Alder Creek Gift Baskets Coffee Bean & Tea Leaf Signature Blend Gift Basket

Highlights
- Thoughtfully assembled by hand and tied with classic bow in a wooden basket
- Includes coffee and tea from Coffee Bean & Tea Leaf and an assortment of sweet treats to enjoy
- Perfect for any beverage lover in your life
- Reusable ceramic mugs and wooden container
- Gift messaging available at checkout


Members who viewed this also viewed
Round Cut Blue Sapphire and 0.45 CT. T.W. Diamond Band in 14K Gold $2,229.00
Sponsored$2,22900current price $2,229.00Round Cut Blue Sapphire and 0.45 CT. T.W. Diamond Band in 14K Gold
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl $43.78
$4378current price $43.78Alder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl
Available for ShippingShippingTrident Sugar-Free Chewing Gum, Original Flavor, 14 pcs., 15 pk. $13.38
Sponsored$1338current price $13.38Trident Sugar-Free Chewing Gum, Original Flavor, 14 pcs., 15 pk.
904.6556 out of 5 Stars. 90 reviews4.6556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingCalifornia Festive Trio Fruit Gift Box $34.94
$3494current price $34.94California Festive Trio Fruit Gift Box
4544.3238 out of 5 Stars. 454 reviews4.3238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZavida Coffee Whole Bean Coffee, Hazelnut Vanilla, 32 oz. $20.48 $0.64/oz
$2048current price $20.48$0.64/ozZavida Coffee Whole Bean Coffee, Hazelnut Vanilla, 32 oz.
12534.8053 out of 5 Stars. 1253 reviews4.8053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound $35.89 $9.97/lb
$3589current price $35.89avg. price$9.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound
17754.418 out of 5 Stars. 1775 reviews4.418 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBuenas Noches Granja, Libro de Tablero $6.78
$678current price $6.78Buenas Noches Granja, Libro de Tablero
Available for ShippingShippingMembers Mark Dark Chocolate Covered Roasted Pistachios, 22 oz. $15.28 $0.69/oz
$1528current price $15.28$0.69/ozMembers Mark Dark Chocolate Covered Roasted Pistachios, 22 oz.
20134.6776 out of 5 Stars. 2013 reviews4.6776 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct. $25.73 $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $32.00 $11.47/lb
$3200current price $32.00avg. price$11.47/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
57254.6206 out of 5 Stars. 5725 reviews4.6206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStephen's Gourmet Milk Chocolate Hot Cocoa 4 lbs. $12.18 $0.19/oz
$1218current price $12.18$0.19/ozStephen's Gourmet Milk Chocolate Hot Cocoa 4 lbs.
3014.5282 out of 5 Stars. 301 reviews4.5282 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRodney Strong Sonoma County Cabernet Sauvignon, 750 ml $16.99 $0.67/foz
$1699current price $16.99$0.67/fozRodney Strong Sonoma County Cabernet Sauvignon, 750 ml
714.6338 out of 5 Stars. 71 reviews4.6338 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPrincess Cut Solitaire Diamond Pendant Necklace in 18K Gold $1,499.00
$1,49900current price $1,499.00Options from $1,499.00 – $3,699.00Princess Cut Solitaire Diamond Pendant Necklace in 18K Gold
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Indulge in the Aroma of a Freshly Brewed Beverage
With the Alder Creek Gift Baskets Coffee Bean & Tea Leaf’s Signature Blend Basket, your recipient can savor the delightful scent of a freshly brewed cup of coffee anytime they desire. This basket is a treasure trove of Coffee Bean & Tea Leaf’s popular classic flavors, promising a rich and satisfying coffee experience.
More than Just Coffee and Tea
But this basket is not just about coffee. It also includes a selection of sweet treats to complement the coffee or tea. So, whether it's a quiet afternoon or a leisurely morning, your recipient can sit back, relax, and enjoy their drink with a delicious accompaniment.
Personalize Your Gift
Want to add a personal touch to your gift? You can easily add a gift message during checkout. Once you've added the item to your cart, you'll have the option to enter your message. Don't forget to include who the gift is from along with your heartfelt message. This way, your recipient will know exactly who to thank for their delightful coffee experience.
Specifications
Size: 12"L x 7"W x 13"H
Weight: 3 lbs
Includes:
- Coffee Bean & Tea Leaf French Roast Coffee (2oz.)
- Coffee Bean & Tea Leaf House Blend (2oz.)
- Coffee Bean & Tea Leaf English Breakfast Tea (2pcs.)
- Coffee Bean & Tea Leaf Lemongrass Green Tea (2pcs.)
- J&M Chocolate Chunk Cookie (1.75oz.)
- Jack Allen Chocolate Eclairs (1.5oz.)
- Snickerdoodle Cookies (2.5oz.)
Additional Components: 2 Ceramic Mugs and Wooden Basket
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-1 of 1 review
Poor packaging and quality
Not happy! It's Easter gift and was delivered a day after Easter Date of delivery upon purchase was on April 3d! On top of that, both mugs were broken, goods were contaminated with small particles from mugs I am not happy with the product, very disappointed!
Other popular items in Gift Baskets
Festive Favorites Gift Basket $24.98
$2498current price $24.98Festive Favorites Gift Basket
Available for ShippingShippingArtisan Selections Gift Basket $29.98
$2998current price $29.98Artisan Selections Gift Basket
Available for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128144.7767 out of 5 Stars. 12814 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverybrittle-brittle Gourmet Peanut Brittle, 36 oz. $12.98
$1298current price $12.98brittle-brittle Gourmet Peanut Brittle, 36 oz.
40904.7927 out of 5 Stars. 4090 reviews4.7927 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs. $16.76 $0.26/oz
$1676current price $16.76$0.26/ozJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs.
32954.8 out of 5 Stars. 3295 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingVerona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz. $13.88
$1388current price $13.88Verona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz.
7824.1662 out of 5 Stars. 782 reviews4.1662 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g $15.76
$1576current price $15.76Member's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g
5314.2279 out of 5 Stars. 531 reviews4.2279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingLa Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct. $14.29
$1429current price $14.29La Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct.
2003.9 out of 5 Stars. 200 reviews3.9 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGrinch Advent Calendar, 37.34 oz $24.98
$2498current price $24.98Grinch Advent Calendar, 37.34 oz
Available for ShippingShippingDark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz. $16.97
$1697current price $16.97Dark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz.
4264.3592 out of 5 Stars. 426 reviews4.3592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingHarry & David Fudge Mint Cookies $10.96
$1096current price $10.96Harry & David Fudge Mint Cookies
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMilk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz. $24.98
$2498current price $24.98Milk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz.
1374.0073 out of 5 Stars. 137 reviews4.0073 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
