Delo XLESB 15W40 3/1g with ISOSYN Advanced Technology is a high-quality synthetic blend engine oil.
Item # 990486308
Current price is USD$57.98
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
- Delo 400 XLE SB SAE 15W-40 keeps engine rings clean and free, ensuring maximum combustion pressure and minimal wear
- Excellent Emission Control System Life Providing optimum Diesel Particulate Filter life for minimal downtime and cleaning
- It effectively manages oil consumption by minimizing deposits on valves and piston crown lands
- Superb Long Drain Performance — Formulated for exceptional long oil drain protection for both on and off-road diesel engines, contributes to maximum vehicle utilization and minimal downtime
- Its high level of ashless dispersants keeps fuel soot in suspension, preventing filter plugging, cylinder head sludge, abrasive wear, viscosity increase, oil gelling, and valve train wear risks
We also recommend
Delo 400 XLE SB Synthetic Blend SAE 15W-40 Heavy-Duty Diesel Motor Oil 1 Gallon (3 Pack), $57.98

$5798
current price $57.98Delo 400 XLE SB Synthetic Blend SAE 15W-40 Heavy-Duty Diesel Motor Oil 1 Gallon (3 Pack)
4.871 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Delo XLESB 15W40 3/1g with ISOSYN Advanced Technology is a high-quality synthetic blend engine oil., 0 of 5
Members also considered
Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles, $97.98, Was $110.98, $16.33/ea
Instant Savings
SponsoredNow$9798current price Now $97.98, Was $110.98$110.98$16.33/ea$13 offEnds Oct 19Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles
7994.7997 out of 5 Stars. 799 reviews4.7997 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Premium Synthetic Blend Diesel Engine Oil 15W-40 4, 1-gallon bottles, $66.98, $16.75/ea
$6698current price $66.98$16.75/eaMobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Premium Synthetic Blend Diesel Engine Oil 15W-40 4, 1-gallon bottles
10214.8413 out of 5 Stars. 1021 reviews4.8413 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDelo 400 XSP 15W-40 3/1 gallon Full Synthetic Heavy Duty Diesel Motor Oil, $79.98
$7998current price $79.98Delo 400 XSP 15W-40 3/1 gallon Full Synthetic Heavy Duty Diesel Motor Oil
Available for ShippingShippingShell Rotella T6 Full Synthetic 15W40 3-pack/1 gallon bottles, $89.98, $29.99/ea
Sponsored$8998current price $89.98$29.99/eaShell Rotella T6 Full Synthetic 15W40 3-pack/1 gallon bottles
434.4884 out of 5 Stars. 43 reviews4.4884 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShell Rotella T5 15W-40 Synthetic Blend Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles, $76.98, $25.66/ea
$7698current price $76.98$25.66/eaShell Rotella T5 15W-40 Synthetic Blend Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles
1934.7876 out of 5 Stars. 193 reviews4.7876 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShell Rotella T6 5W-40 Synthetic Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles, $89.98, $29.99/ea
$8998current price $89.98$29.99/eaShell Rotella T6 5W-40 Synthetic Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles
10654.8272 out of 5 Stars. 1065 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRotella T4 Triple Protection 15W40 2-pack/2.5 gallon bottles, $93.98, $46.99/ea
$9398current price $93.98$46.99/eaRotella T4 Triple Protection 15W40 2-pack/2.5 gallon bottles
1424.7254 out of 5 Stars. 142 reviews4.7254 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingROTELLA T6 FULL SYNTHETIC 15W40 MOTOR OIL, 2 / 2.5 GALLON CASE, $149.98
$14998current price $149.98ROTELLA T6 FULL SYNTHETIC 15W40 MOTOR OIL, 2 / 2.5 GALLON CASE
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShell Rotella T4 Triple Protection 10W-30 Diesel Engine Oil, 3*1 Gallon, $57.98
$5798current price $57.98Shell Rotella T4 Triple Protection 10W-30 Diesel Engine Oil, 3*1 Gallon
504.7 out of 5 Stars. 50 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRotella T4 Triple Protection 15W40 - 55 Gallon Drum, $999.98
$99998current price $999.98Rotella T4 Triple Protection 15W40 - 55 Gallon Drum
1624.8827 out of 5 Stars. 162 reviews4.8827 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChevron Havoline Lifelong (2/6q) Full Synthetic Motor Oil (Assorted Weights), $74.98
$7498current price $74.98Chevron Havoline Lifelong (2/6q) Full Synthetic Motor Oil (Assorted Weights)
374.7027 out of 5 Stars. 37 reviews4.7027 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMobil 1 0W-20 Advanced Fuel Economy Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles, $43.98, $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 0W-20 Advanced Fuel Economy Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles
14474.8625 out of 5 Stars. 1447 reviews4.8625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles, $43.98, $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles
16924.8759 out of 5 Stars. 1692 reviews4.8759 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
Members-only priceBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
12994.7837 out of 5 Stars. 1299 reviews4.7837 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMobil 1 Extended Performance Full Synthetic Motor Oil 0W-20 6 pack, 1-quart bottles, $46.98
$4698current price $46.98Mobil 1 Extended Performance Full Synthetic Motor Oil 0W-20 6 pack, 1-quart bottles
934.914 out of 5 Stars. 93 reviews4.914 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Delo 400 XLE SB SAE 15W-40 with ISOSYN Advanced Technology is a premium synblend, heavy-duty engine oil optimized with a mixture of synthetic and conventional base stocks designed for extended drains (up to 1.5x OEM standard drain interval) and mixed fleets. It is recommended for naturally aspirated and turbocharged, four-stroke diesel engines and four-stroke gasoline engines in which the API CK-4 or API SN service category and SAE 15W-40 viscosity grades are recommended. It is also approved by many of the major heavy-duty Original Equipment Manufacturers (OEM), meeting their latest engine oil specifications.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
- Corrosion Protection
- Enhanced Wear Protection
- Prevents Wear and Tear
- Enhanced Anti-Wear Additives
- Advanced Friction-Fighting Additives
- Combats Engine Sludge
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-1 of 1 review
May 16, 2026
Reviewer name: Auberto
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Una cubeta de 5 galones seria especial
Okay, but it would be better in a 5-gallon bucket.
Helpful?5BOXSU8K315L19534904567
Items you may like
Techron Diesel Fuel System Cleaner 6/20oz bottles, $62.94
Sponsored$6294current price $62.94Techron Diesel Fuel System Cleaner 6/20oz bottles
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTechron Complete Fuel System Cleaner 6/12oz bottles, $39.98
$3998current price $39.98Techron Complete Fuel System Cleaner 6/12oz bottles
113.3636 out of 5 Stars. 11 reviews3.3636 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPennzoil Full Synthetic 5W-30 Motor Oil 6 Pack/ 1 Quart Bottles, $38.98, $6.50/qt
$3898current price $38.98$6.50/qtPennzoil Full Synthetic 5W-30 Motor Oil 6 Pack/ 1 Quart Bottles
3394.8761 out of 5 Stars. 339 reviews4.8761 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMobil 1 10W-30 Motor Oil 6-pack, 1 quart bottles, $43.98, $7.33/qt
Sponsored$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 10W-30 Motor Oil 6-pack, 1 quart bottles
5454.8459 out of 5 Stars. 545 reviews4.8459 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPennzoil High Mileage Motor Oil 5w30 6-pack/1 quart bottles, $32.48, $5.41/qt
$3248current price $32.48$5.41/qtPennzoil High Mileage Motor Oil 5w30 6-pack/1 quart bottles
734.7808 out of 5 Stars. 73 reviews4.7808 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527304.6059 out of 5 Stars. 52730 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423344.8563 out of 5 Stars. 42334 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct., $16.58, $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165424.7942 out of 5 Stars. 16542 reviews4.7942 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChevron Supreme 10W30 (12/1 QT) Conventional Motor Oil, $57.49
$5749current price $57.49Chevron Supreme 10W30 (12/1 QT) Conventional Motor Oil
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPennzoil High Mileage SAE 10W-40 Motor Oil 6-pack/1 quart bottles, $32.48, $5.41/qt
$3248current price $32.48$5.41/qtPennzoil High Mileage SAE 10W-40 Motor Oil 6-pack/1 quart bottles
234.7826 out of 5 Stars. 23 reviews4.7826 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPennzoil Full Synthetic 10W-30 Motor Oil 6*1 Quart Case, $38.98
$3898current price $38.98Pennzoil Full Synthetic 10W-30 Motor Oil 6*1 Quart Case
2454.9184 out of 5 Stars. 245 reviews4.9184 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPennzoil High Mileage Full Synthetic 0W-20 Gasoline Engine Oil, 6*1 Quart, $38.98
$3898current price $38.98Pennzoil High Mileage Full Synthetic 0W-20 Gasoline Engine Oil, 6*1 Quart
Available for ShippingShippingQuaker State High Mileage SAE 10W-30 Motor Oil 6-pack/1 quart bottles, $31.48, $5.25/qt
$3148current price $31.48$5.25/qtQuaker State High Mileage SAE 10W-30 Motor Oil 6-pack/1 quart bottles
94.7778 out of 5 Stars. 9 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping