Cabot Extra Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Super for snacking!
- Try it paired with roasted nuts and ice-cold ale
- Excellent for cooking
- Naturally lactose-free and gluten-free
Cabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs., $8.97, $4.49/lb

Cabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.


Members also considered
Cabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs., $8.97, $4.49/lb
Sponsored$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18734.7827 out of 5 Stars. 1873 reviews4.7827 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Sharp Cheddar Finely Shredded Cheese 2 pk., $7.36, $0.23/oz
$736current price $7.36$0.23/ozMember's Mark Sharp Cheddar Finely Shredded Cheese 2 pk.
33044.763 out of 5 Stars. 3304 reviews4.763 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct., $9.36, $0.13/ea
Sponsored$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138724.818 out of 5 Stars. 13872 reviews4.818 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz., $8.28, $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33854.7645 out of 5 Stars. 3385 reviews4.7645 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct., $7.27, $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs., $8.96, $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45274.6709 out of 5 Stars. 4527 reviews4.6709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKerrygold Dubliner Cheese, 1.75 lbs., $12.93, $7.39/lb
$1293current price $12.93$7.39/lbKerrygold Dubliner Cheese, 1.75 lbs.
13724.7522 out of 5 Stars. 1372 reviews4.7522 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs., $7.84, $3.92/lb
$784current price $7.84$3.92/lbMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs.
45184.7545 out of 5 Stars. 4518 reviews4.7545 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz., $13.88, $0.43/oz
$1388current price $13.88$0.43/ozMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz.
25404.622 out of 5 Stars. 2540 reviews4.622 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark American Cheese 5 lbs., 160 slices, $12.17, $2.43/lb
$1217current price $12.17$2.43/lbMember's Mark American Cheese 5 lbs., 160 slices
36834.6758 out of 5 Stars. 3683 reviews4.6758 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb., $6.98, $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33804.6814 out of 5 Stars. 3380 reviews4.6814 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk., $5.98, $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31294.7779 out of 5 Stars. 3129 reviews4.7779 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk., $7.58, $2.53/ea
$758current price $7.58$2.53/eaThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk.
16044.8167 out of 5 Stars. 1604 reviews4.8167 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Creamy white in color and almost crumbly in texture, this Extra Sharp Cheddar packs a punch, followed by a citrusy tang. Magnificent melted into cheese sauce, or atop a juicy burger.
The Cabot Name Says It All
New England Cooperative Cabot Creamery, founded in 1919, is a nationally known name for award-winning cheese. 500 families own the creamery and supply the milk from their farms. Cabot NY Extra Sharp Yellow Cheddar Cheese Brick has an "East Coast cheddar bite", and with 7 grams of protein in every one-inch cube, it makes for excellent low-carbohydrate snacking. Pair it with fruit and a glass of wine or roasted nuts and chilled beer.
Ways to Use It
Grate this New York extra sharp yellow cheese over pasta to add pep, melt it on rustic bread for a sophisticated grilled cheese, sprinkle over grilled vegetables for a healthy entree, blend it into a simple quiche for that wow factor–or cut into cubes and eat it plain. Any way you slice it, it's good!
Easy to Melt
New York Extra Sharp is the perfect texture for melting. The preferred method for melting is to shred the cheese so that is uniformly shaped, then allow it to rise to room temperature. Make a roux of flour and fat (to thicken the sauce) in a non-stick skillet and then, keeping the heat on low, add the cheese. Stir frequently and don't walk away. Once the cheese is smooth, remove it from the heat.
Specifications
- Extra sharp yellow cheddar
- 2 lbs.
- Lactose-free
- Gluten-free
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 241 reviews
Verified Purchase
Husband loves this cheese!
I bought this cheese because my club did not have any Member's Mark Extra Sharp Cheddar Cheese. My husband likes the Member's Mark brand. After he tried this brand, he asked me where I got this cheese and to please keep buying this brand as it is the best that he has tried.
Verified Purchase
Extra Sharpe Cheese
The extra sharpe cobot cheese is very good cheese.
Verified Purchase
Taste great!
Taste great in home made cracker tray.
Other popular items in Cheese
Sargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct., $11.47, $1.43/ea
Sponsored$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Flamin' Jack Cheese, priced per pound, $16.44, $5.48/lb
$1644current price $16.44avg. price$5.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Flamin' Jack Cheese, priced per pound
10004.652 out of 5 Stars. 1000 reviews4.652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct., $9.47, $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk., $6.28, Was $7.28, $1.57/ea
Instant Savings
SponsoredNow$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186804.8857 out of 5 Stars. 18680 reviews4.8857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs., $12.84, $2.57/lb
$1284current price $12.84$2.57/lbMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs.
43484.713 out of 5 Stars. 4348 reviews4.713 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct., $7.87, $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39414.7693 out of 5 Stars. 3941 reviews4.7693 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242423.8114 out of 5 Stars. 24242 reviews3.8114 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk., $9.76, $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68144.7906 out of 5 Stars. 6814 reviews4.7906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs., $9.94, $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32214.7988 out of 5 Stars. 3221 reviews4.7988 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads Snack Sticks Mild Cheddar Cheese & Turkey Sausage, 24 Count, 18.9 oz., $6.47, Was $10.47
Instant Savings
Now$647current price Now $6.47, Was $10.47$10.47$4 offEnds Sep 29Frigo Cheese Heads Snack Sticks Mild Cheddar Cheese & Turkey Sausage, 24 Count, 18.9 oz.
56154.8561 out of 5 Stars. 5615 reviews4.8561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Chunk 2 lbs., $5.48, $2.74/lb
$548current price $5.48$2.74/lbMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Chunk 2 lbs.
19234.7754 out of 5 Stars. 1923 reviews4.7754 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct., $8.74, $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31064.7299 out of 5 Stars. 3106 reviews4.7299 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery