Bounty Select-A-Size 2-Ply Paper Towels, 12 Rolls, 110 sheets/roll
Shipping

Highlights
- Package includes 12 rolls of Bounty Select-A-Size 2-ply paper towels
- 1320 total sheets of paper towels
- More absorbent compared to leading ordinary brands
- Quickly picks up spills and messes vs. leading ordinary brands
- 12 rolls equal 32 regular rolls
POM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll, $35.98, $0.02/sft

POM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll


Members also considered
DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes, $19.56, $0.14/sft
Sponsored$1956current price $19.56$0.14/sftFrom $19.56DUDE WIPES XL Flushable Wipes, Fragrance Free, 8 ct., 400 wipes
22314.5397 out of 5 Stars. 2231 reviews4.5397 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk., $12.84, $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
115904.7058 out of 5 Stars. 11590 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll, $24.98, Was $26.98, $0.01/sft
Instant Savings
Now$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188474.4651 out of 5 Stars. 18847 reviews4.4651 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll, $38.88, Was $40.98, $0.03/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3888current price Now $38.88, Was $40.98$40.98$0.03/sft$2.10 offEnds Nov 18Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll
9454.546 out of 5 Stars. 945 reviews4.546 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box, $13.98, $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162564.7717 out of 5 Stars. 16256 reviews4.7717 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box, $14.98, $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
191854.7365 out of 5 Stars. 19185 reviews4.7365 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126404.5104 out of 5 Stars. 12640 reviews4.5104 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69944.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews4.8051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk, $32.88, Was $33.88, $0.01/sft
Instant Savings
Now$3288current price Now $32.88, Was $33.88$33.88$0.01/sftFrom $32.88$1 offEnds Nov 18Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
29034.6417 out of 5 Stars. 2903 reviews4.6417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll, $35.98, $0.02/sft
$3598current price $35.98$0.02/sftPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll
50324.1119 out of 5 Stars. 5032 reviews4.1119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll, $24.98, Was $26.77, $0.01/sft
Instant Savings
Now$2498current price Now $24.98, Was $26.77$26.77$0.01/sft$1.79 offEnds Nov 18Marathon Jumbo Roll 2-Ply White Toilet Paper 6 rolls, 1000 ft./roll
194.4974 out of 5 Stars. 19 reviews4.4974 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Hardwound Roll 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 700 ft./roll, $44.98, Was $46.98, $0.02/sft
Instant Savings
Now$4498current price Now $44.98, Was $46.98$46.98$0.02/sft$2 offEnds Nov 18Marathon Hardwound Roll 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 700 ft./roll
12704.5575 out of 5 Stars. 1270 reviews4.5575 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk., $12.64, $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11464.7068 out of 5 Stars. 1146 reviews4.7068 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct., $17.78, $0.01/ea
$1778current price $17.78$0.01/eaMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct.
3044.2434 out of 5 Stars. 304 reviews4.2434 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk., $24.64, $0.02/ea
$2464current price $24.64$0.02/eaMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk.
10854.7871 out of 5 Stars. 1085 reviews4.7871 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The Quicker Picker Upper*:
Spilled your drink? Quick! The Quicker Picker Upper. Be ready to tackle messes and spills with Bounty Paper Towels! Each sheet is 2x more absorbent, so you can clean up messes quicker and use less than the leading ordinary brand. That’s why Bounty is the Quicker Picker Upper*! Each sheet also has a Durable Diamond Texture to tackle anything from everyday spills to tough projects throughout your home.
Never Run Out With Bounty:
Bounty Paper Towels with Longer Select-a-Size sheets are longer than the National Market Select-a-Size sheets, so you can choose your sheet size depending on your mess. Buying in our larger bulk packs means you change the roll less often** to always have Bounty on hand. Never want to run out of Bounty, buy in bulk! Bounty always has your back in and out of the kitchen so whether it’s juice on the counter, ice cream on the table, or toothpaste in the bathroom, we make sure spills and messes won’t stand a chance. That’s why Bounty is the Most Awarded Paper Towel based on online media awards for the past 8 years!
FSC Certified:
Bounty only uses pulp certified by the Forest Stewardship Council® and support FSC® in their work to increase adoption of FSC products. These standards ensure that we are protecting wildlife and contributing to thriving local communities. And for every tree use, at least two are regrown in its place.
*vs. leading ordinary brand
**vs. Bounty Regular Rolls
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity of Pacs | 12 Rolls |
| Sheets Per Pac | 110 sheets/roll |
| Total sq ft. | 614 Sq. Ft. |
| Single Sheet Dimension Size | 11" x 6.1" |
| Ply | 2-Ply |
| Septic Safe: Yes/No | No |
| Product Features | Most Awarded Paper Towel based on online media awards for the past 8 years, More absorbent so you can use less vs. leading ordinary brand, Picks up spills and messes quicker vs. leading ordinary brand |
| Sustainability Certifications | N/A |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 338 reviews
Verified Purchase
Bounty Paper Towel
I have been using bounty for exactly over 50 years. While leaving with my family and on my own. It has a high durability and absorbency. Featuring a unique durable diamond texture, they are designed to clean up liquids and tough messes efficiently, absorbing two times more compared to ordinary brands. Qualities: Superior Absorption, Strength & Durability, perforations, allowing the users to choose smaller sheets for minor spills or full sheets for larger tasks. Texture. Varieties: Bounty Advanced, Bounty Select-A-Size: Bounty Essentials: Prints. Bounty Paper Towels are designed to be versatile enough for kitchen, bathroom, and general household cleaning tasks, offering a balance of softness and toughness.
Verified Purchase
The only ones I will buy
I love these paper towels! I have taught my kids that it only takes one sheet to dry your hands (although I would rather they use a hand towel) and that when cleaning up a spill, you can rinse them out and reuse them.
Verified Purchase
Can't live without it.
Advertised as the "quicker picker-upper" and it does a great job. I'm not much of a cook, so I need it all the time. Does much better job than generics. Love select-a-size because many jobs just do not need a larger sheet and it saves paper and cost.
Other popular items in Paper Towels & Napkins
Clorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz., $18.98, $0.05/foz
Sponsored$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112554.8257 out of 5 Stars. 11255 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color, $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
384.8684 out of 5 Stars. 38 reviews4.8684 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtstyle Mahjong 3-Ply Paper Napkins, 6.5 in., 200 ct., $9.98, $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaArtstyle Mahjong 3-Ply Paper Napkins, 6.5 in., 200 ct.
304.7667 out of 5 Stars. 30 reviews4.7667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls, $22.64, $0.05/sft
Sponsored$2264current price $22.64$0.05/sftScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
2014.806 out of 5 Stars. 201 reviews4.806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct., $16.58, $0.07/ea
$1658current price $16.58$0.07/eaFrom $16.58Hefty Supreme Foam Disposable Lunch Plates, 8 7/8", 250 ct.
165454.7943 out of 5 Stars. 16545 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct., $13.78, $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137164.8519 out of 5 Stars. 13716 reviews4.8519 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8596 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8596 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct., $19.98, Was $20.98, $0.22/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.22/ea$1 offMember's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
4094.8362 out of 5 Stars. 409 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct., $16.82, $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59514.8189 out of 5 Stars. 5951 reviews4.8189 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs., $22.62, $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120714.7839 out of 5 Stars. 12071 reviews4.7839 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping