Cambro Large Capacity Bus Box, 21"x 15" x 7" 2 pk.
Shipping

Highlights
- Large-capacity bus box used for bussing, storing or transporting
- Designed with economical high-gloss plastic for long service with normal use
- Does not stick when stacked
- Dishwasher safe
Simpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , Blue, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack, $199.98

Simpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , Blue, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack


Members who viewed this also viewed
Simpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33”, $89.98
Sponsored$8998current price $89.98Simpli-Magic Rolling Utility Cart on Wheels, Heavy Duty with Ergonomic Handle, 600-Pound Capacity, Large Size: 40” x 17” x 33”
104.5 out of 5 Stars. 10 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCambro Round Translucent Container with Lid 6 qt., 2 pk., $9.98
$998current price $9.98Cambro Round Translucent Container with Lid 6 qt., 2 pk.
8984.8352 out of 5 Stars. 898 reviews4.8352 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCambro Round Translucent Food Container with Lid, 4 qt., 3 pk., $12.98, $4.33/ea
$1298current price $12.98$4.33/eaCambro Round Translucent Food Container with Lid, 4 qt., 3 pk.
2894.8339 out of 5 Stars. 289 reviews4.8339 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88284.8367 out of 5 Stars. 8828 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack, $43.12
$4312current price $43.12More options from $10.78Member's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack
7754.6981 out of 5 Stars. 775 reviews4.6981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 5-Tier Storage Tote Rack, 23.2"W x 31"D x 69.5"H, $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark 5-Tier Storage Tote Rack, 23.2"W x 31"D x 69.5"H
954.3789 out of 5 Stars. 95 reviews4.3789 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H, $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H
11414.7564 out of 5 Stars. 1141 reviews4.7564 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Piece Aluminum Sheet Pans, $15.97, $7.99/ea
$1597current price $15.97$7.99/eaOptions from $15.97 – $17.32Member's Mark 2-Piece Aluminum Sheet Pans
10134.7907 out of 5 Stars. 1013 reviews4.7907 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 22.0" D x 38.2" W x 16.4" H, 1 pack or 2 pack, $17.98
$1798current price $17.98Member's Mark 40 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 22.0" D x 38.2" W x 16.4" H, 1 pack or 2 pack
17304.8214 out of 5 Stars. 1730 reviews4.8214 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Disposable Food Gloves, 500 ct., 4 pk., $11.98, $0.01/ea
$1198current price $11.98$0.01/eaMember's Mark Disposable Food Gloves, 500 ct., 4 pk.
5864.5529 out of 5 Stars. 586 reviews4.5529 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mini ToolBox, Assorted Colors, $19.98
$1998current price $19.98Member's Mark Mini ToolBox, Assorted Colors
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 3-Piece Stainless Steel Mixing Bowl Set, $15.87, $5.29/ea
$1587current price $15.87$5.29/eaMember's Mark 3-Piece Stainless Steel Mixing Bowl Set
3614.7729 out of 5 Stars. 361 reviews4.7729 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Make bussing dishes a chore no more with the help of Cambro® Bus Boxes. For long-lasting service, they are designed with economical high-gloss plastic that won't stick when stacked. Plus, these bus boxes are strong and easy to grip—making them great for storing and transporting dishes with ease.
Makes Bussing a Breeze
Using a Cambro bus box makes hauling dishes, cutlery, glasses and mugs from the seating area to the dishwashing station easy. It boasts an ultra-durable design, so it won't bend or snap, as well as grippable edges along every side. Plastic dishpans can also be used to soak dirty dishes, simply fill them with dish detergent and hot water and gently add used plates and more.
Sturdy Yet Lightweight
The Cambro Bus Boxes are perfect for use in busy kitchens and restaurants, as they offer premium strength without adding extra weight. This allows for easy maneuvering around your kitchen or dining room without having to worry about them being too heavy or bulky.
Easy to Clean In Between Uses
Cambro® Bus Boxes are dishwasher safe, so you can easily keep them clean and sanitary in between uses. For added convenience, these boxes can also be stacked for efficient storage when not in use.
Specifications
- Will not stick when nested
- Dishwasher safe
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 129 reviews
Verified Purchase
Great item!
These are perfect for many uses. Gardening, Pet use, Toy sanitizing, hand wash small items, soaking dishes or silverware, camping sink, foot soak, shelf storage bin. These bins are wonderful! strong, sturdy, easy to clean. GREAT product at a great price!
Verified Purchase
Litter Box Usage
We use this as a litter box for our Maine Coon. It's sturdy and just the right height. I buy two of the busses boxes for less than I would pay for one litter box.
Verified Purchase
altherative use
we use these for cat boxes. we have a heafty kitty who can tip over a regular box by perching on the edge. these stand the test of time and weight for the ol girl.
Other popular items in Cleaning Cart Tools
Simpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , White, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack, $34.98
Sponsored$3498current price $34.98Options from $34.98 – $199.98Simpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , White, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack
314.8387 out of 5 Stars. 31 reviews4.8387 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors, $16.98, Was $17.98, $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3694.7724 out of 5 Stars. 369 reviews4.7724 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color, $17.78, $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6384.8229 out of 5 Stars. 638 reviews4.8229 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , Blue, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack, $34.98
Sponsored$3498current price $34.98Options from $34.98 – $199.98Simpli-Magic Commercial Cotton Hand Towels Wash Cleaning Cloths , Blue, 16” x 27”, 24 Pack or 144 Pack
454.8 out of 5 Stars. 45 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack, $24.98, $0.42/ea
$2498current price $24.98$0.42/eaMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack
10144.6321 out of 5 Stars. 1014 reviews4.6321 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct., $11.34, $0.71/ea
$1134current price $11.34$0.71/eaScotch-Brite Stainless Steel Extra Large Scrubbers,16 ct.
5834.7993 out of 5 Stars. 583 reviews4.7993 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct., $9.78, $0.49/ea
$978current price $9.78$0.49/eaScotch-Brite Heavy Duty Industrial Sized Scour Pads 20ct.
19934.8435 out of 5 Stars. 1993 reviews4.8435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173534.8551 out of 5 Stars. 17353 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423674.8563 out of 5 Stars. 42367 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct., $20.98, $0.02/ea
$2098current price $20.98$0.02/eaT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct.
27004.5493 out of 5 Stars. 2700 reviews4.5493 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 100-Count, $18.98
$1898current price $18.98Simpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 100-Count
Available for ShippingShippingTrue & Tidy SPIN-800 TrueClean Mop and Bucket System, $39.98
$3998current price $39.98True & Tidy SPIN-800 TrueClean Mop and Bucket System
5174.6983 out of 5 Stars. 517 reviews4.6983 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping32" x 18" Tub Cart - Three Shelves, $94.98
$9498current price $94.9832" x 18" Tub Cart - Three Shelves
673.9851 out of 5 Stars. 67 reviews3.9851 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping