Crest 3D White Vivid Mint Ultra Whitening Toothpaste, 5.2 oz., 5 pk.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Fluoride formula that helps prevent cavities
- Offers a Vivid Mint flavor to freshen breath
- Comes in a package of 5 - 5.2 oz. tubes
- Stain-blasting Foam for a better brushing experience
- Enamel Safe
Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct. $64.98 $10.83/ea

Philips Sonicare Premium All-in-One Replacement Toothbrush Heads, White, 6 ct.


Members also considered
Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
35174.8143 out of 5 Stars. 3517 reviews4.8143 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6654.7128 out of 5 Stars. 665 reviews4.7128 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7454.6738 out of 5 Stars. 745 reviews4.6738 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz
Sam's Cash Offer
$648current price $6.48$0.28/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5304.6566 out of 5 Stars. 530 reviews4.6566 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk. $15.98
$1598current price $15.98Colgate Optic White Pro ActivShine, 3 oz., 3 pk.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
9134.8488 out of 5 Stars. 913 reviews4.8488 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk. $26.98 $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Unleash a Brighter Smile with Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste
Experience the power of Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste in Vivid Mint flavor. Designed to whiten, strengthen, and protect your teeth, this toothpaste is your ticket to a brighter, more confident smile. It’s stain-blasting foam works by removing surface stains from your teeth in just 5 days, even in those in hard-to-reach places. The Vivid Mint flavor leaves your mouth feeling refreshingly clean.
Strengthen Your Teeth
Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste doesn't just whiten your teeth, it also strengthens them. The toothpaste is formulated to repair weakened tooth enamel that may occur from erosion caused by common acids. This helps to prevent further damage and keep your teeth strong and healthy. It also provides cavity protection.
Value 5-Pack for Extended Use
The Value 5-Pack of Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste contains more toothpaste than six regular-sized tubes. This means you can enjoy the benefits of this powerful toothpaste for even longer. For the best results, brush your teeth twice daily as recommended by dentists.
Experience Vividly Minty-Fresh Breath
Aside from its whitening, strengthening, and protective benefits, Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste in Vivid Mint flavor also leaves your breath and mouth feeling vividly minty-fresh. Enjoy a refreshing oral care experience with every brush. From America's #1 Whitening Brand*
*Comparison based on the volume of toothpaste in the Value 5-Pack versus six regular-sized tubes.
**P&G calculation based on U.S. reported sales data for year ending w/o 7/25/2025
Specifications
| Key Specifications | |
| Includes: | (5) 5.2 ounce tubes of Crest 3D White Toothpaste |
| Flavor (If Applicable) | Vivd Mint |
| Product Benefits: | Oral Care |
| Active Ingredients: | NA |
Directions: Adults and Children 2 yrs. & older: brush teeth thoroughly after meals or at least twice a day or use as directed by a dentist. Do not swallow. To minimize swallowing use a pea-sized amount in children under 6 yrs. Supervise children's brushing until good habits are established. Children under 2 yrs.: ask a dentist.
Ingredients: Water, hydrated silica, sorbitol, disodium pyrophophate, sodium lauryl sulfate, sodium hydroxide, xanthan gum, sodium saccharin, poloxamer 407, cocamidopropyl betaine, polysorbate 80, mica, titanium dioxide, blue 1
Warnings: Keep out of the reach of children under 6 yrs. Of age. If more than used for brushing is accidentally swallowed, get medical help or contact a Poison Control Center right away.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 380 reviews
Verified Purchase
My go to toothpaste for over 40 years
Crest is and will always be my go to toothpaste. Since I’ve been using this now since my 20’s I haven’t had a cavity. I use their whitening formula in both toothpaste and mouthwash and it really does whiten your teeth but doesn’t make them so white they literally ok unnatural. I shared a couple of tubes with my sister so she and her husband could try it out. It’s simply the best dental hygiene products on the market.
Verified Purchase
Lightning and great taste
Whitening toothpaste that leaves the mouth smelling fresh every time. Big pack and I purchased it when it was on sale so I got a good deal. Definitely noticed that my teeth got wider after using regularly and consistently.
Verified Purchase
Minty Flavor That Last.
My husband has recently started with "Invisalign" and wanted to continue with a whitening toothpaste when he finished the samples that were given to him at the dentist office... I am a smoker and coffee drinker and my teeth don't pass the "tissue test" but I must admit they are whiter than before I started using Crest 3D White. They are not 3D White and probably never will be but I am satisfied with what I see in the mirror each morning. I am not sure about the disclaimer of removing xxx number of years after one brush though!!! My mouth feels fresh and clean after brushing and last until that first cup of coffee :) !!!
Items you may like
Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk. $14.98 $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
524.3269 out of 5 Stars. 52 reviews4.3269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423984.8563 out of 5 Stars. 42398 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173884.8553 out of 5 Stars. 17388 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk. $9.98 $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4374.8101 out of 5 Stars. 437 reviews4.8101 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$1.70/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $9.98 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
3554.7634 out of 5 Stars. 355 reviews4.7634 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $11.88 Was $13.88 $0.12/foz
Instant Savings
Now$1188current price Now $11.88, Was $13.88$13.88$0.12/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
17624.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews4.7911 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct. $54.98 $5.50/ea
Sam's Cash Offer
$5498current price $54.98$5.50/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.
5644.7181 out of 5 Stars. 564 reviews4.7181 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea
Sam's Cash Offer
$16998current price $169.98$84.99/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8774.5998 out of 5 Stars. 877 reviews4.5998 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping