Gap Kids Girls Top
Shipping

Highlights
- Short sleeve graphic tee with peplum silhouette
- Soft jersey feel for all-day comfort
- Easy, relaxed fit with peplum flare
- Mini graphics with puff foil detail
- Machine washable
Champion Girls Oversized Pullover Crewneck $12.98

Champion Girls Oversized Pullover Crewneck


Members also considered
Member’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set
264.8462 out of 5 Stars. 26 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set
294.8276 out of 5 Stars. 29 reviews4.8276 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boys Favorite Soft Polo $6.98 Was $7.98
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offMember's Mark Boys Favorite Soft Polo
1204.6917 out of 5 Stars. 120 reviews4.6917 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play $12.81 Was $14.98
Now$1281current price Now $12.81, Was $14.98$14.98$2.17 offMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play
2454.5143 out of 5 Stars. 245 reviews4.5143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play $13.98
$1398current price $13.98Member's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play
244.7083 out of 5 Stars. 24 reviews4.7083 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Toddler 2-Piece Holiday Pajamas $7.98
$798current price $7.98Member's Mark Toddler 2-Piece Holiday Pajamas
224.8636 out of 5 Stars. 22 reviews4.8636 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set $50.00
$5000current price $50.00Member's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set
464.8478 out of 5 Stars. 46 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys Favorite Jacket $11.81 Was $12.98
Now$1181current price Now $11.81, Was $12.98$12.98$1.17 offMember's Mark Boys Favorite Jacket
284.8571 out of 5 Stars. 28 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girls 2-Pack Cozy Pajama Set $9.98
$998current price $9.98Member's Mark Girls 2-Pack Cozy Pajama Set
194.9474 out of 5 Stars. 19 reviews4.9474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys 2-Piece Pant Set $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Boys 2-Piece Pant Set
194.9474 out of 5 Stars. 19 reviews4.9474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girls Puffer $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Girls Puffer
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girl's Favorite Soft Zip Up Jacket $7.98
$798current price $7.98Member's Mark Girl's Favorite Soft Zip Up Jacket
154.6 out of 5 Stars. 15 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60384.0946 out of 5 Stars. 6038 reviews4.0946 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Playful Peplum Design for Everyday Comfort
This short sleeve peplum graphic tee combines casual comfort with a touch of elegance, making it a standout choice for her wardrobe. The softly flared peplum hem adds movement and shape, transforming a classic tee into a stylish piece she'll love to wear. Perfect for school, outings, or relaxed weekends, this top offers a polished yet fun look.
Lightweight Fabric for All-Day Ease
Crafted from lightweight jersey fabric, this tee provides a smooth, soft feel against the skin for lasting comfort. Its breathable construction keeps her cool during active moments and layers effortlessly under cardigans or jackets when temperatures change. Designed to maintain its softness and shape, this tee is a reliable favorite she'll reach for time and again.
Thoughtful Fit and Versatile Style
Featuring a classic crewneck and short sleeves, the tee offers a familiar silhouette with a stylish twist. The peplum hem introduces a relaxed flare, creating a flattering drape that pairs beautifully with leggings, jeans, or skirts. Falling at the hip, it allows for easy movement and a slightly dressier feel, perfect for any occasion.
Unique Graphics with Special Details
What sets this tee apart is its attention to graphic detail. Each style showcases a centered mini graphic enhanced with techniques like puff ink and metallic foil accents, adding depth and sparkle. From the sweet cupcake design on the white tee to the playful cat face on the black version, each option lets her express her personality in a fun and unique way.
Durable and Easy to Care For
Finished with durable stitching and a flexible construction, this tee is built to keep up with her day without sacrificing comfort. As part of the Gap Kids collection, it reflects a commitment to quality and wearability. Machine washable and tumble dry-friendly, it’s as practical for parents as it is enjoyable for her to wear.
Specifications
| Key Specifications | |
|---|---|
| Number of Pieces: | 1 |
| Fit: | Relaxed / Comfortable |
| Neckline: | Crewneck |
| Garment Sleeve Style: | Short Sleeve |
| Garment Closure: | Pullover |
| Size Options: | XS / S / M / L / XL |
| Model Sizing Information: | Model is Wearing a Size M |
| Material: | 100% Cotton Jersey |
| Silhouette: | Peplum |
| Hem Style: | Flared Peplum Hem |
| Length: | Hip Length |
| Design: | Mini Graphic Print |
| Graphic Details: | Puff Ink / Metallic Foil Accents |
| Features: | Soft / Lightweight / Breathable |
| Occasion: | School / Everyday Wear / Casual Outings |
| Care Instructions: | Machine Wash / Tumble Dry |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 19 reviews
Super fun
This is the cutest little kitty cat top. My little loves cats so this one was extra special. The fabric is a great quality that I feel will hold up well through many washes. It runs true to size but is a loose comfort fit. The little bedazzle Kat face and the ruffle around the bottom makes for a really fun top. I would definitely recommend this cute top!
Very good product
As a test ride couldn't use it. But I had a young person in my family, and they liked the way it fit.And they liked the way it was a shirt.Slash skirt at the same time. We didn't wash it once in some of the sparkles came off. But for the most part, it was pretty strong. But you do have to wash it on something.That is hello maybe cold
Stylish and comfy
This shirt is such a nice addition to our wardrobe! It's cute and comfy and makes it perfect for various occasions. The style allows it to be paired seamlessly with shorts, pants, or a cute skirt, making it a great choice for both casual and slightly dressier looks. Overall, I would definitely recommend since it's a fantastic shirt that combines comfort with style!
Other popular items in Kids Clothing
Cottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas $9.98
$998current price $9.98Member's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas
224.8182 out of 5 Stars. 22 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys Puffer $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Boys Puffer
235 out of 5 Stars. 23 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
SponsoredMembers-only priceSAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
3474.7262 out of 5 Stars. 347 reviews4.7262 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Pro 3 $249.00
Sam's Cash Offer
$24900current price $249.00-Apple AirPods Pro 3
11334.4378 out of 5 Stars. 1133 reviews4.4378 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMonster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker $219.00
$21900current price $219.00Monster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker
Available for ShippingShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56774.8179 out of 5 Stars. 5677 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct. $15.48 $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk. $11.92 $0.28/oz
$1192current price $11.92$0.28/ozPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk.
18734.4501 out of 5 Stars. 1873 reviews4.4501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV $1,397.99
$1,39799current price $1,397.99SAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV
614.7377 out of 5 Stars. 61 reviews4.7377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping