Chiquita Banana Bread Mix, 13.7 oz., 3 pk.

Highlights
- Easy-to-use mix, just add two bananas, an egg, and water to make delicious banana bread
- Free from partially hydrogenated oils, artificial flavors and preservatives
- Quick baking time of 45-50 minutes for a warm, home-baked treat
- One pack yields about 12 servings, making it perfect for sharing.
- 13.7 oz. (390 g) of mix is a substantial loaf to enjoy
Nature's Eats Blanched Almond Nut Flour, 48 oz., $14.98, $0.31/oz

Nature's Eats Blanched Almond Nut Flour, 48 oz.


Members also considered
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$498current price Now $4.98, Was $7.48$7.48$0.17/oz$2.50 offEnds Oct 17McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.
26824.871 out of 5 Stars. 2682 reviews4.871 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz., $5.98, Was $6.28, $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42444.7441 out of 5 Stars. 4244 reviews4.7441 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBetty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk., $10.98, $2.75/ea
Sponsored$1098current price $10.98$2.75/eaBetty Crocker HERSHEY'S Triple Chocolate Fudge Brownie Mix, 20 oz., 4 pk.
63894.8117 out of 5 Stars. 6389 reviews4.8117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReaLemon 100% Lemon Juice 48 fl. oz. bottles, 2 pk., $6.48, $3.24/ea
$648current price $6.48$3.24/eaReaLemon 100% Lemon Juice 48 fl. oz. bottles, 2 pk.
64884.8496 out of 5 Stars. 6488 reviews4.8496 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33604.836 out of 5 Stars. 3360 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing Arthur Bread Flour, 10 lbs., $8.38, Was $8.98, $0.84/lb
Now$838current price Now $8.38, Was $8.98$8.98$0.84/lb$0.6 offKing Arthur Bread Flour, 10 lbs.
12244.7377 out of 5 Stars. 1224 reviews4.7377 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz., $4.98, $0.47/oz
$498current price $4.98$0.47/ozKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz.
21664.8195 out of 5 Stars. 2166 reviews4.8195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Sea Salt, 36 oz., $3.98, $0.11/oz
$398current price $3.98$0.11/ozFrom $3.98Member's Mark Sea Salt, 36 oz.
21254.8108 out of 5 Stars. 2125 reviews4.8108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHERSHEY'S Chocolate Syrup, 48 oz., 2 pk., $12.22, $0.13/oz
$1222current price $12.22$0.13/ozFrom $12.22HERSHEY'S Chocolate Syrup, 48 oz., 2 pk.
74264.7925 out of 5 Stars. 7426 reviews4.7925 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCarnation Evaporated Milk, 12 fl. oz., 8 pk., $10.48, $0.11/foz
$1048current price $10.48$0.11/fozCarnation Evaporated Milk, 12 fl. oz., 8 pk.
57264.8206 out of 5 Stars. 5726 reviews4.8206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz., $8.88, $0.27/oz
$888current price $8.88$0.27/ozLawry's Coarse Ground Garlic Salt with Parsley, 33 oz.
27604.8688 out of 5 Stars. 2760 reviews4.8688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRising Star Baking Supply Pure Vanilla Extract, 8 fl. oz., $8.98, $1.12/foz
$898current price $8.98$1.12/fozRising Star Baking Supply Pure Vanilla Extract, 8 fl. oz.
25704.7339 out of 5 Stars. 2570 reviews4.7339 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs., $10.58, $0.42/lb
$1058current price $10.58$0.42/lbMember's Mark All Purpose Flour, 25 lbs.
19014.6886 out of 5 Stars. 1901 reviews4.6886 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Ever craved homemade banana bread but felt too overwhelmed to bake from scratch? We've got just the thing for you – the Chiquita Banana Bread Mix. It's ridiculously easy to make. All you need to do is add a couple of bananas, some water and an egg. And guess what? There are no partially hydrogenated oils, no artificial flavors, and absolutely no preservatives. You get to enjoy a delicious, home-baked treat without any of the guilt.
What You'll Need and How to Whip it Up
Ready to get baking? Here's what you'll need: a cup of mashed banana (that's about two over-ripe bananas), a large egg (lightly beaten), and a third cup of water. Got everything? Great! Now, let's move onto the fun part.
First things first, pre-heat your oven to 350°F. Next, grease and lightly flour an 8 x 4-inch loaf pan. Now, it's time to mix things up! Stir the contents of the Chiquita Banana Bread pouch with water, your lightly beaten egg, and mashed bananas for a minute or two, until all the ingredients are wet.
Once that's done, pour your batter into the greased and floured loaf pan. Pop that into the oven and let it bake at 350°F for about 45-50 minutes. You'll know it's done when a toothpick inserted into the center comes out clean. If you're using a 9 x 5-inch baking pan, just adjust your baking time to 40-45 minutes.
After baking, let it cool for 20 minutes. Loosen the edges with a knife and voila! You've got yourself a delicious banana bread loaf ready to be devoured. This mix makes about 12 servings, so there's plenty to share... or not! Enjoy your 13.7 oz. (390 g) of homemade goodness.
Specifications
- 0 g trans fat
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 189 reviews
Verified Purchase
Please never stop carrying this. This is a great product.
Verified Purchase
Mary’s kitchen
I haven’t tried it without the bananas that’s what I’m gonna do next time, but it was good with the two bananas or three I did too
Verified Purchase
i like these mixes, but i think are quite expensive...
Popular products in this category
Torani Sugar-Free French Vanilla Syrup, 25.4 fl. oz., $6.48, $0.26/foz
Sponsored$648current price $6.48$0.26/fozTorani Sugar-Free French Vanilla Syrup, 25.4 fl. oz.
14144.838 out of 5 Stars. 1414 reviews4.838 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs., $6.58, $0.04/oz
$658current price $6.58$0.04/ozMember's Mark Granulated Sugar, 10 lbs.
71944.8065 out of 5 Stars. 7194 reviews4.8065 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz., $8.78, $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73014.7677 out of 5 Stars. 7301 reviews4.7677 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEagle Brand Sweetened Condensed Milk, 14 oz. cans, 4 pk., $9.48, $0.17/foz
Sponsored$948current price $9.48$0.17/fozEagle Brand Sweetened Condensed Milk, 14 oz. cans, 4 pk.
4254.8659 out of 5 Stars. 425 reviews4.8659 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs., $6.98, $0.06/oz
$698current price $6.98$0.06/ozMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs.
49244.8219 out of 5 Stars. 4924 reviews4.8219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Powdered Sugar, 7 lbs., $6.98, $0.06/oz
$698current price $6.98$0.06/ozMember's Mark Powdered Sugar, 7 lbs.
32974.7974 out of 5 Stars. 3297 reviews4.7974 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz., $6.78, $0.11/oz
$678current price $6.78$0.11/ozPearl Milling Company Original Syrup, 64 oz.
27154.7249 out of 5 Stars. 2715 reviews4.7249 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDomino Granulated Sugar, 10 lbs., $7.98, $0.05/oz
$798current price $7.98$0.05/ozDomino Granulated Sugar, 10 lbs.
70034.6133 out of 5 Stars. 7003 reviews4.6133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSplenda Zero Calorie Sweetener Packets, 1,000 ct., $18.98, $0.02/ea
$1898current price $18.98$0.02/eaSplenda Zero Calorie Sweetener Packets, 1,000 ct.
42604.8472 out of 5 Stars. 4260 reviews4.8472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
Members-only priceNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
67194.6997 out of 5 Stars. 6719 reviews4.6997 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDomino Granulated Sugar, 25 lbs., $19.98, $0.05/oz
$1998current price $19.98$0.05/ozDomino Granulated Sugar, 25 lbs.
14684.8631 out of 5 Stars. 1468 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySugar in the Raw Turbinado Cane Sugar, 6 lbs., $8.78, $1.46/lb
$878current price $8.78$1.46/lbSugar in the Raw Turbinado Cane Sugar, 6 lbs.
38964.7867 out of 5 Stars. 3896 reviews4.7867 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSplenda Granulated Sweetener, 12.6 oz., 2 pk., $12.68, $0.50/oz
$1268current price $12.68$0.50/ozSplenda Granulated Sweetener, 12.6 oz., 2 pk.
38074.8897 out of 5 Stars. 3807 reviews4.8897 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSweet'N Low Zero-Calorie Sweetener Packets, 1,500 ct., $15.48, $0.01/ea
$1548current price $15.48$0.01/eaSweet'N Low Zero-Calorie Sweetener Packets, 1,500 ct.
24294.886 out of 5 Stars. 2429 reviews4.886 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Premium Cane Sugar Packets, 2,000 ct., $12.98, $0.01/ea
$1298current price $12.98$0.01/eaMember's Mark Premium Cane Sugar Packets, 2,000 ct.
5884.665 out of 5 Stars. 588 reviews4.665 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping