Dove Deep Moisture Body Wash with Pump, 30.6 fl. oz., 2 ct.
Shipping

Highlights
- Contains (2) 30.6 fl. oz. pump bottles of Dove Deep Moisture Body Wash
- Formulated with millions of MicroMoisture droplets for soft and nourished skin
- Gently cleans and deeply moisturizes for 24 hours of healthy-looking skin
- Actively regenerates skin’s natural moisture for all-day hydration
- #1 dermatologist-recommended body wash brand, made with plant-based moisturizers
Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz., $16.98

Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz.


Members also considered
Irish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk., $10.96, $0.18/foz
Sponsored$1096current price $10.96$0.18/fozIrish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk.
11864.6889 out of 5 Stars. 1186 reviews4.6889 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69844.5835 out of 5 Stars. 6984 reviews4.5835 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk., $12.98, $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42974.7289 out of 5 Stars. 4297 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20664.7657 out of 5 Stars. 2066 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct., $10.98, Was $11.48, $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26584.7506 out of 5 Stars. 2658 reviews4.7506 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Members-only priceAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33524.6348 out of 5 Stars. 3352 reviews4.6348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Members-only priceGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60734.6517 out of 5 Stars. 6073 reviews4.6517 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct., $15.48, $0.29/oz
$1548current price $15.48$0.29/ozDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct.
71744.6635 out of 5 Stars. 7174 reviews4.6635 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct., $14.98, $1.87/ea
$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11894.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews4.5526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct.
45414.8348 out of 5 Stars. 4541 reviews4.8348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Experience Deep Moisture
A body wash that gives you lotion-soft feeling skin? Yep, you read that right. Dove Deep Moisture Body Wash is a new type of body care that does what it says. It delivers such deep moisture that your skin will feel lotion-soft long after you leave the shower. Think of it as a shortcut to lotion-soft skin that takes no shortcuts on skin-loving, hydrating ingredients. Let’s get deep to explain.
MicroMoisture Technology
Millions of 24hr Renewing MicroMoisture™️droplets with skin-natural nourishers and plant-based moisturizers absorb deeply and work with your skin’s natural renewal process to help retain and boost moisture for nourished, soft and healthy-looking skin. You can count on them to deliver a deep level of moisture that starts in the shower and lasts all day.
Iconic Scent and Feel
We’re talking peak moisturization. Like iconic level moisture. Up there with Dove's iconic scent of care with gentle, fresh flowers, nourishing soft vanilla, and creamy, milky musks. But don’t take our word for it, try it for yourself. To use this rich, creamy body wash, squeeze cleanser into palms or loofah, massage onto skin, rinse, and step out of the shower feeling moisturized all over. And take a minute to touch that incredibly soft skin. Who else would you trust, but the #1 dermatologist-recommended brand (us) to deliver a long-lasting, nourishing body wash? Plus it’s sulfate-free, paraben-free and packaged in a 100% recyclable bottle. Our Deep Moisture Body Wash is PETA approved, meaning we do not test on animals anywhere in the world.
Specifications
- Includes: 61.2 Total Fluid Ounce
- Scent: Notes of Pear, Jasmine, Soft Vanilla
- Skin Type: Dry Skin
- Free From: Sulfate-Free, Paraban-Free
Directions: Pump cleanser into palms or loofah, massage onto skin, rinse
