BIC Velocity Retractable Ball Pen, 1.6 mm, Black, 36 pk.

Highlights
- Easy Glide™ ink system delivers smoother writing
- High-quality, quick-drying ink
- Tungsten carbide ball
- Bright barrels for high-impact appearance
Sharpie Chisel Tip Permanent Markers, Black 12 ct., $8.68

Sharpie Chisel Tip Permanent Markers, Black 12 ct.


Members who viewed this also viewed
Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
Sponsored$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130864.6562 out of 5 Stars. 13086 reviews4.6562 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPilot G2 Retractable Gel Pens, Fine 0.7mm, 16 Pack, Select Color, $14.97, Was $15.28, $0.94/ea
Now$1497current price Now $14.97, Was $15.28$15.28$0.94/ea$0.31 offPilot G2 Retractable Gel Pens, Fine 0.7mm, 16 Pack, Select Color
13884.8293 out of 5 Stars. 1388 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIt Ends with Us by Colleen Hoover - Book 1 of 2, Paperback, $10.98
$1098current price $10.98It Ends with Us by Colleen Hoover - Book 1 of 2, Paperback
164.8125 out of 5 Stars. 16 reviews4.8125 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSalonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct., $16.38, $0.12/ea
Sponsored$1638current price $16.38$0.12/eaSalonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct.
7114.7159 out of 5 Stars. 711 reviews4.7159 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeosporin Original First Aid Antibiotic Ointment 1 oz. tube + two .5 oz. tubes, 3 pk., $13.82, $6.91/oz
$1382current price $13.82$6.91/ozNeosporin Original First Aid Antibiotic Ointment 1 oz. tube + two .5 oz. tubes, 3 pk.
10044.7719 out of 5 Stars. 1004 reviews4.7719 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack, $10.78
$1078current price $10.78Options from $10.78 – $43.12Member's Mark 60 Quart Clear Storage Tote, 17.2" D x 25.7" W x 12.0" H, 1 pack or 4 pack
7754.6981 out of 5 Stars. 775 reviews4.6981 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingThe House Across the Lake by Riley Sager, Paperback, $11.98
$1198current price $11.98The House Across the Lake by Riley Sager, Paperback
Available for ShippingShippingThe Only One Left by Riley Sager, Paperback, $11.98
$1198current price $11.98The Only One Left by Riley Sager, Paperback
Available for ShippingShippingWaterloo Sparkling Water Variety Pack 12 fl. oz., 24 pk., $11.48, $0.04/foz
$1148current price $11.48$0.04/fozWaterloo Sparkling Water Variety Pack 12 fl. oz., 24 pk.
9334.4823 out of 5 Stars. 933 reviews4.4823 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSharpie Creative Markers, Brush & Bullet Tips, Assorted Colors, 12 Count, $14.87
$1487current price $14.87Sharpie Creative Markers, Brush & Bullet Tips, Assorted Colors, 12 Count
4854.8784 out of 5 Stars. 485 reviews4.8784 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 4-Piece Stoneware Reactive Pasta Bowl Set, $14.88
$1488current price $14.88Member's Mark 4-Piece Stoneware Reactive Pasta Bowl Set
1964.7653 out of 5 Stars. 196 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBrown Bear and Friends Shapes, Board Book, $8.82
$882current price $8.82Brown Bear and Friends Shapes, Board Book
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Be bold with the GLIDE Bold Retractable Ball Pen. Vivid and ultra-smooth, this pen features BIC's smoothest writing system yet, even smoother than BIC's classic paste-ink system. A 1.6 mm precision tip and classic ballpoint design ensure excellent line quality and solid, reliable performance. A comfortable rubber grip and a convenient, plastic pocket clip deliver easy writing while allowing you to keep the pen with you wherever you go. Smooth-click, retractable pen mechanism.
Specifications
- PRODUCT TYPE: Pens-Ballpoint
- QUANTITY: 36 per pack
- POINT SIZE: 1.6 mm
- GRIP TYPE: Soft Rubber
- POINT TYPE: Bold
- TIP TYPE: Ballpoint
- PEN TYPE: Ballpoint
- PEN STYLE: Retractable
- INK COLOR(S): Black
- BARREL COLOR(S): Black
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 101 reviews
Verified Purchase
Velocity Pens Now Are As Rare As Hen's Teeth
Where I work, handwriting is still a daily requirement. The supply of Velocity pens has all but dried up at Walmart and other retail stores. With all due respect, PaperMate imitations don't cut it. Walmart.com gave me a chance to get 36 pens at one time. The Bold Velocity is without a doubt the smoothest, most comfortable and most durable pen out there--bar none.
Verified Purchase
My favorite mid-cost high quality gel click pen
Price: good for a high-quality gel click pen. Writing: smooth, reliable. Click: reliable. These slightly edge out PaperMate Profile. Good, rigid feel to the pen body/nib when writing.
Verified Purchase
Smooth, Comfortable, and truly BOLD
This is the BOLD I have been searching for! Shall order another box soon - the best products (which this is) always seem to be discontinued. I won't take that chance. I've tried so many gel pens - none worked this smoothly or were so BOLD..
Other popular items in Pens, Pencils & Markers
Sharpie Permanent Markers, Assorted Tips and Colors, 21 Count, $12.98
Sponsored$1298current price $12.98Sharpie Permanent Markers, Assorted Tips and Colors, 21 Count
1284.8281 out of 5 Stars. 128 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPilot FriXion Colors Erasable Porous Point Pens, Bold Point, Asst Colors, 12 Count, $10.97
$1097current price $10.97Pilot FriXion Colors Erasable Porous Point Pens, Bold Point, Asst Colors, 12 Count
1944.6701 out of 5 Stars. 194 reviews4.6701 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBIC Xtra Comfort Mechanical Pencil, Medium Point (0.7mm), 32 Count, $9.98, Was $10.98, $0.31/ea
Now$998current price Now $9.98, Was $10.98$10.98$0.31/ea$1 offBIC Xtra Comfort Mechanical Pencil, Medium Point (0.7mm), 32 Count
4464.8274 out of 5 Stars. 446 reviews4.8274 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPilot Precise V5 Rolling Ball Pens, Extra Fine, 0.5mm, Black Ink, 12 Count, $13.97
$1397current price $13.97Pilot Precise V5 Rolling Ball Pens, Extra Fine, 0.5mm, Black Ink, 12 Count
1794.7 out of 5 Stars. 179 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBIC Intensity Advanced Dry Erase Markers, Chisel Tip, 12 Count, $13.43
$1343current price $13.43BIC Intensity Advanced Dry Erase Markers, Chisel Tip, 12 Count
145 out of 5 Stars. 14 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSharpie Accent, Highlighters, Assorted Colors, 24 Pack, $10.28
$1028current price $10.28Sharpie Accent, Highlighters, Assorted Colors, 24 Pack
934.8602 out of 5 Stars. 93 reviews4.8602 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPilot Precise V5 Roller Ball Precision Point Stick Pens, Extra-Fine, Red, 12 ct., $13.97
$1397current price $13.97Pilot Precise V5 Roller Ball Precision Point Stick Pens, Extra-Fine, Red, 12 ct.
1304.6231 out of 5 Stars. 130 reviews4.6231 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSharpie Super Permanent Markers, Black Fine, 12 ct., $15.76
$1576current price $15.76Sharpie Super Permanent Markers, Black Fine, 12 ct.
9714.8898 out of 5 Stars. 971 reviews4.8898 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtSkills Sketch Essentials Artist Quality Pencils, Charcoal, and Pad Set, $11.76
$1176current price $11.76ArtSkills Sketch Essentials Artist Quality Pencils, Charcoal, and Pad Set
21 out of 5 Stars. 2 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60304.0957 out of 5 Stars. 6030 reviews4.0957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527624.6059 out of 5 Stars. 52762 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88284.8367 out of 5 Stars. 8828 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping