Downy Radiant In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Pineapple & Coconut Grove, 28.3 oz.
Shipping

Highlights
- Bottle contains 28.3 oz bottle of In-Wash Laundry Scent Booster Beads
- Limited Edition scent features a tropical combination of passionfruit, coconut and sugar cane
- Just toss a capful into your machine before loading your clothes
- 5x longer lasting tropical freshness vs. Tide Simply, from wash until wear
- Safe for all loads and in all washing machines
Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz., $17.98, $0.21/foz

Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.


Members also considered
Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz., $14.26, $0.58/oz
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz., $14.98, $0.57/oz
$1498current price $14.98$0.57/ozDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8274.8694 out of 5 Stars. 827 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz, $19.98, $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
101884.8086 out of 5 Stars. 10188 reviews4.8086 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz, $19.98, $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz., $12.91, Was $14.98, $0.49/oz
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91$2.07 offGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4904.7714 out of 5 Stars. 490 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz., $19.98, $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
13954.8122 out of 5 Stars. 1395 reviews4.8122 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz, $19.98, $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozDowny Light Laundry In-Wash Scent Booster Beads, Ocean Mist Scent, 39.9 oz
69654.8271 out of 5 Stars. 6965 reviews4.8271 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz., $19.98, $0.50/oz
$1998current price $19.98$0.50/ozGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
10914.7764 out of 5 Stars. 1091 reviews4.7764 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
A Tropical Escape in Every Load:
Embrace radiance and let your clothes shine bright with the captivating tropical scent of Downy Radiant In-Wash Scent Booster Beads. Transport yourself to a paradise getaway as these small, easy-to-use laundry scent booster beads work their magic, infusing and transforming your fabrics with a scent that's truly mesmerizing. This limited-edition scent combines the tropical notes of passionfruit, coconut, and sugar cane, enveloping your clothes in a fragrance of paradise.
Long-Lasting Freshness Made Simple:
With Downy Radiant In-Wash Scent Booster Beads, the scent experience is long-lasting. Enjoy the delightful fragrance from wash until wear, with each load delivering 5x the tropical freshness compared to Tide Simply alone. Rest assured, these beads are safe for all washable fabrics and in all washing machines, including high-efficiency (HE) models. Experience the ease and convenience of using these beads. Simply shake the desired amount into the cap, tailoring the level of scent to your preference. Then, pour the capful of Downy beads into the empty washer drum before adding your clothing. It's that simple!
The Ultimate Radiant Laundry Routine:
Revel in the long-lasting tropical freshness that Downy Radiant In-Wash Scent Booster Beads provide. Your clothes will not only look radiant but also exude an irresistible fragrance that lingers throughout the day. Don't stop there. Pair with Gain Plus Radiant laundry detergent and Downy Radiant liquid fabric softener for your direct flight to paradise. Elevate your laundry experience and surround yourself with long-lasting scent of Downy Radiant. Be radiant, shine bright, and embrace the tropical freshness that transforms your clothes into an oasis of delightful fragrance.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 28.3 oz. of In-Wash Laundry Scent Beads |
| Form | Laundry Scent Beads |
| Scent | Pineapple & Coconut Grove notes of Passionfruit, Coconut and Sugarcane |
| Free of Claim | N/A |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains Fragrance Allergen(s) Warnings: Keep out of reach of children. Do not ingest. If swallowed give a glass of water. In case of eye contact flush with water. Use only in washing machines. |
| Use Instructions | It's as easy as: Shake a little or a lot into the cap. Toss into the washer before the clothes. Enjoy the lasting fresh scent! Do not put in your liquid dispenser or dryer. Safe for all colors, fabrics and loads. Great for active wear and towels. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 65 reviews
Verified Purchase
Really nice
Excellent—the scent is very pleasant and lingers on clothes for days.
Verified Purchase
Love this island home scent!!
I was so glad this came back to Samʻs Club! Itʻs my ultimate favorite scent and had run out last year but could not find it ANYWHERE in stores or online. So as soon as I saw it last week, I bought 2 of them now that I know these are only available during a limited time.
Verified Purchase
Smells amazing
This is a new fragrance and it smells amazing. I love it, and it works with my son’s smelly clothes.
Items you may like
DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes, $19.56, $0.14/sft
Sponsored$1956current price $19.56$0.14/sftFrom $19.56DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes
22314.5397 out of 5 Stars. 2231 reviews4.5397 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray, $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz., $14.98, $0.53/oz
$1498current price $14.98$0.53/ozDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk., $17.98, $0.72/oz
$1798current price $17.98$0.72/ozDrizzilicious Halloween Box, 0.5 oz., 50 pk.
284.4643 out of 5 Stars. 28 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery