Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer, White
Shipping

Highlights
Kenmore 25.6 cu. ft. French Door Refrigerator w/Fingerprint Resistance

Kenmore 25.6 cu. ft. French Door Refrigerator w/Fingerprint Resistance


Members also considered
Maxx Cold Commercial Chest Freezer, Solid Top (15.9 cu. ft.) $898.98
Sponsored$89898current price $898.98Maxx Cold Commercial Chest Freezer, Solid Top (15.9 cu. ft.)
333.7273 out of 5 Stars. 33 reviews3.7273 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer, Black $199.00
$19900current price $199.00Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer, Black
5674.4638 out of 5 Stars. 567 reviews4.4638 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingFrigidaire 2.1 cu. ft. Chest Freezer
Members-only priceFrigidaire 2.1 cu. ft. Chest Freezer
1234.4797 out of 5 Stars. 123 reviews4.4797 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrigidaire Gallery 5 cu. ft. Chest Freezer $180.00
$18000current price $180.00Frigidaire Gallery 5 cu. ft. Chest Freezer
43.5 out of 5 Stars. 4 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Gallery 5 Cu. Ft. Chest Freezer, Black $175.00
$17500current price $175.00Frigidaire Gallery 5 Cu. Ft. Chest Freezer, Black
4044.448 out of 5 Stars. 404 reviews4.448 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach Chest Freezer, Granite Design (5.0 cu. ft.) $215.00
$21500current price $215.00Hamilton Beach Chest Freezer, Granite Design (5.0 cu. ft.)
394.0256 out of 5 Stars. 39 reviews4.0256 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Convertible 7 cu. ft. Camo Chest Freezer $245.00
$24500current price $245.00Frigidaire Convertible 7 cu. ft. Camo Chest Freezer
Available for ShippingShippingHamilton Beach, Chest Freezer, Granite Design (7 cu. ft.) $295.00
$29500current price $295.00Hamilton Beach, Chest Freezer, Granite Design (7 cu. ft.)
124.3333 out of 5 Stars. 12 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach 17 cu. ft. Double Door Chest Freezer $595.00
$59500current price $595.00Hamilton Beach 17 cu. ft. Double Door Chest Freezer
453.7333 out of 5 Stars. 45 reviews3.7333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach 30 cu. ft. Double Door Chest Freezer $995.00
$99500current price $995.00Hamilton Beach 30 cu. ft. Double Door Chest Freezer
52.8 out of 5 Stars. 5 reviews2.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire 6.7 cu. ft. Curved Glass Top 2-Door Display Freezer $495.00
$49500current price $495.00Frigidaire 6.7 cu. ft. Curved Glass Top 2-Door Display Freezer
Available for ShippingShippingFrigidaire 4.0 cu. ft Curved Glass Top Display Freezer $395.00
$39500current price $395.00Frigidaire 4.0 cu. ft Curved Glass Top Display Freezer
Available for ShippingShippingHamilton Beach 21 cu. ft. Chest Freezer $645.00 Was $745.00
Instant Savings
Now$64500current price Now $645.00, Was $745.00$745.00$100 offEnds Oct 21Hamilton Beach 21 cu. ft. Chest Freezer
143.2857 out of 5 Stars. 14 reviews3.2857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire 9.0 cu. ft. Curved Glass Top Freezer $795.00
$79500current price $795.00Frigidaire 9.0 cu. ft. Curved Glass Top Freezer
Available for ShippingShippingMagnavox Home Double Door Camo Chest Freezer $795.00
$79500current price $795.00Options from $795.00 – $1,095.00Magnavox Home Double Door Camo Chest Freezer
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Enhance your home with the Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer in a clean white finish.
This chest freezer offers generous storage space and user-friendly features. The ample storage capacity provides plenty of room to accommodate your frozen food items, bulk purchases, and more. The chest freezer design optimizes space utilization, making it suitable for various living arrangements. The white exterior not only adds a touch of elegance to your home or garage, but also resists smudges and fingerprints, maintaining a clean and polished look.
Customize the freezing temperature to meet your specific storage needs with the adjustable external thermostat control.
Easily defrost the freezer with the convenient defrost drain, simplifying maintenance. The manual defrost keeps your frozen foods fresher since it maintains a more consistent freezing temperature.
The power-on indicator light provides a visual queue, ensuring you have confidence that your freezer is operating as intended.
The removable basket allows you to keep your small items separate or remove it to store larger items. This freezer is garage ready and maintains a stable and consistent temperature under extreme temperatures. Upgrade your home storage with the Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer, combining style, efficiency, and convenience to meet your needs.
Specifications
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 17 reviews
Best freezer at a reasonable price
If I could give more than 5 stars I would. The Frigidaire is a great brand and this freezer does not disappoint. With a family of 5 I am always shopping for deals and freezing them, so having extra freezer space is important. This freezer has lots of space and is energy efficient.
Hello Tina Moore, we are glad to hear you and your family are finding your Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer useful.
Perfect for my large family
This chest freezer is great! Exactly what I needed for my large family. Easy to organize with the added little basket on the top, so no need to worry about small things falling to the bottom. Simple and sleek. But especially great for the cheap price. Can’t complain!
Hi Mama of 4, we are happy to hear you and your family are pleased with the value and design of your Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer.
Great freezer!
This freezer is great! We use it in our garage as more freezer storage. It's a great size and can hold A LOT of food. There are baskets on top so you can put stuff you want to access easily right in those baskets that stay at the top of the freezer. If you have a big family, or entertain a lot, I would highly recommend this freezer.
Hi dribbs, we are glad to hear you are pleased with your Frigidaire Gallery 7 Cu. Ft. Chest Freezer.
Items you may like
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHamilton Beach 43 cu. ft. Triple Door Chest Freezer $1,499.00
$1,49900current price $1,499.00Hamilton Beach 43 cu. ft. Triple Door Chest Freezer
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach 25 cu. ft. Chest Freezer $895.00
$89500current price $895.00Hamilton Beach 25 cu. ft. Chest Freezer
91.8889 out of 5 Stars. 9 reviews1.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
SponsoredMembers-only priceIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
9444.4905 out of 5 Stars. 944 reviews4.4905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHamilton Beach 35 cu. ft. Double Door Chest Freezer $1,145.00
$1,14500current price $1,145.00Hamilton Beach 35 cu. ft. Double Door Chest Freezer
354.4286 out of 5 Stars. 35 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach 20 cu. ft. Upright Convertible Refrigerator/Freezer
Members-only priceHamilton Beach 20 cu. ft. Upright Convertible Refrigerator/Freezer
33.3333 out of 5 Stars. 3 reviews3.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Stainless-Steel 26-lb. Bullet-Shaped Ice Maker $89.98
$8998current price $89.98Frigidaire Stainless-Steel 26-lb. Bullet-Shaped Ice Maker
11504.1157 out of 5 Stars. 1150 reviews4.1157 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Ice Maker, Countertop Stainless Steel Ice Maker with Transparent Window, Clear Ice Cube Maker with 40 lbs. Capacity, Ice Maker Machine $169.98
$16998current price $169.98Frigidaire Ice Maker, Countertop Stainless Steel Ice Maker with Transparent Window, Clear Ice Cube Maker with 40 lbs. Capacity, Ice Maker Machine
4543.9229 out of 5 Stars. 454 reviews3.9229 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Hot/Cold Water Cooler, Built-In Ice Maker, Black $288.00
$28800current price $288.00Frigidaire Hot/Cold Water Cooler, Built-In Ice Maker, Black
323.8125 out of 5 Stars. 32 reviews3.8125 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire Gallery Touchscreen Countertop Ice Maker – Sphere Ice, 44 lbs. with Stainless Steel Scoop $229.00
$22900current price $229.00Frigidaire Gallery Touchscreen Countertop Ice Maker – Sphere Ice, 44 lbs. with Stainless Steel Scoop
1353.6222 out of 5 Stars. 135 reviews3.6222 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping