include infant head and body supports, a 1-hand adjustable handle, and a Silent Shade canopy that adjusts quietly to avoid disturbing your sleeping baby.
Easy Cleaning and Travel System Compatibility
The Rapid Remove seat pad lifts out in seconds for hassle-free cleaning. Plus, this car seat is compatible with most Graco strollers, making it a seamless addition to your travel system for on-the-go convenience.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Type: | Graco SnugRide SnugFit DLX Infant Car Seat, Maison. Model #2156211. Includes car seat and adjustable base. Graco ProtectPlus Engineered. |
| Key Features: | Anti-Rebound Bar; SnugLock installation technology (seat belt or LATCH); InRight LATCH (1-second attachment); 5-position adjustable base with bubble level indicator; front-adjust no-rethread Simply Safe Adjust Harness System; 1-hand adjustable handle; Silent Shade canopy; Rapid Remove seat pad; infant head and body supports; harness covers; compatible with Graco strollers for travel system use |
| Height, Age, & Weight Limits (minimums & maximums if applicable) | Height: Up to 32 in; head must be at least 1 in below top of car seat. Age: Birth through approximately 12 months (or until weight/height limit is reached). Weight: 4-35 lb rear-facing |
| Material Callouts if applicable | Steel and plastic shell; EPS foam lining; polyester fabric seat pad |
| Use & Care Instructions | Minimal assembly required; base must be installed in vehicle before use; refer to included instruction manual |
| Dimensions | 25.5 in H x 17.5 in W x 27.5 in D |
| Weight of Product | 9.8 lb (seat only; base weight additional) |
| Safety Certifications (if applicable) | Graco ProtectPlus Engineered (frontal, side, rear, rollover); Anti-Rebound Bar; meets FMVSS 213; 7-year seat expiration from manufacture date |
| Warranty Information (if applicable) | 1-year limited warranty; contact Graco at gracobaby.com or 1-888-224-5649 |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 129 reviews
Verified Purchase
A safe and reliable option
[This review was collected as part of a promotion.] Installation is easy and intuitive, after taking it to the fire station to be evaluated I'm secure that this drag is the safe and correct option for us. And we like the stroller attachment we purchased which is lightweight and a good height. It seems like this will last a good while.
Verified Purchase
Growing Family Peace of Mind
[This review was collected as part of a promotion.] It is so reassuring to know there is coverage to care for such a precious part of our family. Caring for what carries them is essential and gives me as a new parent peace of mind to know wherever we go and grow that we are covered in the critical years.
Verified Purchase
Great features
[This review was collected as part of a promotion.] I love that I don't have to rethread the straps, it's super simple to adjust. I also love that this has more head support and I d ok t have to worry about baby's head flopping all around!
Other popular items in Baby Gear & Activity Toys
Strawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
Members-only priceSafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
1794.1173 out of 5 Stars. 179 reviews4.1173 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLearning Resources Snap-N-Learn Counting Sheep, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Counting Sheep, Mixed Media
614.6721 out of 5 Stars. 61 reviews4.6721 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingInfantino Flip 4-in-1 Convertible Baby Carrier
Members-only priceInfantino Flip 4-in-1 Convertible Baby Carrier
5254.259 out of 5 Stars. 525 reviews4.259 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Highchair, Birchbark
Members-only priceSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Highchair, Birchbark
1154.4 out of 5 Stars. 115 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingInfantino Music and Lights 3-in-1 Discovery Seat and Booster, Choose Color
Members-only priceInfantino Music and Lights 3-in-1 Discovery Seat and Booster, Choose Color
4844.4401 out of 5 Stars. 484 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJeep Wrangler Deluxe Stroller Wagon + Accessories Black/Green
Members-only priceJeep Wrangler Deluxe Stroller Wagon + Accessories Black/Green
1024.4314 out of 5 Stars. 102 reviews4.4314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Members-only priceRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKolcraft Cloud Umbrella Stroller, Black $37.98
$3798current price $37.98Kolcraft Cloud Umbrella Stroller, Black
34884.0198 out of 5 Stars. 3488 reviews4.0198 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLearning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media $14.48
$1448current price $14.48Learning Resources Snap-N-Learn Letter Llamas, Mixed Media
344.1471 out of 5 Stars. 34 reviews4.1471 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st Play-and-Stay Play Yard, Choose Color
Members-only priceSafety 1st Play-and-Stay Play Yard, Choose Color
424.619 out of 5 Stars. 42 reviews4.619 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping37 Piece Figure 8 Wooden Train Set $18.84
$1884current price $18.8437 Piece Figure 8 Wooden Train Set
194.8947 out of 5 Stars. 19 reviews4.8947 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStep2 Wonderball Fun House Playset
Members-only priceStep2 Wonderball Fun House Playset
1894.5926 out of 5 Stars. 189 reviews4.5926 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
Members-only priceRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
7824.3 out of 5 Stars. 782 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Plus High Chair, Choose Color
Members-only priceSafety 1st 3-in-1 Grow and Go Plus High Chair, Choose Color
524.4808 out of 5 Stars. 52 reviews4.4808 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping