EQPT Blue Powder-Free Nitrile Gloves, 2 pk., 300 ct.
Shipping

Highlights
- Packagae contains 2 packs, 150 nitrile gloves each pack
- Textured fingers for better grip- touchscreen sensitive
- Made from latex-free nitrile rubber
- Great for painting, cleaning, automotive work
- One size fits most*** Glove size 4.3" wide when measured from index finger to pinky finger across the palm


Members also considered
Scott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls $22.64 $0.05/sft
Sponsored$2264current price $22.64$0.05/sftScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
2514.8008 out of 5 Stars. 251 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146764.8592 out of 5 Stars. 14676 reviews4.8592 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk. $11.48 $0.09/foz
$1148current price $11.48$0.09/fozLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
40114.7307 out of 5 Stars. 4011 reviews4.7307 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill $10.34 $0.07/oz
Sponsored$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz. $13.78 $2.30/ea
$1378current price $13.78$2.30/eaClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.
58994.7393 out of 5 Stars. 5899 reviews4.7393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill $16.48 $0.08/foz
$1648current price $16.48$0.08/fozClorox Clean-Up All-Purpose Cleaner + Bleach, Original Spray + Refill
160894.7551 out of 5 Stars. 16089 reviews4.7551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count $13.98 $0.14/oz
$1398current price $13.98$0.14/ozScrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
3764.7039 out of 5 Stars. 376 reviews4.7039 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz. $12.48 $0.09/foz
$1248current price $12.48$0.09/fozClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
52864.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz $11.72 $0.07/foz
$1172current price $11.72$0.07/fozWindex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz
30334.8229 out of 5 Stars. 3033 reviews4.8229 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count $12.87 $0.08/foz
$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14314.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct. $15.98 $0.32/ea
$1598current price $15.98$0.32/eaSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37314.7901 out of 5 Stars. 3731 reviews4.7901 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size $8.38 $0.11/foz
$838current price $8.38$0.11/fozOptions from $8.38 – $24.98Sprayway Glass Cleaner, 19 oz., Choose Pack Size
92954.8695 out of 5 Stars. 9295 reviews4.8695 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz $12.52 $4.17/ea
$1252current price $12.52$4.17/eaPledge Beautify It Lemon Enhancing Polish Spray - Removes Dust and Fingerprints. Provides Protective, Glossy Coating (3 Pack Aerosol Spray), 9.7 oz
12664.7875 out of 5 Stars. 1266 reviews4.7875 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill $13.64 $0.22/foz
$1364current price $13.64$0.22/fozMr. Clean Clean Freak Multi-Surface Cleaner, Lemon Zest, 2 trigger sprays + refill
12014.4446 out of 5 Stars. 1201 reviews4.4446 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz. $12.98 $0.14/foz
$1298current price $12.98$0.14/fozClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz.
15494.4642 out of 5 Stars. 1549 reviews4.4642 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
EQPT Blue Powder-Free Nitrile Gloves
Protect your hands with EQPT Disposable Nitrile Gloves, the perfect gloves for medium-duty tasks that need a textured grip. EQPT Blue Powder-Free Nitrile Gloves are fully textured to provide a better grip. Great for tasks that require precision and a firm grip.These medium-duty, chemical-resistant* nitrile gloves are perfect for all types of jobs and can be used in automotive mechanic work, cleaning, painting or for any other tasks that require you to protect your hands. *No gloves are intended for use with all chemicals.
Textured Fingers and Touchscreen Sensitivity
These versatile industrial gloves are not made with natural rubber latex, a common allergen. EQPT Blue Powder-Free Nitrile Glovesare also powder-free, so there’s no messy residue. With touchscreen sensitivity, you can use your phone or tablet without taking them off. These gloves are perfect for anyone who wants to stay connected even while they’re working.
EQPT Blue Powder-Free Nitrile Gloves Fit
EQPT Blue Powder-Free Nitrile Gloves are made to fit either hand for quick use. One Size Fits Most*** this is based on a 4.3" widemeasure from one's index finger to the pinky finger across the palm (Please see image 5 for a further details.)
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Configuration | Packagae contains 2 packs, 150 nitrile gloves each pack |
| Dimensions | 4.3" Wide, Measurement from index finger to pinky finger across the palm. |
| Material | Latex-Free Nitrile |
| Product Claims | Nitrile Gloves are Chemical Resistant***, Suitable for Medium-Duty Tasks, Recommended discarding used gloves and changing after prolonged chemical contact. |
| Use Instructions | Open box and slip on gloves to tackle medium-duty tasks |
| Surface Suitability | All Surfaces |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 175 reviews
Verified Purchase
Nitrile glove that work for me
I have traditionally preferred latex gloves to nitrile. I found this two pack at Sam's and decided to purchase them instead of latex, as latex gloves have been hard to find of late. The box also says they are "chemical resistant", for which I had my doubts. Much to my surprise and relieve, they indeed show much more strength and resistance to mineral spirits during a recent dining room table and chairs restoration. My other nitrile gloves would swell and fall apart after a minute or two using a chemical solvent. These held together just fine and I only removed them when they were full of sweat from my hands.
Verified Purchase
Good general use disposable gloves
The number of pairs you get for the price beat the other wholesale club and the big box stores so I thought I'd give these a try. The gloves run slightly loose with the one size fits all and me being a large glove size normally. Interesting benefit of this is that my hands don't sweat near as much inside which is nice. I couldn't find the thickness written anywhere on the box and if I had to guess I'd say they are 3 mil as I still had another brand's 5 mil left over and they were definitely thicker.
Verified Purchase
Multipurpose Products
These are great multipurpose gloves that can be used in the kitchen, bathroom, and garage. They don't get holes easier and there is no residue on the inside.
Items you may like
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59554.819 out of 5 Stars. 5955 reviews4.819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52454.7929 out of 5 Stars. 5245 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct. $16.82 $0.06/ea
$1682current price $16.82$0.06/eaFrom $16.82Member's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct.
56654.8861 out of 5 Stars. 5665 reviews4.8861 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk. $11.18 $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
70004.8049 out of 5 Stars. 7000 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278354.8293 out of 5 Stars. 27835 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct. $19.98 Was $20.98 $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk. $12.64 $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11474.7062 out of 5 Stars. 1147 reviews4.7062 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct. $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Clear Plastic Spoons, Heavyweight 300 ct. $16.48 $0.05/ea
$1648current price $16.48$0.05/eaMember's Mark Clear Plastic Spoons, Heavyweight 300 ct.
18904.881 out of 5 Stars. 1890 reviews4.881 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct. $22.94 $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct. $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
