Cetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.)
Shipping

Highlights
- Contains two 20 fl. oz. pump bottles of Cetaphil Daily Facial Cleanser
- Deep cleans and minimizes appearance of pores
- Gentle foaming formula with hydrating glycerin and vitamins B5 and B3
- Normal to oily skin, gentle enough for sensitive skin
- Paraben free, hypoallergenic and won't clog pores
Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs. $35.94

Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs.


Members also considered
Jergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
Sam's Cash Offer
SponsoredMembers-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
28154.729 out of 5 Stars. 2815 reviews4.729 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22794.7692 out of 5 Stars. 2279 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33544.6351 out of 5 Stars. 3354 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Clincally Proven Deep Clean Clinically proven to deep clean skin and minimize the apperance of pores, Cetaphil Daily Facial Cleanser effectively removes dirt, excess oil, and makeup without leaving skin dry or tight. Its gentle yet effective gel-to-lather formula helps purify normal to oily skin, washing away impurities while maintaining a fresh, balanced feel. The result is a complexion that looks smoother and feels cleaner without stripping skin of its natural moisture.
Formulated with Dermatologist-Backed Ingredients Specifically formulated with a dermatologist-backed blend of Vitamin B3 (Niacinamide), Vitamin B5 (Panthenol), and hydrating Glycerin, this cleanser helps improve the resilience of sensitve skin and reinforce the skin's moisture barrier. Cetaphil Daily Facial Cleanser is dermatologist tested and clinically proven to be gentle on sensitive skin. Gentle enough for use morning and night, daily.
Defends Against Five Signs of Skin Sensitivity Cetaphil Daily Facial Cleanser is specifically designed for sensitive skin. It defends against the five signs of skin sensitivity, including a weakened skin barrier, irritation, roughness, tightness, and dryness. Gentle enough for everyday use, yet effective enough to deliver a deep, refreshing clean, this daily cleanser leaves your skin feeling balanced and ready for the next step in your skincare routine.
Specifications
40 fluid ounces
Lightly Scented
Water, Clycerin, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Cocoamphoacetate, Panthenol, Niacinamide, Pantolactone, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Benzoate, Masking Fragrance, Sodium Chloride, Citric Acid
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 9,238 reviews
The best for you skin
This is the best cleanser for you oil skin, it's not aggressive but cleans very deeply, eliminating the greasy feeling. You can it use in your dayli routine, in the morning and evening
Effective and affordable.
I've been using this cleanser consistently for many years now and it is the best one I've found for my skin type. I like that it doesn't feel like my skin is absorbing the lather but I still feel the difference on my face after washing. It has a convenient dispenser pump, and lasts fairly long. Great value for the price.
Verified Purchase
Yay it's back!!!
I'm really happy Sam's is carrying this in the club! I love this cleanser and I've been using it for many years
Items you may like
Medicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct. $16.98
$1698current price $16.98Medicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz. $29.98 $6.00/foz
$2998current price $29.98$6.00/fozSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk. $29.98 $5.55/foz
$2998current price $29.98$5.55/fozAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk.
173.9412 out of 5 Stars. 17 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173934.8553 out of 5 Stars. 17393 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2314.5108 out of 5 Stars. 231 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk. $15.98 $0.42/oz
$1598current price $15.98$0.42/ozAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk.
7633.7772 out of 5 Stars. 763 reviews3.7772 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk. $34.98 $17.49/foz
$3498current price $34.98$17.49/fozRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk.
4944.3907 out of 5 Stars. 494 reviews4.3907 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size $29.98 $7.14/foz
$2998current price $29.98$7.14/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk. $15.56 $1.95/ea
$1556current price $15.56$1.95/eaBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk.
1854.8432 out of 5 Stars. 185 reviews4.8432 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct. $31.98 Was $39.98 $0.89/ea
Instant Savings
Now$3198current price Now $31.98, Was $39.98$39.98$0.89/ea$8 offEnds Oct 13RoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct.
Available for ShippingShipping