Giovanni Rana Chicken Alfredo & Mushroom Lasagna, 40 oz.
Curbside Pickup

Highlights
- Chicken Alfredo and mushroom lasagna made with roasted white chicken
- Layered with Alfredo sauce, mushrooms, mozzarella cheese and crunchy bread crumbs
- 20g of protein per serving
- Ready to cook with convenient microwave or conventional oven preparation
- 40 oz. refrigerated entrée with about 5 servings, ideal for an easy family meal
Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs. $16.98 $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.


Members also considered
Stouffer's Homestyle Chicken and Noodles, Frozen 52 oz $9.84
$984current price $9.84Stouffer's Homestyle Chicken and Noodles, Frozen 52 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz. $14.98 $0.16/oz
$1498current price $14.98$0.16/ozStouffer's Signature Lasagna with Meat Sauce, Frozen 96 oz.
48194.4569 out of 5 Stars. 4819 reviews4.4569 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct. $12.93 $0.40/oz
$1293current price $12.93$0.40/ozMember's Mark Beef Birria Tacos with Consomme, 8 ct.
31854.5325 out of 5 Stars. 3185 reviews4.5325 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHealthy Choice Simply Steamers Grilled Chicken Marinara with Parmesan Bowls, Frozen, 6 ct. $15.87
$1587current price $15.87Healthy Choice Simply Steamers Grilled Chicken Marinara with Parmesan Bowls, Frozen, 6 ct.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Sandwich, Frozen, 8 Count, 53.6 oz. $14.36
$1436current price $14.36Member's Mark Southern Style Chicken Sandwich, Frozen, 8 Count, 53.6 oz.
213.9524 out of 5 Stars. 21 reviews3.9524 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct. $12.68 $0.23/oz
$1268current price $12.68$0.23/ozMember's Mark Chicken Fried Rice, Frozen, 9 oz., 6 ct.
80504.5001 out of 5 Stars. 8050 reviews4.5001 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCrispUps Grilled Chicken Quesadillas, Frozen, 2.33 oz., 14 ct. $12.97 $0.93/ea
$1297current price $12.97$0.93/eaCrispUps Grilled Chicken Quesadillas, Frozen, 2.33 oz., 14 ct.
10914.2246 out of 5 Stars. 1091 reviews4.2246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct. $12.84 $0.80/ea
$1284current price $12.84$0.80/eaMember's Mark Cheeseburger Sliders, Frozen, 2.3 oz., 16 ct.
58764.6091 out of 5 Stars. 5876 reviews4.6091 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAjinomoto Vegetable Chow Mein, Frozen 9 oz., 6 pk. $14.87 $2.48/ea
$1487current price $14.87$2.48/eaAjinomoto Vegetable Chow Mein, Frozen 9 oz., 6 pk.
57084.5371 out of 5 Stars. 5708 reviews4.5371 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz. $12.97 $0.27/oz
$1297current price $12.97$0.27/ozMembers Mark Orange Chicken Tempura, Frozen, 48 oz.
16114.5779 out of 5 Stars. 1611 reviews4.5779 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Creamy Chicken Alfredo & Mushroom Lasagna
Enjoy a comforting Italian-inspired meal with Giovanni Rana Chicken Alfredo & Mushroom Lasagna. Layers of pasta are paired with roasted white chicken, savory mushrooms and creamy Alfredo sauce, then topped with mozzarella cheese and crunchy bread crumbs for a satisfying combination of flavors and textures.
20 Grams of Protein Per Serving
Each serving provides 20 grams of protein and features seasoned chicken breast alongside creamy mushroom and Alfredo sauces. With about five servings per container, this 40 oz. refrigerated lasagna makes it easy to serve a hearty meal without preparing lasagna from scratch.
Ready to Cook for an Easy Meal
Designed for convenient preparation, this refrigerated lasagna can be cooked in the microwave in about 9 minutes or baked in a conventional oven in about 25 minutes. Pair it with a salad, vegetables or garlic bread for an easy weeknight dinner, or serve it when you're gathering around the table with family and friends.
Specifications
Keep Refrigerated
Microwave Instructions (1200 W): Remove carton and plastic film. Place the microwave-safe tray in the microwave. Microwave on high (100% power) for 9 minutes. Carefully remove from microwave and let stand 1–2 minutes before serving. If frozen, microwave on 20% power for 15 minutes, then continue cooking on 100% power for 8–9 minutes.
Conventional Oven Instructions: Preheat oven to 375°F. Remove carton and plastic film. Place the oven-safe tray on a baking sheet in the center of the oven. Bake for 25 minutes, or until internal temperature reaches 160°F. If desired, add a few minutes for extra browning on top. Remove carefully and let stand 1–2 minutes before serving. If frozen, cover with aluminum foil and bake at 375°F for 45–50 minutes.
Contains: Eggs, milk, wheat
Ingredients: Mushroom Sauce: Mushrooms, cream (cream, milk), water, onions, unsalted butter (cream), Parmesan cheese (pasteurized cultured part-skim milk, salt, enzymes), white wine, modified food starch, 2% or less of autolyzed yeast extract, natural flavors, salt, garlic, spice. Alfredo Sauce: Milk, water, modified food starch, sunflower oil, wheat flour, Parmesan cheese (pasteurized cultured part-skim milk, salt, enzymes), 2% or less of chicken stock concentrate (chicken broth, yeast extract, salt, sugar, chicken fat, potato starch, onion powder, natural flavors), garlic, natural flavors, salt, dehydrated onion, spices. Seasoned Chicken Breast: Chicken breast, water, potato starch, sugar, salt, spices, garlic. Pasta: Durum wheat flour, water, eggs. Mozzarella Cheese: Pasteurized milk, cheese cultures, salt, enzymes. Bread Crumbs: Wheat flour, 2% or less of yeast, salt, sugar.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 7 reviews
Verified Purchase
Quick dinner meal!
When you need a fast, quick dinner, this frozen entree is a great to serve. Heats quickly in the microwave! Serve with French bread and bagged salad greens with Italian salad dressing.
Creamy
We love mushrooms around here, so decided to give this a try. It's super creamy and cheesy. Doesn't even need Parmesan cheese on top and we usually put it on everything Italian. Good and easy dinner. Kinda pricey, but worth it for me—no dishes!
Delicious! Creamy and cheesy. The crunchy topping was wonderful. The only thing we wished for was some spinach or something. Will serve it with a green side veggie next time to balance out the richness.
Items you may like
Raybern's Philly Cheesesteak, Frozen, 6 ct. $11.68 $1.95/ea
Sponsored$1168current price $11.68$1.95/eaRaybern's Philly Cheesesteak, Frozen, 6 ct.
30064.357 out of 5 Stars. 3006 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmucker's Uncrustables Peanut Butter and Strawberry Jam Sandwiches, Frozen, 18 ct. $13.87 $0.77/ea
$1387current price $13.87$0.77/eaSmucker's Uncrustables Peanut Butter and Strawberry Jam Sandwiches, Frozen, 18 ct.
21454.835 out of 5 Stars. 2145 reviews4.835 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryState Fair Classic Corn Dogs, Frozen, 30 ct. $13.47
$1347current price $13.47State Fair Classic Corn Dogs, Frozen, 30 ct.
24894.6914 out of 5 Stars. 2489 reviews4.6914 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk. $13.76
$1376current price $13.76Smucker's Uncrustables Chocolate Flavored Hazelnut Spread Sandwiches, Frozen, 1.8oz, 18pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct. $12.86 Was $13.86 $3.38/lb
Instant Savings
Now$1286current price Now $12.86, Was $13.86$13.86$3.38/lb$1 offEnds Oct 15Gorton’s Super Crunchy Fish Sticks, Frozen, 64 ct.
49174.6909 out of 5 Stars. 4917 reviews4.6909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPizzeria UNO Steak & Cheese Tastefulls Individualized 10 pk $14.84 $1.48/ea
$1484current price $14.84$1.48/eaPizzeria UNO Steak & Cheese Tastefulls Individualized 10 pk
27483.8188 out of 5 Stars. 2748 reviews3.8188 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz. $12.67 $0.26/oz
$1267current price $12.67$0.26/ozInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz.
10854.4885 out of 5 Stars. 1085 reviews4.4885 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMrs. T's Potato Cheddar Pierogies - 5 lbs. $9.67 Was $11.97 $1.93/lb
Instant Savings
Now$967current price Now $9.67, Was $11.97$11.97$1.93/lb$2.30 offEnds Oct 31Mrs. T's Potato Cheddar Pierogies - 5 lbs.
4844.7789 out of 5 Stars. 484 reviews4.7789 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRed's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz. $14.87
$1487current price $14.87Red's Grilled Chicken Burritos, Frozen, 10 ct., 50 oz.
Available for Pickup or DeliveryPickupDelivery