Ingredients: WATER (AQUA), SODIUM METHYL LAUROYL TAURATE, COCAMIDOPROPYLI BETAINE, LAURIC ACID, SODIUM LAUROYL ISETHIONATE, SODIUM HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE, HYDROGENATED SOYBEAN OIL, SODIUM CHLORIDE, GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL, GLYCERIN, FRAGRANCE (PARFUM), HYDROGENATED VEGETABLE GLYCERIDES, STEARIC ACID, PALMITIC ACID, GLYCERYL STEARATE, HYDROXYSTERIC ACID, SODIUM BENZOATE, GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, CAPRYLOYL GLYCINE, UNDECYLENOYL GLYCINE, CITRIC ACID, SODIUM GLUCONATE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, BENZYL ALCOHOL, CITRONELLOL, COUMARIN, HEXYL CINNAMAL, LIMONENE, LINALOOL.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,451 reviews
Verified Purchase
Pretty good body wash.
This soap is pretty good. It ABSOLUTELY makes my skin softer. I honestly didn't think it would work but I was willing to give it a shot. I'm not sure of the science behind it but it almost seems like it's lotion mixed with soap. So much so that I had to read the bottle again while in the shower to make sure it did in fact say body wash and not lotion. It also smells pretty decent. A fresh smell, not a "fragrance" kinda smell like other body washes. There is a lot of soap in the bottles. I'm still on the first bottle, so I can't really say how long it lasts. But most importantly my skin does not look of feel dry while using it.
Verified Purchase
Great soap for decades
Good enough for men but it smells really clean and rinses off without residue. I have eczema and it keeps me flaring up
Leaves you feeling fresh and clean
I really like this dove body wash. It has a creamy lather, smells clean and fresh and leaves my skin feeling soft and moisturized instead of dry and tight. The pump bottle is also very convenient and makes it easy to use in the shower. A great every day body wash especially if you have dry skin
Other popular items in Bath & Body
Gold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk., $19.96, $0.48/oz
Sponsored$1996current price $19.96$0.48/ozGold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk.
185 out of 5 Stars. 18 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk., $12.98
$1298current price $12.98NatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk.
Available for ShippingShippingCetaphil Gentle Cleansing Bar, 4.5 oz., 6 ct., $18.48, $0.68/oz
$1848current price $18.48$0.68/ozCetaphil Gentle Cleansing Bar, 4.5 oz., 6 ct.
7154.9063 out of 5 Stars. 715 reviews4.9063 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz., $36.98, $11.21/oz
$3698current price $36.98$11.21/ozL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Cherry Rouge Cream, 10 oz., 2 pk., $19.96, $1.00/oz
$1996current price $19.96$1.00/ozNatureWell Cherry Rouge Cream, 10 oz., 2 pk.
43 out of 5 Stars. 4 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSol De Janeiro Cheirosa 40 Perfume Mist, Choose Size, $19.98
$1998current price $19.98Sol De Janeiro Cheirosa 40 Perfume Mist, Choose Size
73.7143 out of 5 Stars. 7 reviews3.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Sweet Almond Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk., $19.98, $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Sweet Almond Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
43 out of 5 Stars. 4 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit, $19.96
$1996current price $19.96NatureWell Cherry Rouge Body & Hair Mist and Body Cream Kit
363.8611 out of 5 Stars. 36 reviews3.8611 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Rainbath Replenishing Shower Gel, Ocean Mist, 40 fl. oz., $19.98, $0.50/foz
$1998current price $19.98$0.50/fozNeutrogena Rainbath Replenishing Shower Gel, Ocean Mist, 40 fl. oz.
16254.7766 out of 5 Stars. 1625 reviews4.7766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeutrogena Rainbath Renewing Shower and Bath Gel, Pear & Green Tea, 40 fl. oz., $19.98, $0.50/foz
$1998current price $19.98$0.50/fozNeutrogena Rainbath Renewing Shower and Bath Gel, Pear & Green Tea, 40 fl. oz.
11044.7926 out of 5 Stars. 1104 reviews4.7926 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size, $22.98, $2.74/foz
$2298current price $22.98$2.74/fozL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size
124.5833 out of 5 Stars. 12 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Coconut Oil Hydrating Body Wash, 33 fl. oz., $14.98
$1498current price $14.98NatureWell Coconut Oil Hydrating Body Wash, 33 fl. oz.
54.6 out of 5 Stars. 5 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423494.8562 out of 5 Stars. 42349 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping