Gillette Sensor3 Sensitive Men's Disposable Razor, 24 ct.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Each razor provides up to 12 gentle shaves.
- Equipped with 3 skin sensing blades for a comfortable shave.
- Features a 40-degree pivoting head that adjusts to the contours of the face.
- Enhanced lubrastrip includes water-activated Comfortgel technology for ultimate comfort and gentle shaving (vs Sensor2 Plus).
- Designed with an easy grip handle and anti-slip rubber for control.


Members also considered
Gillette Sensor2 Plus Lubrastrip Pivoting Head Disposable Razors, 52 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Sensor2 Plus Lubrastrip Pivoting Head Disposable Razors, 52 ct.
22754.5811 out of 5 Stars. 2275 reviews4.5811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
28454.6376 out of 5 Stars. 2845 reviews4.6376 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
14354.4753 out of 5 Stars. 1435 reviews4.4753 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
11024.5209 out of 5 Stars. 1102 reviews4.5209 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Enjoy Gentle and Comfortable Shaves
The Gillette Sensor3 Sensitive disposable razors are designed to provide up to twelve gentle shaves per razor. These razors feature three chromium-coated, skin-sensing, adjustable blades and a forty-degree pivoting head that automatically adjusts to the contours of your skin. This ensures a close, smooth, and comfortable shave every time. The skin guard fins, equipped with five elastomer fins, gently stretch the skin to create a smooth, even surface for an optimal shave.
Enhanced Lubrastrip for Ultimate Comfort
These Sensor3 disposable razors for men come with an enhanced Lubrastrip with water-activated Comfortgel technology. This feature ensures ultimate comfort and gentle shaving on your sensitive skin, resulting in less irritation compared to Sensor2 Plus. The razors are also equipped with an ergonomic shaped, non-slip, easy-grip rubber handle for great control during your shave.
Easy Rinse Blades
The easy rinse blades of these razors provide two times better rinsing compared to Sensor2 Plus disposable razors, helping to avoid razor clog. When you're ready for a new one, simply toss the old one away.
Best Results with Gillette Shave Products
For best results, pair these razors with your favorite Gillette shave gel, cream, or foam. Each pack of 24 Sensor3 Sensitive disposable razors can last up to 288 shaves, offering great value. Experience why the Gillette Sensor3 Men’s Disposable razor is the world’s number one selling three-bladed disposable razor, based on Nielsen sales data among three-bladed male disposable razors.
Specifications
| Key Specifications | |
| Includes | 24 Disposable Razors |
| Blade Count | 3 Blades |
| Scented or Unscented | Aloe |
Directions: Dispose of the razor safely after use. Rinse the razor under warm water during and after shaving. Store the razor in a dry place to preserve its longevity. Change the razor blade regularly for optimal performance.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 135 reviews
Verified Purchase
Happy with this razor
I recently changed from bearded to clean shaven, using this razor for a month - this razor has provided a close and comfortable shave each time I have used it (still using the first of the 24 razors so I may get more than the indicated approximately 2 years of use from this pack).
Verified Purchase
Great disposable razors!!!
These razors are similar to the Mach 3 razors offered by Gillette, and a good deal!! I have used the Mach 3 razors from this company, and they are amazing!! But the Sensor 3 razors are also amazing, and cheaper.. Now, the Mach 3 is built to last longer, but if you are a guy who keeps a beard (stubble or longer) and just wants to shave your neck line every day, the Sensor branded razors do a great job and last a long time!
Verified Purchase
Gillette because...why not?🤯
These work just as good as any razor and they're a bargain
Items you may like
Irish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk. $10.96 $0.18/foz
Sponsored$1096current price $10.96$0.18/fozIrish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk.
11884.6894 out of 5 Stars. 1188 reviews4.6894 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Advanced Men's Multivitamin Tablets, 275 ct. $13.34 $0.05/ea
$1334current price $13.34$0.05/eaMember's Mark Advanced Men's Multivitamin Tablets, 275 ct.
2604.5462 out of 5 Stars. 260 reviews4.5462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz. $32.98 $3.91/oz
$3298current price $32.98$3.91/ozMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz.
153.8 out of 5 Stars. 15 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct. $17.98 Was $19.88 $0.09/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.09/ea$1.9 offOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct.
6264.2907 out of 5 Stars. 626 reviews4.2907 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhilips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
Instant Savings
Members-only price$10 offEnds Oct 26Philips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
10494.3661 out of 5 Stars. 1049 reviews4.3661 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEros for Men by Versace Eau de Toilette $64.98
$6498current price $64.98More options from $44.98Eros for Men by Versace Eau de Toilette
2734.7289 out of 5 Stars. 273 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping