Gillette Fusion5 ProGlide Men's Razor, 1 Handle + 13 Cartridges
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains 13 Cartridges + 1 Handle
- Features a larger lubrication strip for a smoother experience and glide
- Adapts and responds to individual facial contours to get a clean shave
- Is perfect for styling facial hair, especially in these hard-to-reach areas
- Fits all Gillette ProGlide, Fusion5 ProGlide, and Fusion5 razors


Members also considered
Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Mach3 Men's Razor Cartridges, 20 ct.
28454.6376 out of 5 Stars. 2845 reviews4.6376 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
14354.4753 out of 5 Stars. 1435 reviews4.4753 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
11024.5209 out of 5 Stars. 1102 reviews4.5209 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette Sensor2 Plus Lubrastrip Pivoting Head Disposable Razors, 52 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Sensor2 Plus Lubrastrip Pivoting Head Disposable Razors, 52 ct.
22754.5811 out of 5 Stars. 2275 reviews4.5811 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Great Precision and Comfort
The Gillette Fusion5 ProGlide razor for men provides the iconic Gillette shave precision with comfort and style. This five-bladed men's razor with FlexBall handle technology, features a larger lubrication strip for a smoother* glide to your shave. This larger lubrastrip also fades when you are no longer getting an optimal shave.
Advanced Blade Technology
The handle’s FlexBall technology responds to your facial contours, and the blade cartridge features five, ultra sharp, anti-friction blades for a shave you can barely feel. Our simple yet effective blade stabilization maintains optimal blade spacing for comfort while allowing the blades to adjust to the contours of your face.
Precision Trimmer for Your Perfect Look
The Precision Trimmer on the back is perfect for styling facial hair, especially in these hard-to-reach areas such as under the nose and the sideburns. Combined with a Microfin Guard to gently smooth your skin before the blades and a microcomb that helps guide your hair to the blades. The Gillette Fusion5 ProGlide men’s razor provides a smooth, close shave that lasts.
Effortless Compatibility & Great Value
Concerned your Gillette handle won't fit? All Gillette Fusion5 ProGlide razor blades fit all Gillette 5-blade razor handles (excluding GilletteLabs). Plus, enjoy long-lasting value with each ProGlide blade refill providing up to 30 shaves.**
*Vs. previous Fusion5 ProGlide
**based on 3 shaves per week
Specifications
- Includes: 1 Handle + 13 Cartridges.
- Scent: Unscented
- Product Use: Shave Care
Warnings: Trimmer blade on back
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,308 reviews
Verified Purchase
Shaving
Price is high. It does a good job.
Verified Purchase
Five Stars
I always enjoy this product because it leaves my skin nice and smooth. It doesn’t nick or scratch, it pivots the shape of my face.
Verified Purchase
Work well
As expected
Items you may like
Irish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk. $10.96 $0.18/foz
Sponsored$1096current price $10.96$0.18/fozIrish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk.
11884.6894 out of 5 Stars. 1188 reviews4.6894 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173934.8553 out of 5 Stars. 17393 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Advanced Men's Multivitamin Tablets, 275 ct. $13.34 $0.05/ea
$1334current price $13.34$0.05/eaMember's Mark Advanced Men's Multivitamin Tablets, 275 ct.
2604.5462 out of 5 Stars. 260 reviews4.5462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz. $32.98 $3.91/oz
$3298current price $32.98$3.91/ozMember's Mark Minoxidil 5% 120 Day Foam, 8.44 oz.
153.8 out of 5 Stars. 15 reviews3.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct. $17.98 Was $19.88 $0.09/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.09/ea$1.9 offOLLY Men's Multivitamin Gummy, Blackberry, 200 ct.
6264.2907 out of 5 Stars. 626 reviews4.2907 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhilips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
Instant Savings
Members-only price$10 offEnds Oct 26Philips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
10494.3661 out of 5 Stars. 1049 reviews4.3661 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEros for Men by Versace Eau de Toilette $64.98
$6498current price $64.98More options from $44.98Eros for Men by Versace Eau de Toilette
2734.7289 out of 5 Stars. 273 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping