Country Pasta Homemade Style Egg Pasta 56 oz.
Shipping

Highlights
- Country Pasta Homemade Style Egg Pasta
- 56 oz. bag
- All-Natural
- Versatile Pasta
- Made in USA
- Great in many recipes including soups, salads, and casseroles
Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz. $8.38 $0.76/oz

Member's Mark Organic Granulated Garlic, 11 oz.


Members also considered
Al Bronzo by Barilla Organic Pasta, Variety Pack, 16 oz., 4 pk. $8.58 $2.15/ea
Sponsored$858current price $8.58$2.15/eaAl Bronzo by Barilla Organic Pasta, Variety Pack, 16 oz., 4 pk.
SNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk. $5.48 $0.91/lb
$548current price $5.48$0.91/lbMember's Mark Spaghetti Pasta Pantry Pack, 1 lb., 6 pk.
2164.7731 out of 5 Stars. 216 reviews4.7731 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingBarilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk. $8.52 $0.09/oz
$852current price $8.52$0.09/ozBarilla Pasta Thin Spaghetti 1 lb., 6 pk.
18934.822 out of 5 Stars. 1893 reviews4.822 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBarilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk. $8.98 $2.25/ea
Sponsored$898current price $8.98$2.25/eaBarilla Gluten-Free Pasta, Variety Pack 12 oz., 4 pk.
2974.5993 out of 5 Stars. 297 reviews4.5993 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBarilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk. $8.52 $0.53/oz
$852current price $8.52$0.53/ozBarilla Pasta Rotini & Farfalle, Variety Pack, 1 lb., 6 pk.
1054.8476 out of 5 Stars. 105 reviews4.8476 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingGOODLES Mac and Cheese, Variety Pack, 6 pk. $12.98 $0.36/oz
$1298current price $12.98$0.36/ozGOODLES Mac and Cheese, Variety Pack, 6 pk.
1144.4561 out of 5 Stars. 114 reviews4.4561 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBarilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk. $8.52 $1.42/ea
$852current price $8.52$1.42/eaBarilla Elbow Pasta, 1 lb., 6 pk.
6064.7805 out of 5 Stars. 606 reviews4.7805 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingBarilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk. $8.52 $1.42/ea
$852current price $8.52$1.42/eaBarilla Penne Pasta 16 oz., 6 pk.
4384.8516 out of 5 Stars. 438 reviews4.8516 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The secrets that make Country Pasta stand apart from other pastas on the market are quality, fresh ingredients and the old-fashioned roll and cut production method. We start with durum grown in the USA, that is ground into quality semolina. We add fresh eggs, not frozen or dried, then a touch of sea salt to bring out the natural flavors.
The 56 oz. package provides an excellent value, and will help you create several meals for your family and friends.
This versatile pasta is great for soups, salads, casseroles, and as a base for main dishes. Country Pasta pairs well with a variety of ingredients and recipes, including vegetarian, fish, chicken, beef and more.
Cafes and restaurants will like how well the pasta holds up to extended heat. Country Pasta keeps its "bite" without becoming soft or mushy.
Enjoy the goodness of homemade pasta, without the homemade mess!
Specifications
- Can be used in all pasta dishes
- Maintains texture and flavor for extended time and compliments all sauces
- Made with only the best ingredients, including fresh eggs, durum semolina and natural sea salt
- Tastes homemade, just like Grandma used to make
- 56 oz. package
- 100% Durum Semolina
- Homemade Flavor
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 471 reviews
Verified Purchase
Thicker Easy to Cook Egg Noodles
These egg noodles are thicker and taste better than the typical great value brand at walmart. Not all sam's carry these, so be sure to check they are stocked at your location or ship. We use these for chicken noodle soup, beef stroganoff, or other creamy sauce pairings.
Verified Purchase
Quality Noodles at a great price
These are terrific noodles. The biggest issue I had with them initially was that they go stale before I use them all. I have found that if I use quart size mason jars and seal them in that quantity, it matches up to a standard can of spaghetti sauce or alfredo sauce in a recipe. I can then use my foodsaver and seal the mason jars so that they stay fresh indefinitely. I get 8 jars out of one bag. Definitely worth the effort.
Verified Purchase
Noodles at their best!
The best noodles you can purchase in any store...very close to Amish noodles which are the best...this is right there with Amish noodles....you won't be disappointed!!!!
Items you may like
Idahoan Buttery Homestyle Mashed Potatoes, 12 pk. $12.48 $1.04/ea
Sponsored$1248current price $12.48$1.04/eaIdahoan Buttery Homestyle Mashed Potatoes, 12 pk.
1224.6721 out of 5 Stars. 122 reviews4.6721 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk. $9.98 $0.83/ea
$998current price $9.98$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk.
70894.6715 out of 5 Stars. 7089 reviews4.6715 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVelveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct. $9.98 $0.35/oz
$998current price $9.98$0.35/ozVelveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct.
41354.6902 out of 5 Stars. 4135 reviews4.6902 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBen's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk. $9.98 $1.66/ea
Sponsored$998current price $9.98$1.66/eaBen's Original Ready Jasmine Rice, 8.5 oz., 6 pk.
23914.7449 out of 5 Stars. 2391 reviews4.7449 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk. $14.96 $0.83/ea
$1496current price $14.96$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.
110224.705 out of 5 Stars. 11022 reviews4.705 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk. $12.98 Was $14.98 $0.14/oz
Now$1298current price Now $12.98, Was $14.98$14.98$0.14/oz$2 offVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.
48184.7763 out of 5 Stars. 4818 reviews4.7763 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
530594.6061 out of 5 Stars. 53059 reviews4.6061 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $1.97 $0.98/lb
$197current price $1.97$0.98/lbStrawberries, 2 lbs.
399164.4144 out of 5 Stars. 39916 reviews4.4144 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424734.8563 out of 5 Stars. 42473 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.92 $0.59/lb
$592current price $5.92$0.59/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
121494.5632 out of 5 Stars. 12149 reviews4.5632 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk. $8.42 $0.07/oz
$842current price $8.42$0.07/ozDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk.
111724.8093 out of 5 Stars. 11172 reviews4.8093 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb. $20.98 $0.05/oz
$2098current price $20.98$0.05/ozMember's Mark Thai Jasmine Rice, 25 lb.
78414.7702 out of 5 Stars. 7841 reviews4.7702 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Long Grain White Rice, 25 lbs. $11.48 $0.03/oz
$1148current price $11.48$0.03/ozMember's Mark Long Grain White Rice, 25 lbs.
25724.4829 out of 5 Stars. 2572 reviews4.4829 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingParExcellence Yellow Rice, 3.5 lbs. $5.78 $0.10/oz
$578current price $5.78$0.10/ozParExcellence Yellow Rice, 3.5 lbs.
19564.6253 out of 5 Stars. 1956 reviews4.6253 out of 5 starsSNAP EBT eligibleAvailable for ShippingShippingIdahoan Buttery Homestyle Potatoes 4 oz., 8 pk. $8.78 $1.10/ea
$878current price $8.78$1.10/eaIdahoan Buttery Homestyle Potatoes 4 oz., 8 pk.
SNAP EBT eligibleAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping